Arizona’dan Cumhuriyetçi bir kongre üyesi olan Temsilci David Schweikert, Meclis Enerji ve Ticaret Komitesine, eğer geçirilirse, blockchaindeki dijital imzaları kanunen uygulanabilir olarak tanıyacak yeni bir yasa tasarısı gönderdi.

Bu, işlemleri veya diğer sözleşme yükümlülüklerini bağlayıcı, önceden belirlenmiş kurallara göre otomatikleştiren akıllı sözleşmelerin uygulanabilirliği için özellikle önemlidir. Akıllı sözleşme savunucuları uzun süredir “Kod kanundur” atasözünü kullandılar ve yeni yasa tasarısı onaylanırsa bunu yasal bir gerçeklik haline getirebilir.

Kamu kayıtlarına göre, yasa tasarısı cuma günü komiteye havale edildi. Tasarının bir özeti olan H.R. 8524, amaçlarını şu şekilde özetlemektedir:

“Küresel ve Ulusal Ticaret Yasasındaki Elektronik İmzalarını iyileştirmek, yasal etkiye ilişkin tek tip ulusal standartlar sağlamak için bu yasanın elektronik kayıtlara, elektronik imzalara ve bir blockchain üzerinde veya aracılığıyla oluşturulan, depolanan veya güvence altına alınan akıllı sözleşmelere uygulanabilirliğini bu tür kayıtların, imzaların ve sözleşmelerin geçerliliği ve uygulanabilirliği ve diğer amaçlar için açıklığa kavuşturmak amaçlıdır.”

Schweikart’a Kimler Destek Veriyor

Schweikart’ın tasarıdaki ortak sponsoru, blockchain ile ilgili mevzuatı geliştirme ve geçmeye yardımcı olma konusunda uzun bir geçmişe sahip olan Florida’dan Demokrat bir temsilci olan Darren Soto.

Bu yenilik, son zamanlarda Tüketici Güvenliği Teknolojisi Yasasının Dijital Taksonomi Yasası ve Blockchain Yenilik Yasasını içerecek şekilde güncellenmesini içerir.

24 Eylül’de Schweikart, 2020 Dijital Emtia Borsası Yasasını tanıttı. Mevzuat, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun yetkisi altındaki dijital emtia ticareti platformları için tek ve isteğe bağlı bir ulusal düzenleyici çerçeve oluşturacak. Yine Soto, Teksaslı bir Cumhuriyetçi olan Temsilci Mike Conaway ile birlikte ortak sponsordur. Onların yanı sıra Minnesota’dan Cumhuriyetçi Temsilci Tom Emmer; Güney Dakota’lı bir Cumhuriyetçi olan Temsilci Dusty Johnson; ve Georgia’dan Cumhuriyetçi Temsilci Austin Scott da düzenlemeye destek verenler arasında.

Hem Schweikart hem de Soto’nun eşbaşkanlık yaptığı Blockchain Grubu, 2018’de oluşturuldu. Yeni finansal teknolojiler, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki farklı federal düzenleyicilerin karmaşık ve örtüşen yargı bölgelerinde ustaca dolaşabilen mevzuat önerme konusunda zorlu bir mücadele ile karşı karşıyadır.

Dijital imzalarla ilgili en son önerilen yasa tasarısı ile kongre üyeleri diğer ülkelerdeki benzer gelişmelerle uyum içindeler. Birleşik Krallık, 2018’den beri akıllı sözleşmelerin İngiliz mahkemeleriyle etkileşimini netleştirmek için yasal çerçevelerini gözden geçiriyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın