12 Ağustos 2022, Cuma
19.7 C
İstanbul

ABD’deki Banka Ödemelerinde Blockchain ve Stablecoin Kullanılabilecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Para Birimi Denetleyici Ofisi, kripto ödemelerini ana akım haline getirmeye yardımcı olabilecek bir açıklama yayınladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • OCC, ABD Hazinesinin bağımsız bir bürosudur.
  • Büro, bankaların ödemelerini kolaylaştırmak için blockchain ve stablecoin kullanabileceğini belirten bir kılavuz yayınladı.
  • OCC, kripto yanlısı uygulamaları nedeniyle bazı yasa koyucular tarafından incelemeye alındı.

ABD Hazine Bakanlığı’nın bankaları düzenlemekle görevli bürosu Para Birimi Denetleyici Ofisi (OCC), bankaların ödemeler için stablecoin ve blockchain kullanabileceğini belirtti.

Binance indirim kodu

Bugün yayınlanan bir açıklamada OCC, yasalara ve bankacılık düzenlemelerine uygun olduğu sürece, “ulusal bir banka veya federal tasarruf birliğinin bir INVN’de ödeme işlemlerini doğrulayabileceğini, depolayabileceğini ve kaydedebileceğini” açıkladı. INVN, bağımsız bir düğüm doğrulama ağıdır. Benzer şekilde, bir banka INVN’leri ve ilgili stablecoinleri diğer izin verilen ödeme faaliyetlerini gerçekleştirmek için de kullanabilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“Kripto Dünyası İçin Büyük Bir Kazanç”

Eski Coinbase yöneticisi Brian Brooks, bu kararın kripto para endüstrisinin hızına ayak uydurmak için kullanılması gerektiğini belirtti.

Açıklamada, finansal aracılar olarak bankaların fonları daha hızlı hareket ettirmek için sıkı bir rekabet içerisinde olduklarına dikkat çekiliyor. OCC’nin gözünde, blockchainler ve INVN’ler, fonları verimli ve hızlı bir şekilde hareket ettirmenin oldukça önemli bir yoludur.

OCC duyurusunda ayrıca bankaların, banka kartları veya çekler için stablecoin çıkarabilecekleri ve bunları fiat para birimleri ile değiştirebilecekleri belirtiliyor.

USDC stablecoin’in yaratıcısı Jeremy Allaire konuyla ilgili, “Bu, kripto ve stablecoinler için büyük bir kazanç.” şeklinde tweet attı.

OCC, Kripto Destekçisi Bir Duruş Sergiliyor

OCC, finansal yenilik söz konusu olduğunda sağlam bir kripto yanlısı duruş sergiliyor.

Bunun yanında ABD Hazinesinin ayrı bir bürosu olan Finansal Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), Aralık ayında, bankalar ve kripto borsaları da dahil olmak üzere para hizmetleri işletmelerinin belirli bir Doları karşılıyorlarsa kripto para işlemlerini özel cüzdanlara kaydetmesini ve raporlamasını gerektiren çeşitli kurallar önermişti.

İlgili Haber:  Bitcoin’deki Düşüş XRP, Ethereum ve Bitcoin Cash Fiyatlarını da Olumsuz Etkiliyor

ABD Temsilciler Meclisi’nde Rashida Tlaib tarafından sunulan bu yasa tasarısı, bankalar gibi stablecoin operatörlerini düzenleyecekti. Temsilci Tlaib ve diğer temsilciler, Brooks’un OCC yönetimine karşı çıktı. Yaptıkları açıklamada “OCC’nin kripto varlıklarına ve kripto ile ilgili finansal hizmetlere aşırı odaklandığını” dile getirdiler.

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Maxine Waters, Aralık ayında, Başkan seçilen Joe Biden’e ayrı bir mektup göndererek, OCC’de bankalar ve FinTech şirketleri arasında daha net bir ayrım sağlayacak yetkililerin atanmasını talep etti.

Başkan Joe Biden, kripto ile ilgili nasıl bir politika izleyecek, göreceğiz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar