ABD’nin Üst Düzey Mali Yetkilileri, Stablecoin Endüstrisini Tartışmak Üzere Toplanacak

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 3 hafta önce

blank

ABD Başkanı Joe Biden’ın Hazine Sekreteri Janet Yellen, önümüzdeki hafta Finansal Piyasalar Çalışma Grubu’nu toplayacak.

blank

Haberin Özeti

  • Pazartesi günü, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, stablecoin tartışmaları kapsamında üst düzey düzenleyicilerle bir araya gelecek.
  • Hükümet yetkilileri, stablecoinler ve özellikle Tether hakkında endişelerini son dönemde sıklıkla dile getiriyor.

Hükümet yetkilileri stablecoinler hakkında alarm vermeye devam ederken, Hazine Bakanı Janet Yellen, Pazartesi günü ülkedeki üst düzey mali düzenleyiciler ile biraraya geleceğini açıkladı.

ABD Finansal Piyasalar Çalışma Grubu 19 Temmuz Pazartesi Günü Toplanıyor

ABD Finansal Piyasalar Çalışma Grubu 19 Temmuz Pazartesi günü toplanacak. Grup, Hazine Bakanı Janet Yellen, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu Başkan Vekili Rostin Behnam’dan oluşuyor.

Stablecoin, genellikle Dolar gibi fiziksel bir para birimini fiyatına “sabitlenen” bir tür kripto paradır. ABD Dolarına sabitlenmiş bir stablecoin olan Tether (USDT), şu anda piyasa değerine göre üçüncü en büyük kripto para konumunda yer alıyor. Birçok kripto borsası, itibari parayla işlem yapmaktan kaçınmanın bir yolu olarak, Dolar yerine Tether ile alım satım teklifi veriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ancak USDT’nin arkasındaki şirket, ticari uygulamaları ve rezervinin gerçekten ABD Doları tarafından desteklenip desteklenmediği hakkında geçtiğimiz haftalarda çeşitli sorunlarla karşı karşıya kaldı. Şirketin ilk iddiası, yayınlanan her Tether’in “geleneksel para birimi” ile 1:1 oranında desteklendiği yönünde idi; ancak bunun doğru olmadığı ortaya çıktı. Bunun yerine Tether’in, çoğunlukla ticari kağıtlarla veya bilinmeyen taraflara ait kısa vadeli borçlarla desteklendiği belirtildi.

Tether, 18.5 Milyon Dolar Para Cezasına Çarptırıldı

Hiçbir zaman tam bir denetime tabi tutulmamış olan Tether, çeşitli yasal işlemlerle de karşı karşıya kaldı. New York Başsavcılığı’ndan gelen bir soruşturmanın ardından şirket, 18.5 milyon Dolar para cezasına çarptırıldı.

Yakın tarihli bir kongre oturumunda Jerome Powell, stablecoinlerin neden daha fazla gözetime tabi olması gerektiğine dair bir örnek verirken de Tether’i kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend