Access Point ile Router Arasındaki Fark

Son güncelleme: 6 ay önce

Access Point ile Router Arasındaki Fark: Router ile Access Point genelde karıştırılır. İkisi benzer işlevleri gören farklı cihazlardır halbuki.

Router ağlar arası paketlere yön veren bir cihazdır. Yani paketlere yön verir, rota çizer. Tek yaptığı budur. Bir bilgisayardaki veri aynı logical ağ üzerinde olmayan başka bir ağdaki bilgisayara gönderilmek isteniyorsa o ağa doğru yönlendirilmeli ve kendisine bir rota çizilmelidir. Evinizdeki ağ internet servis sağlayıcınızın ağından farklıdır dolayısıyla sizin ile ISP’niz arasında her zaman bir router vardır.

Access Point ise diğer cihazların kablosuz (wireless) bağlanmasını sağlayan bir cihazdır. Aslında bir antenden farkı yoktur. Bir access point satın alıp kablolu switch’e ya da router’a bağlayarak kullanıcılara kablosuz bağlantı imkanı sunabilirsiniz.

Büyük firmalarda, kurumlarda access pointler ve router’lar genelde ayrı ayrı kullanılır. Fakat normal ev kullanıcıları için bu cihazlar birleştirilmiş halde satılır ve buna wireless router (kablosuz router) denir. Aslında satın aldığınız cihaz router+switch+access point+dns server+dhcp server gibi komponentlerden oluşur.

Access Point kablolu ve kablosuz ağlar arasında sadece bir köprüdür. Sadece 1. ve 2. katmanlarda çalışır. Routing, NAT-ing ve ip filtreleme gibi 3. katman bir operasyon kabiliyeti yoktur.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın