Bilgisayar korsanlarının, temeli Gibraltar’a dayanan ve merkezi olmayan finans protokolü Akropolis’teki tasarruf havuzlarından yararlanarak 2 milyon dolardan fazla stabilcoin elde ettiği ortaya çıktı.

Firma, dün itibariyle Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “tasarruf havuzlarındaki bir dizi akıllı sözleşmede yürütülen” bir hack tespit ettiğini belirtti. Akropolis, bilgisayar korsanlarının hedef aldığı alanların hali hazırda iki kez denetlenmiş olduğunu ve bu saldırının yalnızca “Curve Y ile Curve sUSD tasarruf havuzlarını” içerdiğini söyledi.

Ethereum blok zinciri kayıtları, bilgisayar korsanlarının bu tasarruf havuzlarını kullanarak 2.030.850’den fazla Dai (DAI) ile kaçtığını ortaya koydu. Paranın daha sonra farklı bir adrese taşındığı kaydedildi.

Akropolis o zamandan beri web sitesinde “fonların çoğunun” güvende olduğunu ve tüm stabilcoin havuzlarını duraklatacağını belirten başka bir bir açıklama daha yayınladı. Firma, bu saldırıdan etkilenen kullanıcılara tazminat ödemenin yollarını araştırdığını da sözlerine ekledi.

Güvenlik uzmanları ve zincir içi analiz sağlayıcıları ile çalıştıklarını ifade eden firma, kısa süre içinde daha ayrıntılı bir açıklama yapmayı hedeflediğini açıklayarak kullanıcılara sabırları için teşekkür etti.

Saldırının şekli Harvest Finance’tekine benzemiyor

Akropolis’in kurucusu ve CEO’su Ana Andrianova, saldırının ekim ayında merkezi olmayan finans protokolü Harvest Finance’e yönelik gerçekleştirilen saldırıyla benzer şekilde yürütüldüğü iddialarına itiraz etti. Öyle bir durumun gerçekleşmesi halinde, bilgisayar korsanları DeFi projesinin havuzlarından 24 milyon dolardan fazlasını elde edebilir ve bunu renBTC (rBTC) ile takas edebilirdi. Akropolis, kullanılan yöntemin “dYdX Flash Loan manipülasyon yöntemi ile yeniden giriş saldırısının bir kombinasyonu” olduğunu belirtti.

Akropolis’in akıllı sözleşmelerini denetleyen güvenlik şirketi firması CertiK, bu durumda hackerlar tarafından kullanılan iki saldırı vektörünü kaçırmış gibi görünüyordu. Şirketin ayrıca, bu yıl üç kez saldırıya uğrayan borç verme protokolü bZx üzerinde denetimler yaptığı bildirildi.

İlgili Haber:  Tether'in Piyasa Değeri 2020'de 4 Kat Artarak 15 Milyar Dolara Ulaştı

Bir kripto analiz firması olan CipherTrace’in salı günü yaptığı açıklama doğrultusunda merkezi olmayan finans protokolleri üzerindeki saldırıların 2019’da “neredeyse göz ardı edilebilir” seviyede iken, hırsızlık ve korsanlıklardan kaynaklanan kripto kayıplarının %20’sini oluşturduğu belirtildi.

CipherTrace’in yayımladığı bu raporda; DeFi’deki artışın, nihayetinde suçlu bilgisayar korsanlarını cezbeden şey olduğunun ve bu yıl sektörde bu nedenden ötürü çok fazla saldırının gerçekleştiğinin altı çizildi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın