1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

ABD’deki Bitcoin Yatırımcıları 2020 Yılında 4.1 Milyar Dolar Kâr Elde Etti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Chainalysis verilerine göre, büyük ölçüde Coinbase’de faaliyet gösteren ABD’li Bitcoin yatırımcıları geçtiğimiz yıl 4.1 milyar Dolarlık kâr elde etti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Chainalysis’in raporuna göre, ABD’deki Bitcoin kullanıcıları 2020 yılında önemli miktarda kâr elde etti.
  • Bitcoin kullanıcıları ABD’de 4.1 milyar Dolarlık kâr elde ederken; Çin’de ise bu değer 1.1 milyar Dolar seviyesinde kaldı.

2020 yılı boyunca devam eden Bitcoin’deki devasa fiyat artışından en çok ABD’deki kripto kullanıcıları yararlanmış gibi görünüyor. Chainalysis tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre ABD’deki Bitcoin kullanıcılarının elde ettiği kâr miktarı, Çinli kullanıcıların neredeyse dört katı seviyesinde.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

ABD’li Yatırımcıların Kârı, Çin’deki Yatırımcıları Dört’e Katladı

Rapora göre, Amerikalı yatırımcılar 2020 yılı boyunca Bitcoin yatırımlarından toplam 4.1 milyar Dolar kâr etti; bu değer, Çin’de kaydedilen 1.1 milyar Dolarlı kârın neredeyse dört katı olarak dikkat çekti.

Diğer tüm ülkelerdeki toplam Bitcoin kâr miktarının ise 1 milyar Doların altında olduğu belirlendi. Japonya 0.9 milyar Dolar ile üçüncü sırada yer alırken; onu, 0.8 milyar Dolar ile Birleşik Krallık ve 0.6 milyar Dolar ile Rusya izledi. Almanya, Fransa ve İspanya da sıralamayı takip eden diğer ülkeler oldu.

Chainalysis raporu, 2020 yılındaki boğa koşusu sırasında hangi ülke yatırımcılarının en çok kârı elde ettiğine dair geniş bir bakış sunuyor.

2020 Yılındaki Bitcoin Boğa Koşusu

Nomics’ten alınan verilere göre ise Bitcoin, 2020 yılına 7.217 Dolar fiyatı ile girdi. Sonrasında Covid – 19 salgınının ilk yıkıcı etkileri sırasında lider kripto para, 12 Mart tarihinde 4.202 Dolar seviyesine kadar geriledi.

Ancak yılın ilerleyen günlerinde Bitcoin, inanılmaz bir şekilde toparlandı ve fiyat artışını yılın sonuna doğru daha da ivmelendirdi. Bitcoin, 2020 yılı boyunca fiyatını 4 kattan fazla artırarak yeni yıla 29.500 Dolar fiyatı ile girdi.

İlgili Haber:  İşte Kripto Para Piyasasındaki Yükselişe Öncülük Eden DeFi Tokenleri!

2021 yılında da Bitcoin’in inanılmaz boğa koşusu devam etti ve lider kripto para Nisan ayında, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 63.502 Dolara ulaştı. Ancak özellikle son 1 aydır yaşanan düşüş eğilimi nedeniyle kripto para şu anlarda 34.000 Dolar fiyatına kadar geriledi. Bu da lider kripto paranın, neredeyse, 2021 yılına başladığı fiyat seviyesine kadar düştüğü anlamına geliyor.

Vietnam ve Çek Cumhuriyeti’nden Dikkat Çeken Performans

Chainalysis raporu, ayrıca, ABD’deki Bitcoin yatırımlarının oldukça büyük bir oranının popüler kripto borsası Coinbase’de gerçekleştiğinin altını çizdi.

Buna ek olarak, Vietnam’lı kripto kullanıcıları, Chainalysis’in Bitcoin’den en fazla kâr eden ülkeler listesine 13. sıradan dahil olarak şaşırtıcı bir giriş yaptı. Vietnamlı Bitcoin kullanıcıları geçtiğimiz yıl toplam 351 milyon Dolar kâr elde etti. Öte yandan GSYİH sıralamasında 54. konumda yer alan Çek Cumhuriyeti de yatırımcılarının elde ettiği 281 milyon Dolarlık Bitcoin kârı ile Chainalysis listesine 18. sıradan dahil olarak dikkat çeken bir başka ülke oldu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar