30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

ABD’den Kripto Hamlesi: Saldırılara Karşı Fidye Yazılımı Görev Gücü Kuruldu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Biden yönetiminin siber saldırılarla mücadeleye ve fidye olarak ödenen kripto paraların izini sürmeye odaklanacak yeni bir görev gücü kurduğu bildirildi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Beyaz Saray siber saldırılarla mücadeleye odaklanacak ve bunlara dahil olan kripto para işlemlerini izleyecek özel bir fidye yazılımı görev gücü oluşturdu.
  • Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı, siber suçluların tanımlanmasıyla sonuçlanacak bilgiler için 10 milyon Dolara kadar ödüller dağıtmayı düşünüyor.

Bugün Bloomberg’de yayınlanan bir habere göre, Beyaz Saray siber saldırılarla mücadeleye odaklanacak ve bunlara dahil olan kripto para işlemlerini izleyecek özel bir fidye yazılımı görev gücü oluşturdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

ABD Fidye Yazılımı Görev Gücü

Rapora göre, konu dün Kongre üyeleriyle online bir brifing sırasında tartışıldı. Planlanan çabanın bir parçası olarak, yeni birim, fidye yazılımı saldırıları için ödenen kripto para akışını yakından izleyecek ve analiz edecek.

Bu tür saldırıların, özellikle de büyük uluslararası şirketler için son derece yıkıcı ve zararlı olduğu geçtiğimiz süreçte kanıtlandı. Yakın tarihli en yüksek profilli örneklerden biri, bir Amerikan benzin boru hattı şirketi olan Colonial Pipeline‘a yapılan ve Güneydoğu Amerika’da yakıt kıtlığına neden olan fidye yazılımı saldırısıdır.

Söz konusu saldırı sonucunda şirketin, DarkSide olarak bilinen hacker grubuna kripto para olarak 5 milyon Dolarlık ödeme yaptığı bildirildi. Bununla birlikte, federal yetkililer nihayetinde gönderilen Bitcoin’in yaklaşık 4.4 milyon Dolarlık kısmını kurtarmayı başardı.

Başka bir örnekte ise; dünyanın en büyük gıda işleyicilerinden biri olan JBS ABD, Haziran ortasında maruz kaldığı fidye yazılımı saldırısında 11 milyon Dolarlık Bitcoin ödemesi yapmak zorunda kaldı. Bu olayın da ardından ABD Adalet Bakanlığı, fidye yazılımı saldırılarını ulusal güvenliği kapsamında terörizmle aynı öncelik düzeyine getirdiğini açıkladı.

İlgili Haber:  Haftanın Önemli Kripto Haberleri (2-8 Kasım)

Fidye Yazılımı Çetesi REvil Ortadan Kayboldu

Politico’nun raporuna göre, ABD Dışişleri Bakanlığı, siber suçluların tanımlanmasıyla sonuçlanacak bilgiler için 10 milyon Dolara kadar ödüller dağıtmayı düşünüyor. Konu ile ilgili bir yetkili, programın ağırlıklı olarak kritik altyapıya yönelik saldırılara karışan bilgisayar korsanlarını hedef alacağını söyledi.

İlginç bir şekilde, son zamanlardaki bazı yüksek profilli fidye yazılımı saldırılarından sorumlu olan kötü şöhretli hacker grubu REvil, Salı günü kelimenin tam anlamıyla “internet’ten kayboldu”. Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Biden’ın REvil ile ilgili yaptığı sert açıklamaların ardından Rus veya Amerikan yetkili kurumların harekete geçmiş olabileceği düşünülüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar