Afrika’da Düşük Miktarlı Kripto Para Transferlerinde %55 Artış Yaşandı

Son güncelleme: 4 ay önce

Blok zincir analiz firması Chainalysis’in yeni raporuna göre; Afrikalılar, borsa aracı olarak itibari para yerine kripto para birimlerine giderek daha fazla yöneliyorlar. 

Firmadan elde edilen veriler, çok sayıda yerel kişinin ve işletmenin yüksek ücretlerden, mevzuatla ilgili karışıklıklardan ve kur dengesizliklerinden kaçınmak için kripto para birimleri kullandığını gösteriyor. 

Afrika’ya gelen ve Afrika’dan giden aylık transferlerin sayısı 600.000’i geçti. Haziran ayında gerçekleştirilen 10.000$’ın altındaki toplam transfer sayısı %55 artarak 316 milyon dolara ulaştı. Kıtanın en büyük ekonomisine sahip olan Nijerya ile Güney Afrika ve Kenya ise kripto para birimi transferlerinde bölgeye liderlik ediyor. 

Nijerya’nın en büyük şehri olan Lagos’ta bir cep telefonu perakende mağazası işleten Abolaji Odunjo, Çinli tedarikçilerine ödeme yapmak için Bitcoin kullanmaya başladı. Reuters’a konuşan Odunjo, kripto para birimine geçişinin nedenlerinin hız ve rahatlık olduğunu belirterek şu ifadeleri kulandı: “Bitcoin, bir yandan paranın değer kaybetmesi karşısında işimi korumama yardımcı olurken öte yandan işimi büyütmem konusunda da fayda sağladı.” 

Odunjo; ödeme yönteminin, yüksek ücretlerden kaçınmasına yardımcı olduğunu ekleyerek kripto para biriminin, giderek daha pahalı hale gelen ABD dolarına bir alternatif olduğunu söyledi. Birçok Afrika ülkesi, para birimlerinin değer kaybetmesi ve kur istikrarsızlığı ile mücadele ediyor; bu da talebi ve dolayısıyla ABD dolarının satın alma maliyetini arttırıyor. Güney Afrika Randı gibi bazı para birimleri, son on yılda ABD doları karşısında değerlerinin %50’sinden fazlasını kaybetti.

Görüşülen diğer kişiler Reuters’aBitcoin ödemelerinin, ABD ve İngiltere gibi ülkelerde yaşayan fakat denizaşırı ülkelerde aile üyeleri bulunan kişilerin evlerine para gönderebilmeleri konusunda da yardımcı olduğunu söyledi. 

Bankaların yüksek havale ücretleri insanları kripto paraya yönlendiriyor

Dünya Bankası tarafından yayınlanan bir rapora göre, Sahra Altı Afrika’da resmi havale ücretlerinin maliyeti ortalama %8,9’u buluyor. Güney Afrika ise işlem başına %20’ye varan havale ücretleriyle en yüksek maliyeti kaydediyor. Bitcoin ücretleri bu ücretlere oranla büyük ölçüde daha düşük oluyor ve genellikle %3’ün altında kalıyor. 

Afrika’ya 2020’de gönderilen kripto para birimlerinin değeri, yalnızca Haziran ayında yaklaşık 1 milyar dolar ile bir önceki yıl toplam miktar olan 8 milyar doları aşacak gibi görünüyor. Buna karşılık Dünya Bankası, 2019’da Sahra Altı Afrika’ya yalnızca 48 milyar dolarlık itibari para gönderildiğini ve toplamın bu yıl 37 milyar dolara düşmesinin beklendiğini bildirdi. 

Facebook Yorumları
  Bitcoin'e Giriş: A'dan Z'ye Bitcoin

Bir Cevap Yazın