Able to ve Can Arasındaki Fark: İngilizcede “can” ve “able to” kullanımı sıklıkla karıştırılır. Can -ebilmek diyebiliriz kısaca. Örneğin “Ben yüzebilirim” demek için “i can swim” deriz. Able to’da ise bir kabiliyet ve bir yetenek söz konusudur.

Able to ve Can Arasındaki Fark

Size bununla ilgili güzel bir örnek vereyim. Mesela ayağınız sakat ve dışarı çıkamıyorsunuz. Bunu “I cant go out at the moment” şeklinde mi ifade edersiniz yoksa “I am not able to go out at the moment” şeklinde mi? Aslında her ikisi de mümkün fakat ikincisi daha yerinde bir ifade zira bir yapabilme durumu söz konusu.

I cant swim. Ben yüzemem demek iken “I am not able to swim” ben yüzmeye muktedir değilim gibi bir anlama gelir. Able’da daha çok muktedir olma, yapabilme gibi durumlar vardır.

Able to ve Can arasındaki farklar özetle bu şekilde. Sizin de eklemek veya düzeltmek istediğiniz bir nokta varsa yorum bırakabilirsiniz. Elbette aralarındaki fark çok daha fazla ve değişik formlarda olabilir fakat biz bu yazıda sadece işlevselliği ele aldık. İşlevselliğin yanısıra başka farkları da bulunuyor olabilir. Zira ingilizce çok kapsamlı ve geniş bir dil. Bir kelime veya bir fiil kullanımına göre pek çok anlamlara geliyor olabilir. Burada önemli olan ikisi arasındaki ana ve temel farkı kavrayabilmektir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here