9 Ağustos 2022, Salı
30.6 C
İstanbul

Açık Bankacılık Dolandırıcılığı Bitirmeye Geliyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Açık bankacılık devrimi hızla ivme kazanıyor. Geçişin bankacılığın operasyonel etkinliğini artırması ve müşteri deneyimini artırması bekleniyor. Aynı zamanda bireylerin gizlilik ve güvenlik açıklarına maruz kalması da söz konusu. Bankaların kişisel finansal bilgileri ifşa etmeleri gerektiğinden, temel korumalar artık garanti edilemez. Dijital olarak doğrulanmış özerk kimlikler de burada devreye giriyor.

Binance indirim kodu

Açık Bankacılığın Faydaları

İkinci Ödeme Hizmetleri Direktifi’nin (PSD2) yayınlanmasının üzerinden bir yıl geçti. Covid-19’un neden olduğu kesintiye rağmen, bugüne dek iki milyondan fazla müşteri açık bankacılık özellikli ürünleri kullanmaya başladı. Bu rakam Ocak 2020’den bu yana ikiye katlandı. Açık bankacılık, ayda 160.000 yeni kullanıcı ile düzenli bir artış gösterdi.

Binance indirim kodu

Açık bankacılık girişimi, tüketicilerde hem kendilerine hem de mali durumlarına fayda sağlayan gizli bir veri haklarını kullanma arzusunu ortaya çıkardı. Aynı zamanda, finanse eden iş modelleri pazarını genişletti. Rekabeti teşvik eden girişim, küçük işletmelerin tüketicinin ilgisini çekmesi için başarılı bir şekilde teklif vermesine izin verdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Açık bankacılık, tüketicilerin çok ihtiyaç duyduğu birlikte çalışabilirliği temsil eder. Açık bankacılığın başlangıcından bu yana, finans yönetimine yönelik bir dizi uygulama ve araç piyasayı sarstı. Kullanıcılara, tek bir uygulamada ayrı hesapları düzene koymak, düzenlemek ve hatta bir araya getirmek için bir zamanlar ayrılmış bankacılık sistemlerine bir bağlantı noktası sağlandı.

Tamamen muhasebe merkezli de değil. Açık bankacılık, üçüncü taraf geliştiricilerin kuponlama, ödül ve indirim uygulamaları, ipotek başvuru sahiplerinin başlangıç ​​noktasından çıkmalarına yardımcı olmak için kredi oluşturma uygulamaları ve hatta token sahiplerinin kripto ile ödeme yapmasına olanak tanıyan kripto para birimi dönüştürme uygulamaları gibi bir dizi yeni teklif üretmesine imkan sağladı.

Açık Bankacılık, Açık Risk

Açık bankacılığın benimsenme oranı artarken mahremiyet ve güvenlik dezavantajları önem taşımaya devam ediyor. Bankalar için en büyük tehlike, hizmeti düzenleyici ile kararlaştırıldığı gibi sağlamış olmalarıdır. Ancak, mahremiyet ve güvenlik ters gidebilir. Bu da hem müşteriler hem de bankalar için iyi bir durum değil.

Açık bankacılık yönetmeliği altında, müşteri verilerini yanlış ellere geçmesi durumunda korumak için çok az koruma mevcut. Örneğin, kötü niyetli kişiler, yalnızca önemli finansal verileri kaydırmak amacıyla kolayca bir fintech kurabilir. Riskler aynı zamanda meşru fintech altyapısının sömürülmesini de kapsıyor. Kötü aktörlerin kullanıcıları taklit etmek için ihtiyaç duydukları şeyi toplamaları için tek gereken, bu fintech’lerden birinin merkezi sunucusuna (hatta uygulamanın kendisi aracılığıyla) bir saldırı düzenlemek.

Buna ek olarak, birçok fintech uygulaması, artık amaca uygun olmayan işlemleri doğrulamak için SMS veya e-posta biçiminde modası geçmiş ve güvenli olmayan iki faktörlü kimlik doğrulamasını (2FA) kullanmaya devam etmektedir. Sim değiş tokuşu ve e-posta korsanlığından kaynaklanan saldırılar, 2FA’yı kolayca atlatabilir.

Ancak saldırı riski en yüksek olan son kullanıcıdır. Bir üçüncü taraf sağlayıcıdan geliyormuş gibi görünen ve şifre gibi hassas bilgiler isteyen kimlik avı e-postaları, kullanıcının verilerini tehlikeye atabilir.

Pek çok tüketici, bankalardan gelen bu tür iletişimi görmezden gelmek için şartlanmış olsa da, uygulamalar, kullanıcılara yeni bir ürün, hizmet, anlaşma ve hatta bir haber bülteni göndermek için posta listelerinden yararlanma eğilimindedir. Bu nedenle, şüphe duymayan tüketiciler hazırlıksız yakalanabilir. Farkında olmadan kötü niyetli oyunculara ve bilgisayar korsanlarının eline düşmek mümkün.

İlgili Haber:  Profesyonel Tüccarlar Bugünkü %8'lik Ethereum Fiyat Düşüşünden Neredeyse Hiç Korkmadılar

Aynı şekilde, açık bankacılık, yanlış parayı yanlış kişiye göndermeyi çok kolaylaştırır. Kötü aktörler bunu fatura sahtekarlığı yoluyla veya bir sıralama kodu ve hesap numarası içeren bir e-postaya yanıt olarak bir ödeme göndererek başarabilirler.

Açık bankacılığın inovasyonuyla başlayan küreselleşme, küresel ölçekte de bir düzenleme riski taşımaktadır. Artık durum tespiti süreçleri tek bir ülke, dil veya düzenleyici kurumla sınırlı değil. Müşteri verilerinin ve finansal bilgilerin korunabilmesi ve Açık Bankacılık ekosisteminin güvenli bir şekilde amaçlandığı gibi çalışabilmesi için tüm düzenlenmiş kuruluşların gerçek zamanlı bir pan-EEA görünümüne sahip olmaları artık çok önemlidir. Doğrulanmış dijital kimliklerin buna karşı koyabileceği yer burasıdır.

Verilerimize Sahip Çıkmak

Finansal verilerin ifşa edilmesi her zaman gözyaşlarıyla sonuçlanacak. Ancak bu, mevcut durumun korunması gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, her iki taraftaki tüketicilerin ve işletmelerin bu verileri kendilerinin kontrol etmesi ve güvence altına alması gerekir. Dijital olarak doğrulanmış Kimlik ve ödeme burada yanıt olabilir.

Blok zincirinin değişmezliği ile desteklenen ve ödeme kaynağına bağlanan biyometrik olarak doğrulanmış dijital kimliklerden yararlanmak, yalnızca finansal verilerimizi güvende tutmak için üçüncü taraf işletmelerdeki yükü ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda hileli push ödemeleri ve kimlik hırsızlığı riskini de ortadan kaldırabilir.

Güvenli olmayan SMS ve e-posta doğrulamaları ile birlikte eski kullanıcı adı ve şifre kombinasyonunu kullanmak yerine, müşteri, dijital kimliklerini uygulamalar, platformlar ve hizmetler aracılığıyla sorunsuz bir şekilde bankasına bağlayabilir. Banka da müşterinin erişimini güvenle açabilir.

Dijital olarak doğrulanmış kimlikler ayrıca, push ödeme dolandırıcılığını azaltmaya (hatta ortadan kaldırmaya) yardımcı olur. İşlemin her iki tarafında da doğrulanmış kimliklerle, kurulan kanalların dışında yapılan ödeme talepleri işlenemez hale gelir.

Dijital kimlikler, giriş yapan kişinin hak sahibi olmasını ve bir kullanıcıyı bankasına bağlayan hizmetin bunu güvenli bir ortamda yapmasını sağlar.

Bu aynı zamanda tüm bilgilerin kriptografik olarak güvence altına alındığı veri ihlali olasılığını da sınırlar. Sıfır bilgi ispatı gibi teknolojilerin kullanılmasıyla, bilgiler herhangi bir ifşa olmadan kriptografik olarak kanıtlanabilir. Müşteriden gelen istisnai talepler veya işlevler üzerine, kontrollü cihazlardan veya ek biyometrik doğrulama biçiminde dijital kimlik aracılığıyla ek doğrulama istenebilir.

Blockchain, gelecekteki meşru etkileşimleri bilgilendirmek, güçlendirmek ve düzensiz olanları önlemeye yardımcı olmak için özel işlemleri ve faaliyetleri kaydederek sistemin geliştirilmesine de yardımcı olabilir.

Bu, şüphesiz açık bankacılığın uygulanabilirliğini ve başarısını artıracak. Tüm bir hizmet ekosisteminin tüketicilere güvenli bir şekilde daha fazlasını sunmasını ve finans sektöründe daha fazla inovasyonu geliştirmesini sağlayacak. Bu sayede hem bireylere hem de bankalara gizlilik, güvenlik ve gönül rahatlığı getirecektir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Harun Karagülle
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar