Absorpsiyon ve Adsorpsiyon Arasındaki Fark

Son güncelleme: 4 ay önce

Absorpsiyon ve adsorpsiyon arasındaki fark bu yazıda işleyeceğimiz konu.

Absorpsiyon bir akışkanın başka bir sıvı veya katı cisim (emici madde) ile çözülmesi işlemidir. Adsorpsiyon ise bir maddedeki (gaz veya sıvı da olabilir) atom, iyon veya moleküllerin emici maddenin yüzeyine yapışması, tutunması işlemidir. Adsorpsiyon yüzey-tabanlı bir prosestir.

 

Absorpsiyon ve Adsorpsiyon Arasındaki Fark

Absorpsiyon: Toplu, hacimsel ve büyük bir prosestir. Endotermik bir prosestir. Sıcaklık ile etkilenmez. Tekdüzedir.

Adsorpsiyon: Yüzeysel bir prosestir. Ekzotermik bir prosestir. Düşük sıcaklık ile yönetilir. Sabit şekilde artar ve kararlı hale gelir.

Pek çok kişi absorpsiyon ve adsorpsiyonu aynı zanneder. Fakat ikisi de birbirinden farklı işlemlerdir. Absorpsiyon bir maddedeki moleküllerin toplu halde katı veya sıvı materyallere dönüşüp çözelti veya bileşik meydana getirmesi işlemidir. Daha basit bir dille anlatmak gerekirse; bir maddenin başka bir maddeye toplu halde dönüşümüne denir. Burada anahtar kelime bu işlemin toplu halde yapılmasıdır. Absorpsiyon genelde difüzyon ile gerçekleşir.

Diğer yandan adsorpsiyon ise sadece yüzeye yapışarak gerçekleşen bir işlemdir. Bir sıvının ya da gazın moleküllerinin katı ya da sıvı bir emicinin yüzeyine yapışması işlemine denir.

Son olarak aradaki farkı anlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın