Altın Çıkışları Bitcoin’i Daha Yükseğe İtiyor

Önemli Gelişmeler

Birden fazla uzman, Bitcoin’in son zamanlardaki kayda değer fiyat artışının olası bir nedeninin, başka bir popüler enflasyon korumasından dolayı büyük yatırımcıların altından çıkışları olduğunu öne sürdü.

blank

Spot altın geçen hafta %4.62’lik bir düşüşle 1.857 dolara geriledi. Varlık daha önce geçen hafta 28.000 dolardan düşük olan ve %40’ın üzerinde yükselen Bitcoin ile birlikte yükseliyordu.

blank

ByteTree Asset Management’ın kurucusu ve CIO’su Charlie Morris, cuma günkü bir tweetinde altının geri çekilmesinin Bitcoin‘e taşınan yatırımcılara atfedilebileceğini söyledi.

Tahvil getirilerinin yükselmesi ve enflasyon beklentilerinin düşmesiyle birlikte altının bir darbe aldığını ve bunun 50 dolarlık bir satışı haklı çıkaracağını belirten CIO, buna rağmen fiyatın 120 dolar düştüğünü ve fazlalıkları Bitcoin’e doğru hareket eden akışlara bağladığını ifade etti. Bunun devam etmesi halinde dolara karşı bir yükseliş beklenebileceğini açıklayan Morris, bunun birkaç gemiyi batırabileceği benzetmesinde bulundu.

Aynı şekilde haftanın başlarında CNBC’nin Mad Money sunucusu Jim Cramer da altın ETFlerinden gelen çıkışların tümünün kriptoya gideceğini söyledi.

Grayscale’in Bitcoin yatırım fonundan ve altın ETFlerinden gelen giriş ve çıkışların takibinin, Grayscale altını gölgede bıraktığı için bu iddiayı geri getirdiği görülürken Cramer, JP Morgan’ın ekim ayından bu yana Grayscale Bitcoin Trust’a 3 milyar dolardan fazla giriş yaptığına ve altından ise 7 milyar dolarlık bir çıkış gerçekleştiğine dikkat çekti. Bunların kanıtlandığının altını çizen sunucu, altınla rekabetin halihazırda başladığını söyledi.

Altın-Bitcoin yarışının kazananı belli

Hareketler, Bitcoin’in meşru bir varlık sınıfı olarak yükselen statüsünün bir işareti olarak yorumlandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Altın ve Bitcoin’in her ikisi de serveti enflasyona ve makroekonomik belirsizliğe karşı korumanın bir yolu olarak görüldüğü için uzun zamandır bağlantılı olsa da son haftadaki fiyat hareketlerinin herhangi bir gösterge olması halinde Bitcoin anlatısının yarışını kazanıyor olabileceği kaydedildi.

Bloomberg ile yaptığı röportajda Coinshares baş gelir sorumlusu Frank Spiteri, Bitcoin’i enflasyondan korunma olarak çevreleyen anlatının son derece alışılmadık bir para politikası ortamı karşısında güçlendiğini belirtti.

Spiteri ayrıca kurumlar arasında ilişkisiz bir değer varlıkları deposu olarak Bitcoin’e yönelik eşzamanlı bir uyanışın ortasında bulunulduğunu açıkladı.

Altın savunucuları davalarından vazgeçmiyor

Uzmanlardan gelen gözlemler, bu haftanın başlarında görülen benzersiz çalkantıdan sonra gerçekleşti. Cuma günü itibariyle, tek bir Bitcoin 20 onsluk bir külçeden daha değerli hale geldi.

Yine de tüm aşağı yönlü fiyat hareketlerine ve Bitcoin’in yükselişine rağmen bazı yüksek profilli altın savunucuları pozisyonlarını değiştirmeyi reddetmeye devam etti.

Dün bu konuyla ilgili bir tweet atan ve uzun süredir Bitcoin’e karşı şüpheci tavrını koruyan altın yatırımcısı Peter Schiff, yatırımcıların enflasyon riskini anladığında külçeye döneceklerini iddia etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Dogecoin Fiyatı Gerileyince Robinhood’un Kripto Para Geliri de %78 Oranında Azaldı!

Dogecoin fiyatının uzun bir süredir “çılgınca” hareketler yapmaması sonucunda, ABD merkezli ticaret platformu Robinhood’un kripto geliri de önemli ölçüde...
Send this to a friend