ABD’deki Banka Ödemelerinde Blockchain ve Stablecoin Kullanılabilecek

Para Birimi Denetleyici Ofisi, kripto ödemelerini ana akım haline getirmeye yardımcı olabilecek bir açıklama yayınladı.

Haberin Özeti

  • OCC, ABD Hazinesinin bağımsız bir bürosudur.
  • Büro, bankaların ödemelerini kolaylaştırmak için blockchain ve stablecoin kullanabileceğini belirten bir kılavuz yayınladı.
  • OCC, kripto yanlısı uygulamaları nedeniyle bazı yasa koyucular tarafından incelemeye alındı.

ABD Hazine Bakanlığı’nın bankaları düzenlemekle görevli bürosu Para Birimi Denetleyici Ofisi (OCC), bankaların ödemeler için stablecoin ve blockchain kullanabileceğini belirtti.

Bugün yayınlanan bir açıklamada OCC, yasalara ve bankacılık düzenlemelerine uygun olduğu sürece, “ulusal bir banka veya federal tasarruf birliğinin bir INVN’de ödeme işlemlerini doğrulayabileceğini, depolayabileceğini ve kaydedebileceğini” açıkladı. INVN, bağımsız bir düğüm doğrulama ağıdır. Benzer şekilde, bir banka INVN’leri ve ilgili stablecoinleri diğer izin verilen ödeme faaliyetlerini gerçekleştirmek için de kullanabilir.

“Kripto Dünyası İçin Büyük Bir Kazanç”

Eski Coinbase yöneticisi Brian Brooks, bu kararın kripto para endüstrisinin hızına ayak uydurmak için kullanılması gerektiğini belirtti.

Açıklamada, finansal aracılar olarak bankaların fonları daha hızlı hareket ettirmek için sıkı bir rekabet içerisinde olduklarına dikkat çekiliyor. OCC’nin gözünde, blockchainler ve INVN’ler, fonları verimli ve hızlı bir şekilde hareket ettirmenin oldukça önemli bir yoludur.

OCC duyurusunda ayrıca bankaların, banka kartları veya çekler için stablecoin çıkarabilecekleri ve bunları fiat para birimleri ile değiştirebilecekleri belirtiliyor.

USDC stablecoin’in yaratıcısı Jeremy Allaire konuyla ilgili, “Bu, kripto ve stablecoinler için büyük bir kazanç.” şeklinde tweet attı.

OCC, Kripto Destekçisi Bir Duruş Sergiliyor

OCC, finansal yenilik söz konusu olduğunda sağlam bir kripto yanlısı duruş sergiliyor.

Bunun yanında ABD Hazinesinin ayrı bir bürosu olan Finansal Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), Aralık ayında, bankalar ve kripto borsaları da dahil olmak üzere para hizmetleri işletmelerinin belirli bir Doları karşılıyorlarsa kripto para işlemlerini özel cüzdanlara kaydetmesini ve raporlamasını gerektiren çeşitli kurallar önermişti.

  Yaklaşan Küresel Borç Krizi Kripto Paraları Uçurabilir

ABD Temsilciler Meclisi’nde Rashida Tlaib tarafından sunulan bu yasa tasarısı, bankalar gibi stablecoin operatörlerini düzenleyecekti. Temsilci Tlaib ve diğer temsilciler, Brooks’un OCC yönetimine karşı çıktı. Yaptıkları açıklamada “OCC’nin kripto varlıklarına ve kripto ile ilgili finansal hizmetlere aşırı odaklandığını” dile getirdiler.

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Maxine Waters, Aralık ayında, Başkan seçilen Joe Biden’e ayrı bir mektup göndererek, OCC’de bankalar ve FinTech şirketleri arasında daha net bir ayrım sağlayacak yetkililerin atanmasını talep etti.

Başkan Joe Biden, kripto ile ilgili nasıl bir politika izleyecek, göreceğiz.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın