Airbus ile Boeing Arasındaki Fark

Son güncelleme: 3 ay önce

Havacılık sektörünün iki büyük devi sürekli birbiriyle rekabet halindedir.

Satış noktasında ele alırsak, 2000-2009 yılları arasında Airbus 6452 sipariş alırken, Boeing 5927 sipariş aldı. Fakat gerçekleşen teslimat sayısına bakacak olursak, 2003-2009 yılları arasında Boeing 3950 teslimat yaparken Airbus 3810 uçak teslimatı yaptı. Bu rakamlar iki dev arasındaki rekabetin ne kadar birbirine yakın olduğunun da bir göstergesi aslında.

Şirket olarak Airbus Avrupa kökenlidir, Fransızdır. Boeing ise ABD kökenlidir. Her iki firma da hem ticari hem askeri amaçlar için kullanılmak üzere uçaklar üretir. Her iki firma ayrıca 100 ile 500 arasında yolcu kapasite havayolu uçakları üretirler.

Boeing havacılık sektörüne Airbus’tan daha uzun yıllar önce giriş yaptığından pek çok insan Beoing’in daha popüler olduğu noktasında hemfikirdir. Sektöre sonradan girenler hala Boeing’in 1990 ve öncesindeki tasarım patternlerini izlemektedir. Her ne kadar elimizde yeterince kanıt olmasa da pek çok havacılık firmasının Boeing’in iç tasarımını Airbus’a tercih ettiklerini biliyoruz.

Pek çok tasarımda iki fiziksel özellik farklılık gösterir. Boeing uçaklarda uçak kontrolü merkezi boyunduruluktan yönetilir ve direksiyon uçağın ana yön kontrol noktasıdır. Airbus’ın ise yan çubuk tipi bir kontrolörü vardır. Ayrıca hem birinci kaptanın solunda hem de ikinci kaptanın sağında birer joystick vardır.

Birçok tartışmaya konu olan, bilgisayarı devre dışı bırakma sistemleri de farklılık gösterir. Airbus’larda uçak otomasyon sistemi Boeing’lere göre daha kompleks ve karmaşıktır. Airbus uçaklarındaki bilgisayar sistemlerine çok fazla güvendiği için pilotların sistemi devre dışı bırakmasına izin vermez. Boeing üreticileri ise son sözü söyleyecek kişinin pilot olduğunu düşünür ve bu yüzden pilotlara bilgisayar sistemini devre dışı bırakma seçeneği sunar. Bununla birlikte, uçak bilgisayar sistemine bu iki farklı yaklaşımın kendi içinde hem güçlü hem de zayıf yönleri vardır.

Tasarım Felsefesi

Genel olarak baktığımızda Airbus ile Boeing arasındaki fark gözle görülebilir belirgin göstergeler yerine daha çok tasarım felsefesi ile ilgilidir. Evet uçak tasarımları birbirine benzer ama zaten dünyanın en iyi aerodinamikçilerinin en iyi gövde şekilleri ve uçuş kontrol yüzeylerine odaklanıp en güvenilir uçaklar üretmek için çalışmaları neticesinde ortaya çıkan tasarımların açıkçası birbirinden çok da farklı olması sürpriz değil. Bundan yola çıkarak ideal kombinasyon için uçak tasarımlarının birbirine güçlü benzerlik göstermeleri oldukça muhtemeldir diyebiliriz. Eğer abarttığımı düşünüyorsanız, Çin malı yolcu uçağı (COMAC) C919’un yeni modeline bir bakınız:

Airbus’lar belirli bazı operasyonlar için optimize edilmiştir ve Airbus pilotları uçağın otomasyon sisteminin yakıt verimliliğinden dolayı Airbus’ları sevme eğilimindedirler. Öte yandan, Boeing’ler oldukça sağlam tasarıma sahiptirler ve yakıt tasarrufuna çok odaklanmazlar ve Boeing pilotları Boeing’lerin yönetim sistemini kendilerine daha çok yönetim imkanı tanıdığı için sevme eğilimi gösterirler.

Fiziksel Farklılıklar

Burun

Boeing’lerin burunları daha sivridir ve Airbus’lar genel olarak daha yuvarlak burna sahiptirler. Her ne kadar Airbus’ın bazı modelleri burun noktasında farklılık gösterse de genel olarak Airbus’ların burunları yuvarlaktır.

Çift katlı uçaklarda burun farkı çok daha bariz şekilde kendini gösterir.

Çok ince de olsa aşağıdaki Airbus ile yukarıdaki Boeing arasındaki burun farkını görebiliyorsunuz değil mi?

Pencereler

Her iki uçağın kokpit penceresi arasındaki farkı söylemek biraz zor fakat yakından ve dikkatli bakarsanız aradaki farkı görebilirsiniz.

Kuyruk

Boeing’lerin kuyrukları daha geriye doğru yatıktır. Airbus’ların kuyrukları ise daha az geriye yatıktır ve uçağın bitiş noktası ile hizalıdır.

Bunların dışında farklılık olarak bahsedebileceğimiz birkaç nokta daha var. Örneğin Airbus genelde motorları kanatların altına yerleştirir. Boeing ise motoru kanatların önüne yerleştirir. Ancak, bu yerleşim uçakların tasarımına bağlı olarak değişir.

Bir önemli fark da uçaklarda kullanılan elektroniğin ne olduğu. Airbuslar yan joystickler ile kumanda edilirken Boeingler merkezi boyunduruğa bağlı direksiyon ile yönetilir.

Bir diğer önemli nokta da Airbusların otomasyon sistemini pilotlar devre dışı bırakamaz. Boeinglerde ise pilotlar otomasyon sistemini devre dışı bırabilir.

Boeinglerde bilgisayar sistemi hız limit aşımlarında vs uyarılar verir fakat pilot bu uyarılara rağmen yine de uçuşuna devam edebilir. Airbuslarda ise bu tamamen bilgisayarın kontrolündedir ve pilota izin verilmez.

Fiyat Karşılaştırması

Tip Uzunluk Kanat Genişliği Azami Kalkış Ağırlığı Menzil Liste Fiyatı
 A319neo  33.84m  35.8m  75.5t  3750nm  $98.5M
 A320neo  37.57m  35.8m  79t  3500nm  $107.3M
 A321neo  44.51m  35.8m  97t  4000nm  $125.7M
 737 MAX-7  33.7m  35.9m  72.35t  3350nm  $90.2M
 737 MAX-8  39.5m  35.9m  82.19t  3515nm  $110M
 737 MAX-9  42.2m  35.9m  88.31t  3515nm  $116.6M

Peki THY Hangisini Kullanıyor?

Bu yazı üzerine THY’nin uçak filosunun Boeing mi Airbus mı ağırlıklı olduğunu merak ettim. Temmuz 2016 itibariyle THY sitesinde verilen bilgilere göre;

171 adet Airbus.

156 adet Boeing.

Rakamlardan anlaşılacağı üzere THY’nin Airbus’çı olduğunu söyleyebiliriz.

Airbus ile Boeing arasındaki fark ve benzerlikleri bu yazıda incelemeye çalıştık. Sizin de eklemek istedikleriniz var ise lütfen yorum yazınız.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın