11 Ağustos 2022, Perşembe
25.7 C
İstanbul

Altcoinler Yükseliyor; Bitcoin Dominansı Son 7 Ayın En Düşük Seviyesinde

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Altcoinler yükseldikçe, Bitcoin’in pazar hakimiyeti düşüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin’in piyasa hakimiyeti Ocak ayındaki %72 seviyesinden %58.47’ye geriledi.
  • Ethereum başta olmak üzere altcoin piyasasında yaşanan fiyat artışı, Bitcoin dominansını zorlayan temel etkenler olarak belirtiliyor.

Geçen hafta Bitcoin’in fiyatı bir günde %10 geriledi. Bu hafta ise her şey daha farklı. Kripto piyasaları daha yeşil göstergelere doğru yelken açarken; Bitcoin piyasa hakimiyeti son 7 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Binance indirim kodu

Bitcoin Yeni Bir ATH’ye Ulaşabilecek mi?

Bitcoin fiyatı, üç hafta önce ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi 61.684 Doları henüz yakalayamasa da şu anda 59.900 Dolar değerinde işlem görüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bununla birlikte, Bitcoin’in piyasa hakimiyeti son 7 ayın en düşük seviyesinde. Yeni yılın başında Bitcoin, pazarın %72’sine hakimdi. Ancak kripto paranın gücü serbest düşüşte ve piyasa hakimiyeti de o zamandan beri %58.47’ye kadar geriledi. Pazar hakimiyeti, belirli bir kripto paranın piyasa kapitalizasyonunun, diğer kripto paraların toplam piyasa değerine karşı nasıl işlem gördüğü üzerinden değerlendirir.

Bütün bunlar, Bitcoin’in artık sahnenin yıldızı olmadığı anlamına gelebilir.

Piyasa değeri açısından en büyük ikinci kripto para olan Ethereum’u ele alalım. Ethereum nihayet dün 2.000 Doları geçmeyi ve hatta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmayı başardı. Bu yazı itibariyle kripto para biraz geri çekildi ve şu anda 2.113 Dolarlık bir fiyatla işlem görüyor.

Polkadot Bir Gecede %20 Değer Kazandı

Ancak piyasa değerine göre ilk 20 kripto para arasında en muazzam fiyat kazançları Polkadot, XRP, Uniswap, Chainlink ve BitTorrent tarafından elde edildi.

Polkadot bugün %20’den fazla yükseldi ve an itibariyle 46 Dolardan işlem görüyor. Bu, en iyi 10 kripto para arasında bu gece yaşanan en büyük kazanç olarak kaydedildi. Artış, Kraken CEO’su Jesse Powell’ın Polkadot’un daha ucuz işlem ücretleri sayesinde Ethereum’u geçebileceğine inandığını söylemesinden üç gün sonra gerçekleşti. Ethereum’un ortalama işlem ücretinin artan talep nedeniyle tek bir günde 13 Dolardan 22 Dolara çıktığı düşünüldüğünde Powell’ın haklı olduğu düşünülebilir.

İlgili Haber:  İçerisinde En Az 1 BTC Bulunan Bitcoin Adres Sayısında Rekor Kırıldı

Diğer kripto paralardan Chainlink %6 artarak 32.44 Dolara ulaşırken, Uniswap %8 artışla 31.42 Dolara yükselmeyi başardı. XRP ise neredeyse %7 oranında değer kazanarak 0.063 Dolar fiyat seviyesine ulaştı.

Son olarak, BitTorrent tokeni (BTT) bugün 0.00778 Dolarlık yeni bir ATH değerine ulaştı. Bir günde %30 büyüyen altcoin, geçen hafta sonundan bu yana %91 değer kazandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar