25 Mayıs 2022, Çarşamba
24.5 C
İstanbul

ABD’deki 336 Milyon Dolarlık Bitcoin Mixer Hizmetinin Operatörü Tutuklandı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD kolluk kuvvetleri, Roman Sterlingov’u kripto para mixer hizmeti Bitcoin Fog’u çalıştırdığı iddiasıyla tutukladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Rusya ve İsveç vatandaşı olan Roman Sterlingov, kripto mixer hizmeti Bitcoin Fog’un operatörü olduğu iddiasıyla ABD’de tutuklandı.
  • Müfettişler, hizmetin son 10 yılda 336 milyon Dolar değerinde BTC’yi aklamak için kullanıldığını söyledi.

ABD kolluk kuvvetleri, son 10 yılda BTC’de yaklaşık 336 milyon Dolar akladığı bildirilen kripto mixer hizmetinin operatörü Roman Sterlingov’u tutukladı.

Binance indirim kodu

Rusya ve İsveç vatandaşı olan Sterlingov, kripto mixer hizmeti Bitcoin Fog ile bağlantılı olarak dün Los Angeles’ta “Lisanssız Para Transferi” ve “Kara Para Aklama” suçlamalarıyla tutuklandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto Mixer Nedir?

Kripto mixer hizmetleri, kullanıcılardan önemli miktarda parayı tek bir havuzda toplayarak ve adından da anlaşılacağı üzere “karıştırarak” kripto paranın kaynağını gizlemelerine olanak tanır. Diğer alanların yanı sıra mixer hizmeti, genellikle, yasadışı olarak elde edilen tokenleri aklamak için kullanılır.

Kripto paranın doğası gereği takma ad kullanılsa da, ABD İç Gelir Servisi (IRS) tarafından 26 Nisan’da yapılan bir beyanda, Sterlingov’un Bitcoin Fog’u işleten kişi olduğunu dair çok sayıda kanıt olduğu öne sürüldü.

IRS’nin Kriminal Suçlar çalışanı Devon Beckett belgede, “Bitcoin işlemlerinin analizi, finansal kayıtlar, internet servis sağlayıcı kayıtları, e-posta kayıtları ve ek araştırma bilgileri, Roman Sterlingov’un Bitcoin Fog’un ana operatörü olduğunu doğruluyor.” dedi.

Bitcoin Fog, 1.2 Milyon BTC Transferi Gerçekleştirdi

2011 yılında piyasaya sürülen Bitcoin Fog’un, o zamanlar yaklaşık 335.8 milyon Dolar değerinde olan (bugünün oranları ile 65 milyar Dolar) yaklaşık 1.2 milyon BTC transferi için kullanıldığı iddia edildi. Araştırmacılar ayrıca, mixerin Silk Road, Evolution, AlphaBay, Agora ve Silk Road 2.0 gibi çeşitli darknet platformlarından gelen fonları da işlediğini belirtti.

İlgili Haber:  CBDC'ler için Kripto Para Demek Zor

Ek olarak Sterlingov’un, şu anda feshedilmiş kripto borsası Mt. Gox için ödeme yaparken de Bitcoin Fog ile aynı IP adreslerinden giriş yaptığı kaydedildi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar