27 Ocak 2022, Perşembe
-0.9 C
İstanbul

Almanya’nın Yeni Şansölyesinin, Geçmişte Bitcoin ile İlgili Yaptığı Açıklamalar Ortaya Çıktı!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Bitcoin ve diğer kripto paraların fiyatı geçtiğimiz sene boyunca adeta fırlama yaşamış ve bununla birlikte yatırımcıların dijital varlık dünyasına adım atmasıyla birlikte bu alandaki ilgi de had safhaya çıkmıştı.

Binance indirim kodu

Bitcoin fiyatının geçen senenin bu zamanlarında 20.000 doların altında seyretmesi, şu an ise 60.000 dolar civarından işlem görmesiyle birlikte, analistlerin BTC fiyatına ve bununla birlikte diğer küçük kripto paraların fiyatına dair değerlendirmeleri giderek daha boğa lehine gözüküyor.

Binance indirim kodu

Scholz, Bitcoin ve Diğer Kripto Paraları Eleştirmişti

BTC ve kripto para piyasasını değerini 2020 yılındaki 150 milyar dolardan 3 trilyon dolar bandına taşıyan son fiyat tırmanışı ile birlikte, Almanya’nın yeni şansölyesi Olaf Scholz, kripto paralar ile ilgili bir tür “lale çılgınlığına” benzer bir balon yaşanabileceğine dair uyarılarda bulundu. Scholz ayrıca, “para birimlerinin tekelinin” devletlerin elinde kalmaya devam etmesi gerektiğini savundu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Scholz, 2018 yılında Reuters’a yaptığı açıklamalarında şöyle demişti: “BTC ya da diğer kripto paraların, bir ödeme yöntemi olarak herhangi bir yeteneğe sahip olacaklarına dair şüphelerim bulunuyor. Bu tür para birimlerinin bir tür lale çılgınlığına dönüşmesi gibi bir tehlikenin yüksek olduğunu düşünüyorum.

Scholz, bu sözleriyle 17. yüzyılda Amsterdam’da yaşanan ünlü spekülatif lale çılgınlığına atıfta bulundu.

Almanya’yı çevreci bir ekonomiye dönüştürmesi beklenen hareketin öncülüğünü yapması beklenen Scholz ayrıca BTC’nin merkezsiz kalmasını sağlayan, yoğun enerji harcayan madencilik mekanizması hakkında da uyarılarda bulundu.

Cambridge Üniversitesi Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre, BTC ağı yıllık olarak yaklaşık 200 terawatt/saat enerji harcıyor. Bu miktar, Tayland’ın elektrik harcamasıyla yaklaşık olarak örtüşüyor. Bu ayın başlarında İsveçli yetkililer, BTC ve diğer kripto paraların piyasaya sürülmesini sağlayan ve bununla birlikte bu kripto paraların ağlarının da çalışmaya devam etmesini destekleyen madencilik işlemlerinin, çok fazla enerji harcadığını iddia ederek Avrupa Birliği çapında yasaklanmasını talep etmişti.

İlgili Haber:  Almanya Futbol Ligi Bundesliga ve NFT Platformu Sorare Ortaklık Anlaşması İmzaladı

Scholz Geçmişte, Kripto Para Çalışmaları Yapan Facebook’u Eleştirmişti

Kısa bir süre önce, Almanya’nın müstakbel şansölyesi Scholz, Facebook’un BTC benzeri bir kripto para çıkarma planlarını eleştirmiş ve sosyal ağ devi tarafından, denetimsel kaygılara karşı alınan önlemleri ise yalnızca “kozmetik” değişiklikler olarak nitelemişti. Scholz, geçtiğimiz yılın Kasım ayında şunları söylemişti: “Özel sektörün dijital para birimleri yaratmasını desteklemiyorum. Para birimi oluşturma işinin devletlerin tekelinde kalması için mümkün olan her şeyi yapmak zorundayız.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend