Almanya Kripto Paralara Daha Sıkı Düzenlemeler Getirmeye Hazırlanıyor – İşte Detaylar

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 1 ay önce

blank

Kripto para piyasasına yetkililer tarafından sıkıştırılmaya devam ediyor. Almanya Federal Maliye Bakanlığı (BMF), kripto paraların vergilendirilmesi konusunda belirli standartlar belirlemek istiyor ve gelecekte yatırımcıları zor durumda bırakabilecek bir yasa tasarısı sundu.

blank

Almanya Federal Maliye Bakanlığı kripto para piyasasını mercek altına aldı. Kurum birkaç hafta önce de dijital para birimi hizmeti sağlayıcılarının kurallara daha sıkı uyması için bir yasa tasarısı önerisi sunmuştu. Kripto paraların vergilendirilmesi alanında da bazı düzenlemeler getirilecek. Henüz duyurulmamış tasarıya göre kripto para alım satımı alanındaki vergiler önemli ölçüde arttırılacak.

Kripto Para Madencileri de Hedef Tahtasında

Tasarı özellikle kripto para madenciliği alanında daha yüksek vergilendirme oranları öngörüyor. Yetkililer ayrıca özel madencilik ve ticari madencilik arasında da ayrım yapmayacak. Bakanlık madencilik işlemlerinin tamamını ticari olarak düşünecek. Yani bir madencilik havuzunda kripto para madenciliği yapanlar da, bulut üzerinden madencilik yapanlar da benzer şartlara tabii olacak. Yalnızca bilgisayar işlem gücünün piyasaya sunulması da ekonomik aktivite olarak değerlendirileceği için yetkililer buradan gelecek gelirlerin ticari bir işletmeden elde edildiğini varsayacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bireysel Madencilik Yapan Kişiler Bunu Kanıtlamak Zorunda Olacak

Tasarıda yer alan bir detaya göre ise, bireysel olarak madencilik yapan kişiler, bu işlemleri bireysel olarak yaptıklarını kanıtlamak ile yükümlü olacak. Bununla birlikte madencilikten ele edilecek gelir bireysel satış işlemleri kategorisine de girebilir. Ancak bu durumda kripto para madenciliği yapan kişinin varlık yönetimi aktivitesinde bulunduğunu kanıtlaması gerekiyor. Bu da pratikte büyük zorluklara yol açacaktır. Bununla birlikte  madencilik yapılırken genellikle çok yüksek miktarlarda işlem gücü gerektiğinden, madencilik yapılırken genellikle buna uygun ekipmanlar kullanılıyor. Son tasarıyla birlikte bu ekipmanları kullanan kişiler ticari bir iş yapıyor sayılabilir ve varlık yönetimi aktivitesi kategorisi altında vergilendirilemeyebilir. Bu küçük nüansın birçok sonucu olacaktır. Ticari faaliyetlerde ise vergilendirme blok ödülleri üzerinden yapılabilir.

Bitcoin madenciliği sektörü son günlerde zor zamanlardan geçiyor. Dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği tesislerine ev sahipliği yapan Çin bazı eyaletlerinde kripto para madenciliğine kısıtlamalar getirmişti. Bu gelişmelerin ardından ise Bitcoin fiyatları çok keskin bir şekilde düşüş gösterdi ve kritik destek noktası olan 30.000 doların altına indi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Kraken Analistleri: “Bu Seviye Tutulursa Bitcoin Bu Yılın Sonuna Kadar Yeni Bir Rekor Kırabilir”

Kripto para analizcilerine göre Bitcoin bir “şimdi ya da hiç” dönemi yaşıyor ve 40.000 dolara kadar taşıdığı rallisini sürdürebilirse...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend