8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Akıllı Sözleşmedeki Küçük Bir Hata 34 Milyon Dolarlık Ethereum’u Erişilemez Hale Getirdi!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 4 ay önce

Binance indirim kodu

Akutars NFT lansmanı hüsranla sonuçlandı. Projenin akıllı sözleşmesindeki bir hata, sözleşmede kilitlenen 34 milyon dolarlık Ethereum’u sonsuza kadar erişilemez hale getirdi.

Binance indirim kodu

Akutars NFT projesi etrafında tabiri caizse oldukça fazla bir “hype” vardı. Pek çok büyük kripto haber portalinde duyurusu yapılan projenin lansmanı merakla bekleniyordu. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Projenin akıllı sözleşmesindeki küçük bir kod hatası projeye kilitlenen 34 milyon dolarlık Ethereum’u sonsuza kadar erişilemez hale getirdi ve projeyi başlamadan bitirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Akutars NFT, eski beyzbol oyuncusu Micah Johnson tarafından yaratılan orijinal bir karakter olan Aku’yu referans alan bir 3D avatar projesiydi.

Akutars projesi, rastgele özelliklere sahip 15.000 Ethereum avatarını kapsıyordu ve daha önceki Aku NFT’lerin sahipleri, tuttukları her parça için ücretsiz bir avatar alabiliyordu. Kalan 5.500 avatar NFT’si ise Cuma günü 3.5 ETH’den (yaklaşık 10.350 dolar) başlayan bir açık arttırma ile piyasaya sürüldü.

Ancak lansman başladığında, Hasan adlı bir Twitter kullanıcısı akıllı sözleşmeyle ilgili bir sorun tespit ettiğini, Aku geliştiricileri ile görüştüğünü ama kendisine herhangi bir yanlışlık olmadığı bilgisinin verildiğini belirtti.

 

Bu tweetin ardından, USER221 adlı anonim biri bu açığı tetikleyen bir işlem gerçekleştirdi ve bunun neticesinde kontrattan Ethereum çekme ve yatırma işlemleri kapanmış oldu.

Açığı tetikleyen kişi ilgili işleme bir not eklemeyi de unutmadı. Eklediği notta “lütfen sözleşmelerinizin en azından denetlenmesini sağlayın” dedi.

İlgili Haber:  Yield Farming Yapanların Çoğunluğu Yatırım Yaptıkları Akıllı Sözleşmeleri Okumuyor

USER221 adlı kişi daha sonra ayrı bir not daha gönderdi ve projenin kilidini açacağını yazdı. Yazdığı notta proje geliştiricilerine seslenerek, “Bu eğlenceliydi ve aslında bu açıktan yararlanmaya hiç niyetim yoktu. Aksi takdirde Coinbase kullanmazdım. Açığın var olduğunu alenen kabul ettiğinizde, kilidi derhal kaldıracağım” dedi.

USER221’in kilidi tekrar geri açmasıyla birlikte proje yeniden çalışmaya başladı, ancak daha sonra başka bir farklı hata ortaya çıktı ve bu hata sözleşmeden Ethereum çekme ve yatırma işlemlerini tamamen kapattı.

Sonuç olarak, Cuma günü itibariyle yaklaşık 34 milyon dolar değerindeki 11.539 ETH, kalıcı olarak akıllı sözleşme içinde kilitlendi. Aku’nun yaratıcıları satıştan herhangi bir fon çekemeyecek ve Akutar Mint Pass NFT’si olan NFT sahipleri, söz verilen 0.5 ETH iadelerini de alamayacaklar.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar