Spor, insanlar için gevşemek ve eğlenmek için her zaman favori bir yol olmuştur. Aktif olarak katılınmadığı zamanlarda pek çok kişi seyirci olarak katılır. Ve hayatın her alanında olduğu gibi, spor uygulamalarında ve kıyafetlerinde de kurallar ve düzenlemeler vardır.

 

Her bireyin veya ekibin doğru şort, tişört, ayakkabı ve ekipmantan oluşan farklı giysiler giymesi gerekir. Spor giyim, spor malzemeleri ve aksesuarlarının en popüler üreticilerinden ikisi Adidas ve Nike’dir.

Adidas

Adidas, dünyanın en büyük spor giyim üreticisi konumundadır. Tişört, çanta, gözlük ve diğer ürünleri de üreten bir Alman şirketidir. Adidas 1948 yılında Adolf Dassler tarafından kuruldu. Adolf Dassler’in kardeşi de daha sonra Puma’yı kurdu.

Adidas logosu Finlandiya’nın Karhu Sports Company’den satın aldığı üç paralel çubuktan oluşan 3 şerit logosu ile ayırt edilir. Avrupa’da olduğu için başlıca pazarları tenis, futbol ve taraftardır. Avrupa’da çok yaygındır ancak dünyanın geri kalanında da popülerdir. Sponsorluk açısından, rekabetçi değildir ve sadece kısa süre önce diğer spor ürünleri ve spor malzemeleri üretmeye yönelmiştir.

Ayrıca, tasarım ve geliştirme çalışmaları Almanya’da yapıldığı için, üretimini Asya’nın çeşitli ülkelerinde dış kaynaklı olarak gerçekleştirmiştir. Adidas Grubu’na ait bazı ürünler Reebok, Taylor Made ve Rockport’tur.

Nike

Öte yandan Nike, dünyanın önde gelen spor ve spor malzemeleri üreticilerinden biridir. ABD merkezli Beaverton, Oregon merkezlidir. 1964 yılında Bill Bowerman ve Philip Knight tarafından kuruldu ve Blue Ribbon Sports adını verdi.

1978’de Nike adını Yunan zafer tanrıçası Nike‘den aldı. Logosu Swoosh ve marka etiketi “Just do it”tir. Başlıca pazarları, basketbol ve koşu, başlangıçta ABD pazarına odaklanarak diğer ülkelere açılan pazarlardır.

Çok sayıda sporcu, özellikle basketbol yıldızı tarafından desteklenir ve bu da büyük satış ve pazar payını açıklıyor. Spor ve spor malzemeleri ticaretinin reklamcılık ve pazarlama alanına hakimdir. Nike ürünleri ABD’de tasarlanmış, geliştirilmiş ve pazarlanıyor ancak üretim Tayvan, Kore, Çin ve Endonezya gibi Asya ülkelerinde gerçekleştiriliyor. Umbro, Converse ve Cole Haan kendi adına olan markalardan biridir.

İlgili Haber:  Yoga ile Meditasyon Arasındaki Fark

Adidas ile Nike Arasındaki Fark

Adidas ile Nike arasındaki fark özetlenecek olursa;

  1. Adidas bir Alman şirketi, Nike ise ABD’li bir şirkettir.
  2. Adidas 1948’de kurulurken Nike 1964’te kuruldu.
  3. Adidas 3 şeritli logosu ile bilinir; Nike’ın, logosu Swoosh ve sloganı “Just do it.”
  4. Adidas’ın başlıca pazarları tenis ve futbol ile ilgilenenler, Nike’nin ana pazarları basketbol ve koşudur.
  5. Nike, spor malzemeleri ve aksesuarları gibi spor kıyafetleriyle birlikte diğer ürünlerini üretmektedir. Adidas sadece son zamanlarda spor ekipmanları ve aksesuarları üretmektedir.
  6. Nike, atletik sponsorluk, reklamcılık ve pazarlama konularında liderlik ediyor.
Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here