5 Ağustos 2022, Cuma
28.6 C
İstanbul

Altcoin Sezonuna Ne Kadar Kaldı? Bitcoin Dominansı Bize Neler Anlatıyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

188 günlük gerileme periyodu ve zirve noktasından %55’lik bir düzeltme hareketinin ardından Bitcoin fiyatı kısa bir süre önce 67.276 dolara yükselerek kendisine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekorunu tazeledi. Dip noktasından yeni zirveye yükseliş, 20 Temmuz 2021 tarihindeki 29.200 dolardan tam üç ay sonra gerçekleşti.

Binance indirim kodu

Bu tarihten itibaren piyasa toplu bir şekilde grafiklerinde toparlanma yaşadı. Cardano ve Solana gibi altcoinlerin sergilediği büyük rallilerin ardından nihayet dünyanın en büyük kripto parası da sahne aldı.

Binance indirim kodu

Bitcoin’in yeni zirvesi göz önüne alındığında, yaklaşmakta olan altcoin sezonu da daha makul görünmeye başladı. Ancak analistlere göre bu piyasa işaretlerine dikkat edilmesi gerekiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin Dominansı Grafiği: Trend Dönüşümü Kapıda Mı?

Altcoin sezonun nasıl oluştuğunu kısa bir şekilde açıklayalım. Bir piyasa döngüsünün ayı periyodunda Bitcoin satın alımları dolar ile gerçekleştiriliyor. BTC fiyatı parabolik hareketler sergiliyor ve kalabalık kitleler BTC’ye akın ediyor. Bu yüzden diğer kripto paraların fiyatları Satoshi olarak gerilemeye başlıyor. BTC fiyatı zirve yakınlarında yatay hareket etmeye başlıyor ve bunun ardından da diğer kripto paraların yukarı yönlü hamleleri gelişiyor. Bunun ardından ise parabolik hareketlerin öncesinde satın alınan BTC’ler kullanılarak altcoinlerin toplanması yaşanıyor. Piyasaya giren yeni katılımcıların sayısı azaldığı anlarda BTC fiyatı da zirve yapmış oluyor ve kripto paralarını bu sırada satan kişiler kar edebiliyor.

BTC’nin boğa lehine olan periyodunun uzunluğuna göre bir döngü içerisinde birden fazla altcoin sezonu yaşanabiliyor.

Bu mantık dikkate alındığında, Bitcoin’den diğer kripto paralara olan trend değişimi de BTC’nin dominans grafiğinde gözlemlenebiliyor. BTC’nin dominans grafiğinin yükselişte olduğu zamanlar trend de BTC’nin yanında oluyor ve sermaye daha çok BTC tarafına akıyor. Ancak 2021 yılındaki mevcut boğa döngüsünde 47.75 değeri trend için bir dönüm noktası olmuştu.

İlgili Haber:  JPMorgan Açıkladı! Bitcoin Fiyatındaki Yükselişin Nedeni Ne?

Altcoin Sezonu Ne Zaman Geliyor?

BTC fiyatının 67.000 doları aşmasıyla birlikte Bitcoin dominansının da 47.75 oranını aşması muhtemel gözüküyor. Bu yüzden analistlere göre piyasanın altcoin sezonunun geldiğini onaylaması 2 ila 4 hafta sürebilir.

Ancak analistlere göre BTC dominansının mevcut seviyesinden bir gerileme yaşaması ve Bitcoin fiyatının 62.000 dolar ile 66.000 dolar arasında yatay hareket sergilemesi durumunda ise sermaye akışı direkt olarak diğer kripto paralara yönelecektir ve bu da bir altcoin sezonu için şansın yükselmesini sağlayabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar