26 Ocak 2022, Çarşamba
0.9 C
İstanbul

ABD’nin Yolsuzlukla Mücadele Stratejisinde Kripto Para Detayı Dikkat Çekiyor

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

ABD Başkanı Joe Biden, 2021 yılının başından bu yana kripto para endüstrisindeki suç faaliyetleri ile mücadele ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD’deki Biden yönetimi, bir bölümü “yasa dışı kripto para endüstrisini” de hedef alan yeni “Yolsuzlukla Mücadele Stratejisi”ni yayınladı.
  • Söz konusu belgelerde yolsuzlukla ilgili cezaları içeren 3. madde ise yeni bir Adalet Bakanlığı (DOJ) görev gücü temelinden kripto para endüstrisine odaklanıyor.

ABD’deki Biden yönetimi, bir bölümü “yasa dışı kripto para endüstrisini” de hedef alan yeni “Yolsuzlukla Mücadele Stratejisi”ni yayınladı.

Binance indirim kodu

ABD ve Kripto Para

Biden yönetimi, hükümetin yolsuzlukla mücadele politikasını ortaya koyan ve bu anlamda türünün ilk örneği olan “Amerika Birleşik Devletleri Yolsuzlukla Mücadele Stratejisini” yayınladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Yayınlanan belgelerde, yolsuzlukla mücadele yaklaşımı 5 temel başlık altında tanımlanıyor. Özellikle yolsuzlukla ilgili cezaları içeren 3. madde ise yeni bir Adalet Bakanlığı (DOJ) görev gücü temelinden kripto para endüstrisini hedef alıyor.

Söz konusu belgede, “DOJ, yeni kurulan görev gücü ‘Ulusal Kripto Para Uygulama Ekibini’ özellikle kripto paradaki cezai suistimallerin karmaşık soruşturmalarına ve kovuşturmalarına odaklanmak için kullanacak.” ifadeleri yer alıyor.

DOJ’un yeni görev gücünün ise “kripto para borsaları, mikser hizmetleri ve kara para aklama aktörleri tarafından işlenen suçları yakından takip edeceği” belirtiliyor.

Biden Yönetiminin Kripto Para ile İlgili Düzenlemeleri

ABD Başkanı Joe Biden, 2021 yılının başından bu yana kripto para endüstrisindeki suç faaliyetleri ile mücadele ediyor.

Ülkede Haziran ayında gerçekleşen yüksek profilli iki fidye yazılımı saldırısının ardından Joe Biden’ın emriyle “Fidye Yazılımı Görev Gücü” kurulmuştu. Bu ekip, kripto paralar (özellikle Monero gibi gizlilik odaklı tokenler) kullanılarak gerçekleştirilen ve önemli altyapı sistemlerine büyük hasarlar verebilen yurt dışı menşeli fidye yazılımı saldırılarına karşı mücadele etmek için faaliyet gösteriyor.

İlgili Haber:  Dünya Hükümetleri G7 Toplantısında Kripto Düzenlemelerinin Önemi Konusunda Anlaştı

Buna ek olarak söz konusu fidye yazılımı saldırılarının Rusya menşeli olarak gerçekleştirildiğinin tespit edilmesi ABD ve Rusya’yı neredeyse bir diplomatik krizin eşiğine bile getirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend