8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Almanya’nın Yeni Şansölyesinin, Geçmişte Bitcoin ile İlgili Yaptığı Açıklamalar Ortaya Çıktı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin ve diğer kripto paraların fiyatı geçtiğimiz sene boyunca adeta fırlama yaşamış ve bununla birlikte yatırımcıların dijital varlık dünyasına adım atmasıyla birlikte bu alandaki ilgi de had safhaya çıkmıştı.

Binance indirim kodu

Bitcoin fiyatının geçen senenin bu zamanlarında 20.000 doların altında seyretmesi, şu an ise 60.000 dolar civarından işlem görmesiyle birlikte, analistlerin BTC fiyatına ve bununla birlikte diğer küçük kripto paraların fiyatına dair değerlendirmeleri giderek daha boğa lehine gözüküyor.

Binance indirim kodu

Scholz, Bitcoin ve Diğer Kripto Paraları Eleştirmişti

BTC ve kripto para piyasasını değerini 2020 yılındaki 150 milyar dolardan 3 trilyon dolar bandına taşıyan son fiyat tırmanışı ile birlikte, Almanya’nın yeni şansölyesi Olaf Scholz, kripto paralar ile ilgili bir tür “lale çılgınlığına” benzer bir balon yaşanabileceğine dair uyarılarda bulundu. Scholz ayrıca, “para birimlerinin tekelinin” devletlerin elinde kalmaya devam etmesi gerektiğini savundu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Scholz, 2018 yılında Reuters’a yaptığı açıklamalarında şöyle demişti: “BTC ya da diğer kripto paraların, bir ödeme yöntemi olarak herhangi bir yeteneğe sahip olacaklarına dair şüphelerim bulunuyor. Bu tür para birimlerinin bir tür lale çılgınlığına dönüşmesi gibi bir tehlikenin yüksek olduğunu düşünüyorum.

Scholz, bu sözleriyle 17. yüzyılda Amsterdam’da yaşanan ünlü spekülatif lale çılgınlığına atıfta bulundu.

Almanya’yı çevreci bir ekonomiye dönüştürmesi beklenen hareketin öncülüğünü yapması beklenen Scholz ayrıca BTC’nin merkezsiz kalmasını sağlayan, yoğun enerji harcayan madencilik mekanizması hakkında da uyarılarda bulundu.

Cambridge Üniversitesi Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre, BTC ağı yıllık olarak yaklaşık 200 terawatt/saat enerji harcıyor. Bu miktar, Tayland’ın elektrik harcamasıyla yaklaşık olarak örtüşüyor. Bu ayın başlarında İsveçli yetkililer, BTC ve diğer kripto paraların piyasaya sürülmesini sağlayan ve bununla birlikte bu kripto paraların ağlarının da çalışmaya devam etmesini destekleyen madencilik işlemlerinin, çok fazla enerji harcadığını iddia ederek Avrupa Birliği çapında yasaklanmasını talep etmişti.

İlgili Haber:  Financial Times: Kripto Para Fiyatları Muhtemelen Dik Bir Şekilde Düşecek

Scholz Geçmişte, Kripto Para Çalışmaları Yapan Facebook’u Eleştirmişti

Kısa bir süre önce, Almanya’nın müstakbel şansölyesi Scholz, Facebook’un BTC benzeri bir kripto para çıkarma planlarını eleştirmiş ve sosyal ağ devi tarafından, denetimsel kaygılara karşı alınan önlemleri ise yalnızca “kozmetik” değişiklikler olarak nitelemişti. Scholz, geçtiğimiz yılın Kasım ayında şunları söylemişti: “Özel sektörün dijital para birimleri yaratmasını desteklemiyorum. Para birimi oluşturma işinin devletlerin tekelinde kalması için mümkün olan her şeyi yapmak zorundayız.”

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar