1 Ekim 2022, Cumartesi
22.9 C
İstanbul

ABD’deki Siber Saldırıları Hacker Grubu Üstlendi! Rekor Miktarda Bitcoin Talep Ediyorlar

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD’de ulusal bayram haftasında 200 ABD’li ve küresel çapta da yüzlerce şirkete fidye yazılım saldırısında bulunulması olayını Rusça konuşan bir grup hacker üstlendi. Grup, şirketlerin şifrelenmiş verilerinin kurtarılabilmesi için 70 milyon dolar değerinde Bitcoin talep ediyor.

Binance indirim kodu

Aynı Hacker Grubu Daha Önce de Yüklü Miktarda Fidye Talep Etmişti

İddia, Rusça konuşan büyük bir hacker grubu olan REvil’in kendi blogundan paylaşıldı. Aynı grup kısa bir süre önce ABD’nin en büyük kırmızı et üreticisi olan JBS’ye 11 milyon dolarlık bir saldırı düzenleyip ABD’nin et üretiminin beşte birini sekteye uğratmıştı.

Binance indirim kodu

Grup, yaşanan fidye yazılım saldırısının sorumluluğunu üstlendi. Fidye yazılım saldırılarında, kurban şirketin tüm verileri şifreleniyor ve şifrenin kaldırılması karşılığında para talebinde bulunuluyor. Saldırı Cuma günü gerçekleşti ve 1 milyondan fazla bilgisayar sistemini etkiledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

En az 200 ABD’li şirketin etkilendiği saldırıda ayrıca yüzlerce İsveçli süpermarket firması da hasar aldı. Saldırı, hafta sonu boyunca hacker’ların Miami merkezli bir bilişim şirketi olan Kaseya’ya erişim sağlamasıyla gerçekleşti. Hacker’lar Kaseya’nın ardından Kaseya’nın müşterilerinin hesaplarına da erişmiş oldu.

ABD başkanı Joe Biden yaşanan saldırıların ardından kendisine karşı oluşan beklentilerin ağırlığını hissediyor. Biden Cumartesi günü istihbarat birimlerine saldırıları araştırma talimatı vermişti.

Biden ayrıca, yetkililerin saldırılardan kimin sorumlu olduğu hakkında kesin bir kanıya varamadığını ve ayrıca Rus yönetiminin de saldırılarda rol alıp almadığını bilmediklerini söylemişti.

Biden, Rusya başkanı Vladimir Putin ile Haziran ayında yüz yüze yaptığı görüşmelerde, ABD altyapı sistemlerine yapılan saldırılara karşı Putin’i uyarmış ve misilleme tehdidinde bulunmuştu.

Hacker Grupları Fidye Olarak Bitcoin Talep Ediyor

ABD, son yıllarda Rusya merkezli olan birçok siber saldırıyla karşı karşıya kaldı. Kısa bir süre önce, ABD’nin et üretiminin beşte birinin duraklamasına yol açan saldırı için FBI, hacker grubu REvil’i suçlamıştı. Rus bağlantıları olan diğer bir hacker grubu olan DarkSide ise Mayıs ayında Colonial Pipiline şirketine saldırıda bulunarak ABD’de birkaç gün süren doğal gaz kesintilerine neden olmuştu. Yetkililer bu saldırıdan hacker’ların elde ettiği 4.4 milyon dolarlık Bitcoin (BTC)’nin 2.3 milyon doları kurtarmayı başarmıştı. Bu yılın başlarında ise SolarWinds Orion şirketine yapılan siber saldırı, ABD’li kamu kurumlarını, teknoloji ve siber güvenlik şirketlerini zarara uğratmıştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar