29 Ocak 2022, Cumartesi
6.6 C
İstanbul

ABD’de Enflasyon %4.2 Arttı; Peki, Bu Bitcoin Fiyatına Nasıl Yansıyacak?

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son güncelleme: 9 ay önce

Binance indirim kodu

ABD’de enflasyon, son 12 yıldaki en büyük artışını kaydetti. Peki, bu Bitcoin fiyatına nasıl yansıyacak?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Çalışma Bakanlığı, enflasyonun %4.2 oranında yükseldiğini gözler önüne seren çeşitli verileri paylaştı.
  • Bitcoin’in fiyatı ise geçen ay %10 seviyesinde düştü.
  • Bitcoin birçokları için bir enflasyona karşı korunma yöntemi olarak değerlendirilebilir; ancak aynı zamanda spekülatif bir varlık olarak da görülüyor.

İnsanların mal ve hizmetler için ödediği ücretin ne kadar değiştiğini ölçen ABD tüketici fiyat endeksi (CPI), Nisan 2020’den Nisan 2021’e %4.2 oranında arttı. ABD Çalışma Bakanlığı’na göre bu, Eylül 2008’den bu yana gerçekleşen en büyük yıllık artış.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Bitcoin, Enflasyona Karşı Bir Koruma mı?

Amerika’da enflasyon artıyor; bu da endişeli yatırımcıların bir koruma yöntemi olarak Bitcoin’e nakit akıtabileceğini akıllara getiriyor. Peki bu doğru mu?

Aslında Bitcoin’in fiyatı da düşüyor. BTC geçtiğimiz gün %5 ve geçen ay %10 seviyesinde düştü. Yine de koronavirüs salgını geçtiğimiz Mart ayında başladığında BTC’nin fiyatı 4.000 Doların biraz üzerinde idi. Bir yılda yaşadığı artışla BTC şu anda 50.000 Dolar seviyelerinde seyrediyor.

Bitcoin arzı, 21 milyon ile sınırlandırıldığı için teorik olarak enflasyona karşı bir koruma olarak görülebilir. Bu, BTC’nin zaman içinde değer kaybetmeyecek bir güvenli liman varlığı; yani “dijital altın” olarak tanımlanmasının temel sebebi. Öte yandan ABD Dolarının arkasındaki kuruluş olan Federal Rezerv, arzı sınırsız seviyede artırma yetkisine sahip. Fed Başkanı Jerome Powell, salgın sürecinde ortaya çıkan ekonomik durgunluğu savuşturmak adına Fed’in genişlemeci bir para politikası yürütmesi gerektiğini defalarca açıkladı.

Enflasyon Artışı, BTC Fiyatına Çoktan Etki Etmiş Olabilir

Bununla birlikte, nispeten yeni bir varlık sınıfı olarak Bitcoin, spekülatif bir yatırım aracı olarak da görülüyor.

İlgili Haber:  Bitcoin, Kayıt Dışı Göçmenlerin Eve Para Göndermesine Yardımcı Oluyor

Küresel finans piyasaları kötü bir gün geçirdiğinde, bu pekâla Bitcoin için de kötü bir gün anlamına gelebilir. Bitcoin, geçen Mart ayındaki çöküşten sonra hisse senetlerine daha sıkı bağlandı; ve BTC ile S&P 500 arasındaki korelasyon gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Kripto para endüstrisindeki genel kanı ise enflasyon beklentisinin BTC fiyatına çoktan etki etmiş olabileceği yönünde. Çünkü başta ABD’deki yatırımcılar olmak üzere kripto endüstrisinin büyük kısmı, Fed’in genişlemeci para politikası nedeniyle enflasyonun artabileceğini tahmin ediyordu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend