Dün yaptığı konuşmada Jack Ma, küresel düzenlemeyi ağır eleştirerek, “dijital para biriminin gelecekte değer yaratabileceğini” söyledi.

Binance indirim kodu

Alibaba’nın kurucusu, dijital para birimlerinin yeni bir küresel finansal sistem oluşturmaya yardımcı olabileceğini söyledi. Milyarder Ma ayrıca, küresel bankacılık düzenlemelerine de ağır eleştirilerde bulundu. Ancak girişimci Ma’nın dijital para birimleri ile tam olarak ne ifade etmek istediği belli değil.

Binance indirim kodu

Çinli milyarder Jack Ma dün, dijital para birimlerinin yeni bir küresel finansal sistemde rol oynayabileceğini ifade etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bloomberg’in bugün bildirdiğine göre, Çin’in en büyük e-ticaret şirketi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, Şanghay’daki Bund zirvesinde yaptığı konuşmada önemli yorumlar yaptı.

Ma, “dijital para birimi gelecekte değer yaratabilir ve dijital para birimi aracılığıyla yeni bir finansal sistemi nasıl kuracağımızı düşünmemiz gerek” dedi.

Ancak, Bloomberg’in tahminlerine göre 61 milyar dolar değerinde varlığı olan girişimcinin “dijital para birimleri” derken ne anlamda kullandığı pek açık değil.

Tahmin edebileceğiniz gibi, kripto topluluğu, Ma’nın dijital para birimleriyle ilgili konuşması üzerinden spekülasyon yapma konusunda oldukça hızlıydı.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, Twitter’da Ma’nın kripto para birimi ve gelecek hakkındaki sözlerini “inanılmaz bir konuşma” olarak yorumladı.

Ancak, bu tweet’in hemen ardından Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Zhao’ya, Ma’nın “dijital para birimleri” ile tam olarak ne demek istediğini sordu.

Zhao ise, “anlamının yoruma bağlı olduğunu” söyledi.

Çin’de kripto para birimleri yasaklandı, ancak Bitcoin ve diğer dijital varlıklar hala bölgede işlem görüyor. Çinli Bitcoin madencileri de dünyanın yeni Bitcoin’lerinin büyük bir kısmını mayınlıyor.

Ma, konuşmasında Çin’in Dijital Yuan‘ı gibi olan bir Merkez Bankası dijital para birimi (CBDC) hakkında konuşuyordu.

İlgili Haber:  Anonim Bir Şekilde Nasıl Bitcoin Satın Alınır

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler merkezi bir dijital para birimi geliştirmek için yarışıyorlar. Çin, test aşamasında olan dijital yuan’ı ile bu yarışı kazanıyor.

Ma ayrıca, küresel düzenlemelerin, özellikle de Basel anlaşmalarının (2010’te tanıtılan uluslararası bir bankacılık denetim çerçevesi) modası geçmiş olduğunu söyledi.

Dünya düzenlemelerinin Çin’in gelişimini bastırdığını ve “gençlerin veya gelişmekte olan ülkelerin fırsatlarını düşünmediğini” de sözlerine ekledi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?