Amazon FBA ile FBM Arasındaki Fark

Amazon FBA ile FBM Arasındaki Fark

Hepimiz para kazanmak istiyoruz. Ve çoğumuz bunu evimizin rahatlığında yapmak istiyoruz. Ya da sıcak kumlu bir plajdan. Sadece Google arama önerilerine bakarsak, fazladan para kazanmak için fırsatlar aradığımız gayet açık.

Herkes için uygun olmasa da, Amazon’da satış yapmak para kazanmak için harika bir yoldur. Doğru strateji, araçlar ve zihniyetle, Amazon’da satış yapmak basitleştirilebilir.

Fulfilled by Merchant (FBM), Fulfilled by Amazon (FBA), Vendor Express ve Vendor Central dahil olmak üzere, Amazon’da ürün satmanın birkaç farklı yolu vardır. Bugün, FBA ile FBM’yi her birinin artılarını ve eksilerini karşılaştırarak inceleyeceğiz. İşimiz bittiğinde, FBA ile FBM arasındaki fark nedir, ne değildir öğrenmiş olacaksınız.

Amazon FBA Nedir?

FBA, Amazon tarafından yerine getirilen demektir.Siz satıyorsunuz. Biz gönderiyoruz.” diyor Amazon. FBA ile, satıcılar ürünlerini Amazon’un depolarında tutarlar. Siz sipariş aldıkça Amazon bu ürünleri depolarından alır, paketler ve alıcılara teslim eder.

FBA nasıl çalışır? Amazon’da satıcı hesabı açıp FBA kurmalısınız. Sonrasında ürün listelemelerinizi oluşturun, ürünlerinizi hazırlayın, ürünlerinizi Amazon’a gönderin ve Amazon’un müşterilerinize ürünlerinizi sipariş ettiklerinde paketleme ve gönderme olanağı verin.

Amazon FBA’ın Artıları

 • Prime seçeneği. Bu FBA için en büyük faydalardan biridir. FBA kullanan üçüncü taraf bir satıcı olarak, tüm ürünleriniz Amazon’un Prime programına otomatik olarak kaydedilir. Amazon’un daha sık alışveriş yapan ve Prime olmayan üyelerden daha fazla harcama yapan 60 ila 80 milyon Prime üyesi olduğu tahmin ediliyor.
 • Buy-Box seçeneği. Amazon bazı ürün sayfalarına otomatik olarak “Buy-Box” kutusu yerleştirir. Bu kutu ürünlerin satılma oranını ciddi oranda yükseltir. Satın Alma Kutusunu kazanmayı sağlayan çok sayıda faktör vardır ve FBA yöntemi bunların en başında gelir. Bir FBA satıcısı, genellikle bir FBM teklifinden biraz daha yüksek fiyat alabilir ve hala Satın Alma Kutusunu elinde tutabilir.
 • Serbest zaman. FBA ile, Amazon müşteri hizmetleri ve iade dahil olmak üzere müşterinizin siparişlerini yerine getirme görevini üstlenir. Bazı satıcılar için bu büyük bir avantajdır. Vaktinizi depolama, paketleme, nakliye ve lojistiğe harcamak yerine, FBA sayesinde, zamanınızı ve kaynaklarınızı şirketinizi büyütmeye odaklanabilirsiniz.
 • Daha düşük nakliye oranları. Amazon’un ürünlerinizi göndermeye ilişkin ücretlerinin, kendi gönderim oranlarınızdan daha düşük olması muhtemeldir. Bu durumda, FBA kullanmak maliyetleri düşürür ve kar marjınızı artırır.

Amazon FBA’ın Eksileri

 • Karmaşık ücretler. FBA kullandığınızda, Amazon’a aylık depolama, siparişi yerine getirme, seçme, paketleme ve ağırlık konularında farklı ücretler ödersiniz. Bu ücretler, ürününüzün boyutuna bağlı olarak değişir ve kendi hesaplaması karmaşık olabilir. Her bir ürününüz için muhakkak FBA gelir hesaplayıcısını kullanın.
 • Uzun süreli depolama ücretleri. Amazon, mallarınızı süresiz olarak saklamak istemez. Şubat ve Ağustos aylarında yılda iki kez, 6 ve 12 aydan daha eski envanter için uzun vadeli depolama ücretleri talep edecektir. Envanter yaşınızdan haberdar olmanız ve bu ceza ücretlerinden kaçınmak için eski envanterinizi satmanız veya çıkarmanız için bir planınız olması gerekir.
 • Sınırlı erişim. Envanterinizde kalite sorunları varsa veya yanlış ürün müşterilere gönderiliyorsa, satıcılar depoya girip envanterini gözden geçiremezler. Ürünü stoktan kaldırmanız ya da kontrol merkezlerinde kontrol etmek için Amazon çalışanlarına güvenmeniz gerekir.

FBM Nedir?

FBM, Fulfillment by Merchant kısaltmasıdır. Yani satan kişi her şeyi kendisi yapar. Ürünü paketler, etiketler, kargoya verir vs.. FBM’de tüm envanter, stok ve gönderiler satıcı tarafından yönetilmektedir.

Satıcı süreçleri yönetmek için kendi kaynaklarını kullanır ve tüm aşamalardan tamamen sorumludur.

Şimdi FBM’nin artı ve eksilerine bakalım.

FBM’nin Artıları

 • Daha fazla kontrol. Envanterinizi kendiniz saklıyor ve gönderiyorsanız, ihtiyacınız olduğunda envanterinize pratik erişim elde edeceksiniz.
 • Düşük maliyetler. Amazon’un ücretleri, ürünün boyutuna bağlı olduğundan, küçük marjı olan büyük bir ürününüz varsa, FBA’yı kullanmanın maliyetini FBM ile karşılaştırmanız iyi olur. Bu özellikle, daha yavaş bir gelir oranına sahip ürünler için geçerlidir.
 • Daha hızlı gelir oranları. 6-8$ altındaki düşük fiyatlı ürünler için FBM’ye gitmek, onları Amazon’un add-on programı dışında tutacaktır. Bu program Amazon nakliye ve taşıma maliyetlerini korumak için tasarlanmıştır ve Amazon’un bir add-on ürünü göndermesinden önce bir müşterinin 25$ değerinde mal satın almasını gerektirir. Bu, bazı müşterileri engeller ve bu ürünleri kendiniz göndererek satış hızını artırabilirsiniz.
 • Yeni Prime programı. Amazon, yakın zamanda Prime programında satıcı tarafından yerine getirilen ürünleri kaydetmenize olanak tanıyan yeni bir program hazırladı. Satıcılar programa başvurabilir ve Amazon’un katı sevkiyat standartlarını karşılayabileceklerini gösterebilirler.

FBM’nin Eksileri

 • Disiplin gerektirir. Amazon müşteri hizmetleri konusunda fanatiktir ve satıcıları geç ve yanlış gönderiler için cezalandıracaktır. Güçlü, kalite kontrollü bir süreç olmadan, hatalar yapacaksınız. Bunlar, daha düşük bir satıcı-sağlık derecelendirmesine yol açabilir, bu da aramada nasıl görüneceğinizi etkiler ve Satın Alma Kutusunu kazanma şansınızı azaltır. Çok fazla hata ile Amazon, satıcı hesabınızı kalıcı olarak bile askıya alabilir.
 • Düşük satış fiyatı. Satın Alma Kutusunu kazanmak ve diğer FBA satıcılarıyla rekabet etmek için satış fiyatınızı düşük tutmanız gerekebilir. Bu marjları etkileyecek ve fiyatlandırma savaşı başlatacaktır.

Amazon FBA ile FBM arasındaki fark özetle bu şekilde. Her bir seçenek için artıları ve eksileri, özellikle ürünleriniz için, bunlarla ilişkili maliyetleri bilmelisiniz. Amazon işindeki satışlarınız büyüdükçe ve geliştikçe, yerine getirme seçeneklerinizi gözden geçirin ve işinize ve sonuçlarınıza göre en iyi kararı verin.

“Amazon FBA ile FBM Arasındaki Fark” üzerine 3 yorum

 1. Merhaba, öncelikle verdiginiz bilgiler icin teseteşe ve tebrik ederim. Bir sorum olacak; fbm ile başlayıp ileride fba ya geçilebiliyor mu acaba? Tşk

 2. Merhaba yazi icin teşekkürler ,amazona Türkiye içinden topladığım urunleri göndermek ve satmak istiyorum, Türkiye’den urunleri gönderirken Amerika’da gümrüğe takılma ihtimali varmis bu konu hakkında bilgilendirirmisiniz?

Yorum Bırakın