8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

ABD’nin Yolsuzlukla Mücadele Stratejisinde Kripto Para Detayı Dikkat Çekiyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Başkanı Joe Biden, 2021 yılının başından bu yana kripto para endüstrisindeki suç faaliyetleri ile mücadele ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD’deki Biden yönetimi, bir bölümü “yasa dışı kripto para endüstrisini” de hedef alan yeni “Yolsuzlukla Mücadele Stratejisi”ni yayınladı.
  • Söz konusu belgelerde yolsuzlukla ilgili cezaları içeren 3. madde ise yeni bir Adalet Bakanlığı (DOJ) görev gücü temelinden kripto para endüstrisine odaklanıyor.

ABD’deki Biden yönetimi, bir bölümü “yasa dışı kripto para endüstrisini” de hedef alan yeni “Yolsuzlukla Mücadele Stratejisi”ni yayınladı.

Binance indirim kodu

ABD ve Kripto Para

Biden yönetimi, hükümetin yolsuzlukla mücadele politikasını ortaya koyan ve bu anlamda türünün ilk örneği olan “Amerika Birleşik Devletleri Yolsuzlukla Mücadele Stratejisini” yayınladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yayınlanan belgelerde, yolsuzlukla mücadele yaklaşımı 5 temel başlık altında tanımlanıyor. Özellikle yolsuzlukla ilgili cezaları içeren 3. madde ise yeni bir Adalet Bakanlığı (DOJ) görev gücü temelinden kripto para endüstrisini hedef alıyor.

Söz konusu belgede, “DOJ, yeni kurulan görev gücü ‘Ulusal Kripto Para Uygulama Ekibini’ özellikle kripto paradaki cezai suistimallerin karmaşık soruşturmalarına ve kovuşturmalarına odaklanmak için kullanacak.” ifadeleri yer alıyor.

DOJ’un yeni görev gücünün ise “kripto para borsaları, mikser hizmetleri ve kara para aklama aktörleri tarafından işlenen suçları yakından takip edeceği” belirtiliyor.

Biden Yönetiminin Kripto Para ile İlgili Düzenlemeleri

ABD Başkanı Joe Biden, 2021 yılının başından bu yana kripto para endüstrisindeki suç faaliyetleri ile mücadele ediyor.

Ülkede Haziran ayında gerçekleşen yüksek profilli iki fidye yazılımı saldırısının ardından Joe Biden’ın emriyle “Fidye Yazılımı Görev Gücü” kurulmuştu. Bu ekip, kripto paralar (özellikle Monero gibi gizlilik odaklı tokenler) kullanılarak gerçekleştirilen ve önemli altyapı sistemlerine büyük hasarlar verebilen yurt dışı menşeli fidye yazılımı saldırılarına karşı mücadele etmek için faaliyet gösteriyor.

İlgili Haber:  Rapçi Lil Pump, Kendi Kripto Parası PumpCoin'i Piyasaya Sürüyor

Buna ek olarak söz konusu fidye yazılımı saldırılarının Rusya menşeli olarak gerçekleştirildiğinin tespit edilmesi ABD ve Rusya’yı neredeyse bir diplomatik krizin eşiğine bile getirmişti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar