8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Algoritmik Stabil Coin Neutrino (USDN) ABD Doları ile Olan Birebir Bağını Kaybetti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 4 ay önce

Binance indirim kodu

Waves blok zincirinin algoritmik stabil coini Neutrino USD (USDN)’nin ABD doları ile olan 1:1 bağı bozuldu.

Binance indirim kodu

Stabil coinler bilindiği üzere ABD doları ile 1:1 şeklinde dengelenirler. Dün bu denge USDN için bozuldu. Waves token gün içinde %26 değer kaybedince, onun stabil coini USDN de değer kaybetti. Daha sonra bir miktar toparlansa da bu haberin girildiği sırada halen 1 doların altında 0.9 dolardan işlem görüyordu. Dün bu değer 0.7 dolar civarındaydı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank
USDN son 1 aylık grafiği
USDN son 1 aylık grafiği

Stablecoin’ler tipik olarak çoğu kripto para biriminde görülen değişken fiyat dalgalanmalarını en aza indirerek borsalarda ticareti kolaylaştırmak için kullanılır. Çoğu, bire bir ilişkiyi sürdürmek için dolar gibi varlıkları rezervde tutarken, Neutrino gibi algoritmik coinler, token mint ederek ve yakarak dengede kalmaya çalışır. Zincirin ana tokeninin değeri keskin bir şekilde düşerse, stabilcoinin değeri de hedef seviyenin altına düşebilir. Örneğin Tether ve USDC rezervlerinde ABD doları, tahvil ve senet tutarak dengeyi sağlarken, DAI, UST ve USDN gibi algoritmik stabilcoinler dengelerini token mint ederek veya yakarak sağlar.

Algoritmik coinlerdeki en büyük sorun ana tokenin keskin değer kaybetmesi durumunda stabil coinin de dolar ile olan ilişkisinin bozulması. Örneğin UST’nin ana tokeni LUNA keskin bir şekilde düşerse, UST’nin de bağı bozulabilir.

Waves tokeni son 7 günde neredeyse %50’ye yakın değer kaybetti. Haliyle bu keskin düşüş USDN’yi de etkiledi.

Neutrino’nun bugün itibariyle 950 milyon dolarlık piyasa değeri var ve 91. kripto para konumunda. Waves ise 3 milyar dolarlık piyasa değeriyle 44. sırada yer alıyor.

Waves’in kurucusu Sasha Ivanov Rus asıllı olduğu için, bu yılın başlarında, bazı Rusların jeopolitik gerilim nedeniyle Rus kökenli bu coine koşabileceği yönündeki spekülasyonlar dikkat çekti. Messari verilerine göre, Waves bu yıl piyasa değerine göre en iyi 50 kripto para birimi arasında en iyi performans gösteren kripto paralardan biriydi.

İlgili Haber:  Tezos (XTZ), Cosmos (ATOM), WAVES Fiyat Analizi - Analiste Göre Kritik Destekler ve Dirençler

Terra’nın UST’si veya Iron Finance’in IRON’u gibi diğer algoritmik stabilcoinlerine benzer şekilde, USDN’nin sabit değeri, Waves’in kendi Waves tokeni tarafından korunur. Mint edilen her USDN için, Waves tokenleri akıllı sözleşmelerde veya blok zincirinde çalışan protokollerde kilitlenir. Waves’in fiyatı keskin bir şekilde düştüğünde USDN’nin de dengesi bozulmuş oldu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar