Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Akıllı bir sözleşme, bir dizi talimatı yerine getirmek için tasarlanmış bir kod parçası olarak ifade edilen bir sözleşmedir. Geleneksel sözleşmelerden en önemli farkı, akıllı sözleşmelerde aracı olmamasıdır. Bilgilerinizi tutan veya doğrulayan hiçbir kişi veya şirket yok. Blockchain sizin için bir kayıt doğrular ve tutar. Bu konuda detaylı bilgi için şu yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Binance indirim kodu

Vitalik Buterin ve Ethereum topluluğu, akıllı sözleşmelerin blockchain’in geleceği olduğuna inanıyor. Bitcoin iş dünyasının altınıysa, akıllı sözleşmeler iş dünyasının üzerinde çalıştığı petroldür.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Akıllı bir sözleşme nasıl çalışır?

Diyelim ki akıllı bir sözleşme olmadan çevrimiçi bir araba satın almak istiyorsunuz. Bunu yapmak için şunlara ihtiyacınız olacak:

✔ Görmek istediğiniz tüm arabalar hakkında bilgi tutmak için bir liste sitesi
✔ Satıcılarla iletişim kurmanın bir yolu
✔ Aracınızı bulduktan sonra para alışverişi yapmanıza izin veren bir ödeme sistemi
✔ Araba bir fiyasko olduğu ortaya çıkarsa geri ödeme almak için güvence
✔ Ayrıca yetkililerle araba mülkiyet değişimini kaydetmeniz gerekir
Bu noktaların her biri, eriştiğiniz siteye veya hizmete güvenmenizi gerektirir ve çoğu zaman bu sürecin her bir kısmı farklı bir şirket veya birey tarafından kontrol edilir.

Dolandırıcı bir kişi veya organizasyonun yukarıdakilerden herhangi birini değiştirmesi, tüm süreci geçersiz kılması çok fazla zaman almaz.

Akıllı bir sözleşme, bir şey satın alma sürecinde pek çok kişiye güvenme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Niçin Akıllı sözleşme?

Güvenli: insanların kayıtları değiştirmesini durdurmak için kriptografi kullanıyorlar.
Şeffaf: herkes blockchain’de akıllı sözleşmenin ne olduğunu ve ne için kullanıldığını görebilir.
Aracılar yok: Akıllı sözleşmelerin kontrol edilmesi için üçüncü bir tarafa ihtiyacı yok. Blockchain bunu sizin için yapar.
Otonom: Otomatik olarak çalışırlar, böylece birisinin bir düğmeye basmasını beklemek zorunda kalmazsınız.
Güvenilir: akıllı sözleşmeler kodla yazıldığından, bir dilin gri alanlarına ve kelimelerin ne anlama geldiğine güvenmezler.

Akıllı bir sözleşmenin kalbinde yan, bilgisayar kodunda “bu olursa, bunu yapın” diyen bir mekanizma olma eğilimindedir.

Dapp’ler akıllı sözleşmeleri nasıl kullanır?

Dapps veya merkezi olmayan uygulamalar, en iyi şekilde birbirine bağlı bir grup akıllı sözleşme olarak düşünülebilir.

Kendi başına bir akıllı Sözleşme sadece bir tür işlem için kullanılabilir. Bununla birlikte, bir Dapp, daha sofistike şeyler yapmak için birden fazla akıllı sözleşmeyi bir araya getirebilir. Bir dapp, sözleşmelerin üstüne dostça bir arayüz de koyabilir-tıpkı uygulamaların bugün yaptığı gibi. Dapp hakkında daha detaylı bilgi için şu yazımıza bakabilirsiniz.

İlgili Haber:  Ethereum'un Bitcoin'in 2016 Boğa Koşusunu Kopyalayabileceğinin 3 Göstergesi

Akıllı sözleşmeleri kim yarattı?

Çoğu kripto para birimine güç sağlamak için kullanılan blockchain teknolojisi gibi, akıllı sözleşmeler de tam olarak tamamlanmamış önceki teknolojilerden türetilmiştir. Akıllı sözleşmeler söz konusu olduğunda, sunulan bilgilere dayanarak otomatik olarak bir sonuç elde etmek için if/else ifadelerini başka bir koşullu mantık kullanan daha önceki elektronik talimat yürütme programlarından türetilirler.

“Akıllı sözleşme” terimi, 1990’larda, Bit Gold olarak bilinen Bitcoin’in en eski öncülerinden birini geliştirmekten sorumlu olan tanınmış bir bilgisayar bilimcisi ve kriptograf olan Nick Szabo tarafından yaratılan akademik bir makalede ortaya çıktı. Szabo, başlangıçta sahtekarlığı azaltmak ve sözleşme düzenlemelerini uygulamak gibi çeşitli temel amaçlar için akıllı sözleşmeleri tanımladı, ancak daha sonra teknolojinin dijital nakit, akıllı varlıklar ve daha fazlası için potansiyel kullanım durumları hakkında 1996 tarihli bir makalede ayrıntılı olarak yazdı.

Akıllı sözleşmeler her zaman mükemmel değildir

Akıllı sözleşmeler genellikle anlaşmaları ve mantığı uygulamak için “güvenilir” bir yol olarak görülse de, sorunsuz değildir.

İlk olarak, akıllı sözleşmeler birçok blok zincirinde değişmez. Bu, bir kez başlatıldıktan sonra değiştirilemeyeceği veya yükseltilemeyeceği anlamına gelir, bu da kodla ilgili temel sorunlar varsa felaket sonuçlara yol açabilir. Bilinmeyen ve yeni saldırı vektörleri de sıklıkla kullanılabilir, genellikle yatırımcıların para kaybetmesiyle sonuçlanır. Aynı şekilde, basit kötü kod akıllı sözleşmeyi etkili bir şekilde işe yaramaz hale getirebilir.

Akıllı sözleşmelerin geleceği

Günümüzde, çoğu blok zincirinin akıllı sözleşme işlevleri vardır; aktif geliştirici toplulukları, Cosmos, NEO ve Hyperledger gibi blok zincirlerinde akıllı sözleşmeler kullanarak dapps oluşturur. Akıllı sözleşmelerin yeteneklerinin kapsamı, Bitcoin veya Litecoin gibi bir şeyde çok basitken, Ethereum, Tron ve Polkadot gibi dapp özellikli blok zincirlerinde daha gelişmiş olabilir.

Akıllı sözleşmelerin ve dapp’lerin ne için kullanılabileceğinin ilk günlerindeyiz. Ancak zaten potansiyellerini deneyen şirketler ve hatta hükümetler mevcut:

Estonya gibi ülkeler devleti yönetmek için blockchain’i kullanmaya başladılar.Provenance gibi girişimler, üretim şirketlerinin mal satın almak ve göndermek için blockchain’i kullanmasına yardımcı oluyor.Etherisc gibi girişimler havacılık ve tarım endüstrisi için sigorta platformları oluşturmaya yardımcı oluyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?