28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Altın ve Bitcoin Yükseliyor, Peki Ortak Noktaları Ne?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin ve diğer kriptolara genellikle dijital altın deniyor. Ancak gerçekte ne kadar benzerler? Kriptoya olan kurumsal ilgi artmaya ve hızlanmaya devam ediyor. Her iki varlıkta da boğa koşusu devam ederken, bu karşılaştırma daha önemli hale geldi.

Binance indirim kodu

Bitcoin ve diğer kripto paraların fiyat dalgalanmaları hakkındaki tartışmalar devam ediyor. Bununla birlikte derinlemesine inerek ve kripto paranın sözde analog eşdeğeri altın ile ne kadar benzer olduğunu görmek faydalı olacaktır. Her kripto paranın, tıpkı her hisse senedi gibi, kendi başına değerlendirilmesi ve ele alınması gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Bununla birlikte, bu iki finansal varlık arasında çizilebilecek bazı kesin paralellikler ve karşılaştırmalar var. Ancak dijital altın olarak Bitcoin (veya başka bir kripto) argümanı başlangıçta göründüğü kadar net olmayabilir.

Binance indirim kodu

Bazı yatırımcılar altını, diğer emtiaları ve kripto varlıkları enflasyondan korunma, spekülatif bir yatırım seçeneği veya varlık tahsis sürecinin temel bir parçası olarak ele alır. Ancak, bu finansal araçlar hangi durumda kullanılırsa kullanılsın, nispeten az sayıda kişi bu iki aracı bir değişim aracı olarak kullanıyor. Kullanım eksikliğine rağmen, bugüne kadar altının kripto parayla karşılaştırılması ve eşit kabulü devam ediyor. Son zamanlarda büyük miktarlarda fiyat oynaklığı göz önüne alındığında, bu karşılaştırmayı tekrar gözden geçirmek mantıklı bir eylem gibi görünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Şimdi kripto paranın altının vekili veya eşdeğeri olarak etiketlenmesinin yanı sıra, bu enstrümanların kullanılabilirliğini, para olarak işlev görüp görmediklerini ve bu enstrümanların uygulanabilirliğini değerlendirelim.

Altın ve Bitcoin’in Para İşlevi

Kripto paraların meşru bir değişim aracı olarak geçerliliği hakkında sayısız tartışma ve soru var. Bu, iyi bir sebebe dayanıyor. Bitcoin’in temelini oluşturan orijinal fikir ve konsept, herhangi bir merkezi hükümete veya merkez bankasına bağlı olmayan alternatif bir finansal sistem yaratmaktı. Kripto paraların birçok savunucusu, başlangıçtan günümüze kadar, bu kullanım durumuna hala kesin bir şekilde inanıyor.

Altın ve kripto varlıklar arasındaki tartışmada kabul edilmesi gereken bir gerçek, neyin bir değişim aracı olarak kullanılabileceğini belirlemede kilit bir faktörün, söz konusu yargı alanında yasal ihale olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmamasıdır. An itibariyle, kripto varlıkların gerçekte finansal varlıklar yelpazesine girdiğine dair büyük miktarda yasal belirsizlik ve kafa karışıklığı var. Başka bir deyişle, hem altın hem de kripto bir değişim aracı olarak tasavvur ediliyor. Ancak sahadaki gerçeklik o kadar net değil.

İlgili Haber:  177 Yıllık Bir İsviçre Bankası, Bitcoin ve Ethereum Ticaretini Desteklediğini Duyurdu

Altın ve Bitcoin’in Kullanılabilirlikleri

Nihayetinde altın ve kripto varlıklar arasındaki en ayırt edici farklardan biri, bireylerin veya kurumların bu finansal araçları kullanıp taşıyabilmelerinin kolaylığıdır. Bu kriterler çerçevesinde, altın ve kripto varlıklar arasındaki karşılaştırılabilirliğin kapsamlı bir şekilde gerçekleşmesi gerekiyor. Spesifik olarak, kullanılabilirlik ve işlevsellik sorularının yalnızca enstrümanın kendisini değil, aynı zamanda kripto veya altına nasıl erişileceğini de değerlendirmesi gerekir.

Örneğin, altınla denildiğinde, analiz edilen aslında altın para mı yoksa külçe altın mı, yoksa bir çeşit altın borsa yatırım fonu mu? Kripto açısından bakıldığında, konuşma daha da incelikli olabilir. Kripto türüne ve cüzdan seçimlerine bağlı olarak, kriptonun kullanım kolaylığı büyük ölçüde değişecektir. Başka bir deyişle, bitcoin ve diğer kripto paralar, fiat alternatifi olarak erişim, kullanılabilirlik ve işlevsellik açısından bir avantaja sahip görünüyor.

When Bitcoin Overtakes Gold - How High Can It Go? | Markets and Prices Bitcoin News

Koruma İşlevi

Altın, spekülatif bir yatırım seçeneğinin yanı sıra enflasyona karşı bir koruma önlemi olarak uzun süredir görülmüş ve kullanılmıştır. Buna rağmen, kripto varlıklar kurumsal yatırım ortamına daha yeni giriyor. Ele alınması gereken temel soru, bu enstrümanların paraya çevrilebilirliğidir. Etkili bir koruma aracı olarak hizmet etmek için, yatırımcıların ve sahiplerin bu varlıkları diğer finansal araçlarla takas edebilmesi gerekir.

Bu finansal varlıkların değeri, yerini almaya çalıştıkları varlık olan dolar biçiminde elde edilir. Diğer varlıklar bitcoin veya başka bir kriptoda fiyatlandırılmaya başladığında, bu araçların finansal piyasalarda nasıl işlediğine dair büyük bir değişikliği temsil edecek. Bu, bugüne kadarki en soyut karşılaştırma gibi görünebilir, ancak son derece önemlidir.

Bir takas aracı diğer varlıkların ve finansal araçların değerlemesine hizmet eder. Bu takas aracı aynı zamanda yaygın bir şekilde benimsenmiştir. Şu an itibariyle ABD doları bu işlevi rezerv para birimi biçiminde gerçekleştirmektedir. Ancak bu, zaman içinde değişebilir.

Altın ve kripto varlıklar, hem bireysel bazda hem de finansal sistemdeki ilgili rolleri temelinde değerlendirilmesi gereken konulardır. Bununla birlikte, bu iki varlık sınıfının birbirine eşdeğer olduğunu varsaymadan önce, bu konularda ayrıntılı bir inceleme yapmaya ve daha derine inmeye değer. Biz de bu haberimizde onu yapmaya çalıştık.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar