Abraham Lincoln ile George Washington Arasındaki Fark

Abraham Lincoln ile George Washington Arasındaki Fark

George Washington ve Abraham Lincoln eski Amerika Birleşik Devletleri başkanlarıdır. George Washington Amerika’nın ilk başkanı, Abraham Lincoln ise onaltıncı başkanıydı.

George Washington ABD milletinin babası olarak bilinir. Amerikan Bağımsızlık savaşını destekleyerek özgür bir ülke kurma tutkusu ona “ulusun babası” titrini kazandırdı. George Washington ABD anayasasının hazırlanmasının arkasındaki itici güçlerden biri olmuştur. Abraham Lincoln ise köleliği ortadan kaldıran başkan olarak tarihe geçmiştir.

George Washington, iyi bir ailenin çocuğu olarak doğdu ve hayatı boyunca iyi yaşadı. Öte yandan, Abraham Lincoln fakir bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Yıllarca işçi olarak çalıştı. Avukat olduktan sonra hayatı değişti.

Abraham Lincoln ile George Washington Arasındaki Fark
Soldan sağa; George Washington, Abraham Lincoln.

İki başkanın aldığı eğitim karşılaştırıldığında, George Washington evde özel eğitim gördü ve iyi bir eğitim aldı. Öte yandan, Abraham Lincoln sadece küçük bir örgün eğitim aldı. Okula bazen gidebilirdi. Lincoln kitaplara olan sevgisi ile ünlüdür. Hatta bir kitap ödünç alabilmek için kilometrelerce yürüdüğü anlatılır.

Her iki liderin askerlik hizmetlerini karşılaştıracak olursak, Abraham Lincoln’ün deneyimi Kara Şahin Savaşı‘nda bir yüzbaşı olarak birkaç hafta ile sınırlı kalmıştır. Öte yandan, George Washington askeri yönden daha çok deneyimi vardı ve hatta general rütbesine kadar yükselmişti.

George Washington Beyaz Saray’da hiç ikamet etmedi çünkü başkanlığı sırasında henüz Beyaz Saray inşaa edilmemişti. Abraham Lincoln ise Beyaz Saray’da ikamet etmiştir.

Abraham Lincoln suikast ile öldürüldü. George Washington ise ağır zatürreeden öldü.

Abraham Lincoln ile George Washington Arasındaki Fark

Abraham Lincoln ile George Washington arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • George Washington ABD ulusunun babası olarak bilinir.
  • George Washington ABD anayasasının hazırlanmasının arkasındaki itici güçlerden biri olmuştur. Abraham Lincoln ise köleliği ortadan kaldıran başkandır.
  • George Washington, iyi bir ailenin çocuğu olarak doğdu ve hayatı boyunca iyi yaşadı. Öte yandan, Abraham Lincoln fakir bir ailenin çocuğu olarak doğdu.
  • George Washington evde özel eğitim aldı ve iyi eğitimliydi. Öte yandan, Abraham Lincoln sadece küçük bir örgün eğitim aldı.
  • Abraham Lincoln’ün askeri deneyimi Kara Şahin Savaşı’nda bir yüzbaşı olarak birkaç hafta ile sınırlı kalmıştır. Öte yandan, George Washington askeri yönden daha deneyimliydi ve hatta general rütbesine yükselmişti.

Yorum Bırakın