ABD’li bir fon yöneticisi olan Valentus, yakında hem bireysel hem de kurumsal katılımcılardan yatırım toplamak için Algorand blockchain’i üzerine inşa edilmiş bir platformu hayata geçirecek.

ABD merkezli bir yatırım fonu olan Valentus Capital Management, kendi dijital para birimini kullanarak 50 milyon doların üzerinde para toplamayı planlıyor. Süreç, hem bireysel hem de kurumsal katılımcılara açık olacak.

Firma, bağış toplama etkinliği için geliştirilmiş bir dijital para birimi platformu olan Valentus Digital’in lansmanı kapsamında teknoloji sağlayıcısı ve fon yöneticisi Realio’nun yanında minimum katılım tutarı olan 10.000 ABD doları için de “VAL1” tokeni ile ortaklık yapacak. Sistem, bir blockchain ve akıllı sözleşme düzenleme platformu olan Algorand üzerine inşa edilecek.

Valentus, Mart Ayında Bu Yana Faaliyette

Taufiq, yaptığı açıklamada, “Realio bize dijital bir token oluşturmak, yönetmek ve pazara sürmek için sorunsuz, verimli ve uçtan uca bir çözüm sağladı” derken, “Ana hizmet sağlayıcımız Realio ile gelecekte daha fazla teklifi dijital hale getirmeyi umuyoruz.” diye de ekledi.

Valentus’un baş yatırım sorumlusu Behzad Taufiq, firmanın ilk fonu olan Kredi Fırsatları Fonu I’in bir parçası olarak bu yılın ilerleyen zamanlarında tutarı artırmayı hedeflediklerini ifade etti. Taufiq, Valentus’un bu yılın Mart ayından beri faaliyette olduğunu hatırlattı.

250 milyon dolarlık kredi fonu, gayrimenkul de dahil olmak üzere ipotek menkul kıymetleri ve “sorunlu” borçlar gibi varlıklara yatırım yapacak. Taufiq, söz konusu geliştirme ile birlikte, bir özel sermaye kredi fonunun yatırımcı sermayesini artırmak adına ilk kez dijital para birimlerini kullandığını ifade etti.

Halka Açık Satış 2021’de Başlayabilir

Açıklamaya göre VAL tokenleri, sahibine Valentus fonunun tüm ortaklık çıkarları ve faaliyetleri için “dijitalleştirilmiş bir oy” hakkı verecek. Herkese açık bir şekilde yapılacak satış, devam eden koronavirüs salgını kapsamındaki kısıtlamalara bağlı olarak muhtemelen 2020 sonunda veya 2021’in başlarında gerçekleşecek.

İlgili Haber:  Algorand Danışmanına Nobel Ödülü

Varlık tokenizasyonu kavramı, kripto para birimi alanına son yıllarda dahil edildi. Bu tür tokenler dijital olarak temel bir varlığı temsil edip açık piyasada işlem görebilirler ve potansiyel piyasa katılımcıları, likidite ve üreticiler için de bir yatırımcı tabanı sağlarlar.

Bu tür tokenler şimdiye kadar çok az benimsenmiş gibi görünse de küresel ölçekte hükümetler tarafından dijital para birimlerine artan geçiş, bu süreçte önemli bir değişim yaratabilir.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın