2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Altcoinlerin Sezonu Ne Zaman Başlayacak? Bitcoin Neden Büyük Altcoinleri Geride Bırakıyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ethereum blok zincirinin yerel kripto parası olan Ether (ETH), Bitcoin’in (BTC) gerisinde kalıyor. Tarihsel olarak bakıldığında BTC dalgalandığı zaman altcoinlerin daha büyük yukarı yönlü fiyat hareketleriyle yükselme eğiliminde olduğu görünüyor.

Binance indirim kodu

Bu sefer ise Bitcoin, özellikle aralık ayında altcoin piyasasından açıkça daha iyi performans göstermiş bulunuyor. BTC’nin piyasa değeri hakimiyeti, büyük ölçüde geçtiğimiz hafta XRP’de gerçekleşen büyük satışlar nedeniyle son zamanlarda yılın en yüksek seviyesi olan %70’e yükseliyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin’in fiyat keşfinde görülen fark

Bitcoin’in mevcut fiyat trendi ile 2018’deki ve 2019’daki boğa döngüleri arasındaki fark, BTC’nin fiyat keşfine girmiş olmasından kaynaklanıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Basitçe ifade etmek gerekirse fiyat keşfi, bir varlığın fiyatının önceki yüksek seviyeyi aşması ve planlanmamış bölgeye girmeye devam etmesi anlamına geliyor. Altcoinler, Bitcoin fiyat keşfine girdiğinde genellikle durgun hale geliyor çünkü BTC, altcoin piyasasındaki hacmi emiyor.

Dahası, Bitcoin hızla yükselirken aynı zamanda büyük kısa vadeli geri çekilmelere de eğilimli oluyor. Altcoinler için sorun, BTC yükseldiğinde BTC’nin gerisinde kalmalarından ve BTC geri çekildiğinde altcoinlerin genellikle daha da büyük düzeltmeler görmesinden kaynaklanıyor.

Öngörülebilir gelecekte altcoin piyasasının Ether’in Bitcoin’e karşı ivme kazandığını görmesi kritik önem taşıyor. Bunun yakın vadede ortaya çıkması durumunda ise muhtemelen bir sonraki altcoin sezonunu başlatacağı düşünülüyor.

Şu anda Ether, Bitcoin’e karşı hâlâ düşük performans gösteriyor. Günlük grafik dahil olmak üzere çoğu yüksek zaman diliminde ETH/BTC çifti, hâlâ bir kırılma belirtisi görmüyor. Bu nedenle altcoin piyasası için ideal senaryonun, ETH/BTC çiftinin dibe vurduğunu görmesi ve ardından yenilenen ivmeyi görmek için altcoinlere çıkması olduğuna inanılıyor.

Cointelegraph Markets analisti Michael van de Poppe, yatırımcıların şu anda piyasa dinamiği nedeniyle altcoin satın almaktan korktuğunu belirterek son ETH teknik analizinde ETH/BTC çiftinin zayıflık göstermeye devam ettiğini vurguluyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Satın Alan Kurumsal Firmalar

Ether’in haftalık grafiğinin BTC çifti desteğinin altında net bir bozulma gösterdiğini ve bunun da altcoinler için daha fazla zayıflığı muhtemel hale getirdiğini düşünen Poppe, ETH/BTC çiftinin yükseliş momentumunu geri kazanması için 0.026 BTC’nin üzerine çıkması gerektiğini kaydediyor.

Bununla birlikte, ETH’nin 0.021 satın üzerinde kaldığı sürece yukarı doğru gidişin sağlam kalmaya devam edeceğini hatırlatan analist, daha fazla yükseliş için yükseliş argümanlarının öne sürülebileceğini ifade ediyor.

ETH için ideal olarak 0.026 sats seviyesinin geri kazanılmasının, gücü ve daha fazla sürekliliği göstereceği ve bu nedenle de tüccarların öncelikle bu seviyeyi izlemesi gerektiği belirtiliyor. Bunun tutmaması halinde ise izlenecek bir sonraki alanın 450 dolarlık bölgenin yanı sıra 0.021 sats bölgesi olduğu düşünülüyor.

Peki altcoinler ne zaman cazip hale gelecek?

“Altcoin sezonu” olarak adlandırılan sürecin, 2021’in 1. çeyreğinde de görünmeyebileceğine dair güçlü bir argüman bulunuyor.

Bazı analistler, Bitcoin’in kurumsal yatırımcılar tarafından yönetilen bir yükseliş yaşaması nedeniyle Bitcoin’den elde edilen kârların bu defa altcoin piyasasına geri dönmeyeceğini düşünüyor.

Bununla birlikte diğer bazı tüccarlar ise Bitcoin yükselişlerinde altcoinlerin daha cazip hale gelmesini bekliyor. Salsa Tekila olarak bilinen anonim bir tüccar, BTC’nin aralık ayında zirveye ulaşmasının ardından altcoinlerin tarihsel olarak ilk çeyrekte iyi performans gösterdiğini göz önünde bulunduruyor ve Bitcoin’in dalgalanmaya devam etmesi durumunda sermayenin altcoinlere dönebileceğini belirtiyor.

BTC ne kadar yüksek olursa altcoinlerin de o kadar çekici hale geldiğini ve BTC’nin piyasa değerinin şu anda ETH’nin piyasa değerinin 6.5 katı olduğunu belirten tüccar, rotasyon faktörünün makul olduğunu ve özellikle 2021’de ETH bahsini popülerleştireceğini söylüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar