Amazon FBA Nasıl Kullanılır – Yeni Başlayanlar için Rehber

Amazon’da satış yapmanın faydalarından söz etmeye gerek yok di mi. Sitemde pek çok yazı Amazon FBA’in faydalarından bahsediyor. Bu yazıda yeni başlayanlar için Amazon FBA nedir, ne değildir ve Amazon FBA nasıl kullanılır onu öğreneceksiniz.

Dropshipping demeyin bana lütfen. Asla yapmayacağım ve tavsiye etmediğim bir şey. Ben FBA’ciyim : )

Bildiğiniz gibi Amazon insanlara kendi evlerinden işlerini kurabilmeleri için pek çok fırsat sunuyor.

Şimdi Amazon’da satış yapmanın getirileri neler bir bakalım.

 • Amazon’un aylık 2.5 milyar müşterisine erişmek demek yüksek satış rakamlarına erişmek demek.
 • Amazon’un 24 yıllık pazar liderliği ve müşterilerinde oluşturduğu güven, otomatik olarak size olan güven demek.
 • Amazon’un FBA programı tüm işleri sizin için kolaylaştırıyor.
 • Jungle Scout gibi uygulamalar sayesinde satış tahminleri elde edebilirsiniz.
 • Kolay ölçeklenebilirlik. Yani şu demek, işinizi küçük veya büyük istediğiniz gib şekillendirebilirsiniz.

Eğer ilk kez Amazon FBA’yi öğreniyorsanız, korkmayın. Bu yazıda özetle Amazon FBA nasıl kullanılır öğrenmiş olacaksınız. Sorularınız olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Amazon FBA Nasıl Kullanılır

Amazon FBA’yi ilk kez öğrendiğinizi varsayıyorum. Dolayısıyla bu kısımda bilmeniz gereken temel şeyleri anlatacağım.

Amazon FBA, Fulfillment by Amazon’un kısaltmasıdır. Fulfillment Türkçe’de “yerine getirme, işleme” anlamlarına gelir. Yani Türkçeleştirecek olursa “Amazon tarafından işlenme” veya “Amazon tarafından yerine getirilme” olarak çevirebiliriz. Yani siz sadece satmak istediğiniz ürünü Amazon depolarına gönderiyorsunuz. Gerisi onlara kalıyor. Depolama, paketleme, satma, kargolama ve satış sonrası destek işlerini Amazon yapıyor.

Şimdi Amazon FBA nasıl kullanılır, adım adım nasıl çalışır bakalım.

 1. Öncelikle satmak istediğiniz ürünü Amazon’un ABD’de bulunan devasa depolarından birine gönderiyorsunuz. Bunlara “fulfillment centers” adı veriliyor. Yani “işleme merkezleri” diyebiliriz. Bu işleme merkezleri binlerce robottan ve Amazon çalışanından oluşan devasa depolardır.
 2. Depoya giren ürününüz envantere ekleniyor ve sort ediliyor. Depolama terminolojisinde sort etmek bir nevi sıralamak, ayıklamak anlamına gelir. Depoya giren ürününüze Amazon gayet iyi bakıyor, merak etmeyin. Hadi oldu diyelim, ürününüz işleme merkezinde zarar gördü ya da düştü kırıldı; Amazon zararınızı full karşılıyor.
 3. Ürününüz Amazon deposuna girdi. Peki şimdi ne olacak? En kolay kısma geldik. Müşterileriniz Amazon’da ürününüzü bulacak ve sipariş verecek. Bu siparişi Amazon karşılayacak ve tüm sistemi otomasyon ile yapacak. Sizin herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmayacak.
 4. Sipariş üzerine, Amazon paketi depodaki raftan alacak, kutuya koyacak, paketleyecek ve sizin adınıza müşterinize kargolayacak.
 5. Burada bitmiyor henüz. Ürün müşterinin eline geçtikten sonra Amazon müşteri ile konuyu takip ediyor ve her şeyin yolunda olduğundan emin oluyor. Müşterinin geri iade vs gibi taleplerini karşılıyor ve dünyanın en iyi müşteri hizmetleri ile müşterinize satış sonrası destek veriyor.

Güzel değil mi : )

Peki ben ne yapacağım?

Şimdi diyeceksiniz ki, tüm işleri Amazon yapıyorsa ben ne yapacağım?

Bir Amazon FBA satıcısı olarak sizin yapmanız gerekenler şunlar:

 • Satacak ürün bulmak. En önemli ve zor kısım bu olsa gerek. Amazon’da zaten milyonlarca ürün var. Satmak istediğiniz bir ürünü büyük ihtimal başkaları çoktan satıyor olacak. Depolama, kargo, paket vs gibi tüm işleri Amazon hallediyor ancak sizin de satacak bir ürün bulmanız gerek.
 • Stoğunuzu yönetmek. Bu kısım da önemli. Envanterinizin sürekli dolu olduğundan emin olmalısınız. Amazon’un sevmediği şeylerden birisi “out of stock” yani “stokta kalmadı” yazısı. Stoğunuzun biteceğini çok önceden kestirip ona göre yeni ürün siparişleri vermelisiniz. Buna kısaca envanter yönetimi diyoruz.
 • Promosyon ve reklam. Maalesef promosyon ve reklam olmadan olmuyor bu işler. Amazon’un kataloğunda milyonlarca ürün var. Alıcıların sizin ürünlerinizi bulabilmesi için biraz gayret göstermelisiniz. Promosyon vermeli, reklam kampanyaları başlatmalısınız.

Amazon FBA’in maliyeti nedir?

Satış yapmak için Amazon FBA kullanmak mantıklı stratejilerden biridir. Hatta küçük ölçekte satacaksanız bireysel hesap kullanarak ücretsiz bile bu işi yapabilirsiniz.

Bireysel ve Profesyonel Satıcı Hesabı

İki tür Amazon FBA hesabı var. Bireysel (Individual) ve Profesyonel (Professional). Bireysel hesap ücretsizdir, istediğiniz zaman ücretsiz bir şekilde bu hesabı oluşturabilir ve satışa başlayabilirsiniz. Yalnız bireysel hesabın satış komisyon ücretleri daha yüksektir. Yani sattığınız her ürün başına Amazon’un sizden aldığı komisyon oranı profesyonel hesaba göre daha yüksektir. Profesyonel hesap ise ücretlidir. Aylık 39.99$ ödersiniz ama komisyon oranları düşüktür. Ayda 40 üründen fazla satmayı planlıyorsanız Pro hesap almalısınız çünkü bireysel hesapların aylık en fazla 40 parça ürün satma hakkı vardır. Zaten bu işi ciddi düşünüyorsanız aylık 39.99$’a kıymanız gerekiyor. Öbür türlü aylık 40 parça ürün ile herhangi bir ciddi gelir elde edemezsiniz. Ha belki işi öğrenmek için yavaş yavaş başlamak isterseniz, bireysel hesap işinizi görür.

Amazon Ücretleri

Bütün online satış platformlarında olduğu gibi Amazon da sunmuş olduğu hizmet ve servisler için belirli bir komisyon ücreti alır. Bu ücreti genelde satış yapıldıktan sonra alır. Şimdi Amazon’un bir satıcıdan aldığı ücretlere tek tek bakalım.

 • Referral fee: Amazon’un aldığı en temel ücrettir bu. Sizin Amazon platformunda ürün listelemenizin karşılığında ödeyecek olduğunuz ücrettir. Her satıştan %15 oranındadır. Örneğin 100$’a sattığınız bir ürünün 15$’ını Amazon’a referral fee adı altında ödersiniz.
 • FBA ücretleri: Eğer Amazon FBA yapıyorsanız, Amazon’a depolama, paketleme ve kargolama hizmetleri için ek bir ücret ödemeniz gerekir. Ama bu ücretler sizin bu işleri kendi başınıza yaptığınızda oluşacak maliyetlerden daha düşüktür.
 • Özek kategori ücretleri: DVD, kitap gibi bazı özel kategorilerin sabit ücretleri vardır.
 • Bireysel hesap sabit ücreti: Pro hesap değil de ücretsiz bireysel hesap kullanıyorsanız yukarıdaki %15 satış komisyonuna ek olarak her satışta 0.99$ değerinde sabit bir ücret keser sizden Amazon. Pro hesapta bu kesinti yoktur.
 • Uzun süreli depolama ücreti: Ürününüzü Amazon depolarında çok uzun süre tutarsanız süre uzadıkça ek olarak depolama ücreti ödersiniz. Bu yüzden ürünleri depoda fazla tutmadan bir an önce satmayı başarmalısınız. Depoda kaldığı sürece ücret ödemeniz gerekecektir.

Şimdi bu ücretler gözünüzü korkutmasın. Amazon’un FBA gelir hesaplama araçlarıyla toplam gelir ve giderinizi hesaplayabilirsiniz. Zaten bu işe girerken tüm giderleri göz önünde bulundurup ona göre bir kâr marjı belirlemeniz gerekir.

Envanter Maliyetleri

Amazon’da satacağınız ürünün türüne göre envanter maliyetleriniz farklılık gösterecektir. Bu anlamda private label denilen özel etiket yöntemini kullanmanızı tavsiye ederim. Sitede private label diye aratırsanız pek çok yazıya erişebilirsiniz.

Hangisi daha iyi? Amazon mu eBay mi?

Bu soru e-ticaret yapanlar arasında klasikleşmiştir. Açıkcası cevabı da size ve yapmak istediğiniz işe bağlıdır. Bazıları kesinlikle eBay’in daha iyi olduğunu söyler. Bazıları Amazon’un 1 numara olduğunu iddia eder. Aslında tamamen subjektiftir bu konu. Ben Amazoncu olduğum için elbette Amazon’un daha iyi olduğunu düşünüyorum.

eBay ile Amazon farkını ben şöyle özetliyorum.

 • eBay bir nevi dünyanın en büyük bit pazarı gibidir. Standınızı kurar, ürünlerinizi sergiler ve satarsınız. Kargolama, paketleme vs hepsi sizin sorumluluğunuzdadır. Dolayısıyla az bir kazanç için çok fazla efor sarf ediyor olabilirsiniz.
 • Amazon FBA ise aylık 2.5 milyar alıcıya erişme imkanı sunan bir mağazada bir reyon sahibi olmak gibi bir şeydir. En önemli göreviniz reyonunuzu şık, cazip, görünür ve dolu tutmaktır. eBay’in aksine, geri kalan tüm depolama, kargolama vs işleri Amazon yapar. Siz büyük resme odaklanırsınız. İşinizi promosyon ve reklam stratejileriyle büyütmeye çalışırsınız. Ve benim kendi deneyimime göre eBay’e kıyasla daha az çalışır, daha çok kazanırsınız.

Amazon FBA ile ne satabilirim?

Amazon FBA iş modelinin bir diğer güzel yönü de birden fazla satış metodunun olmasıdır.

Birkaç popüler satış metoduna birlikte bakalım.

 1. Arbitraj: Perakende satış mağazalarından veya diğer online mağazalardan düşük fiyatlı ürün bulup bunları Amazon’da yüksek fiyattan satabilirsiniz.
 2. Toptan (Wholesale): Marka ürünleri toptan indirimli fiyatla satın alıp Amazon’da yüksek fiyattan satabilirsiniz.
 3. İkinci el kitap satışı: Kullanılmış ve ikinci el kitapları satın alıp, Amazon’da yüksek fiyattan satabilirsiniz.
 4. Private Label (Özel Etiket): Piyasa ve ürün araştırması yapıp kendi etiketiniz ve logonuzla kendi ürününüzü oluşturun ve Amazon FBA ile satın. Bu şekilde ürünün her yönünü kontrol altında tutmuş olursunuz.

Bu seçenekler arasında en sonda belirttiğim Private Label yöntemi benim tercih ettiğim yöntemdir.

Private Label (Özel Etiket) Nedir?

Private label ya da Türkçe ifadeyle özel etiket ürün, üçüncü taraf bir üretici tarafından üretilen ve satıcının markasıyla satışa sunulan üründür. Diğer bir deyişle, var olan bir ürünü alır, kendi logo ve markanızla yeniden üretir ve satarsanız private label yapmış olursunuz.

Ben mesela private label yöntemiyle satış yapan bir Amazon FBA profesyonel satıcıyım. Aslında en başarılı Amazon FBA satıcıları genelde private label yapanlar oluyor.

Private Label yöntemini neden tercih etmeliyim?

Private label yöntemi diğer yöntemlere kıyasla onlarca avantaj sunmaktadır. Bunlardan en önemli birkaçına bakalım.

 • Ürün tedariği için daha az zaman ayırma. Private label yaparken tek bir ürünü çok sayıda tedarik etmeniz gerekir. Arbitraj ya da ikinci el kitap işinde ise bir çok farklı ürün bulmanız gerekir.
 • Fiyat kontrolü. Amazon’da listeleyeceğiniz ürünün fiyatını siz kontrol edersiniz. Bu nedenle, toptan veya arbitrajla yaptığınız gibi rekabeti düşük fiyatlandırma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.
 • Yüksek kâr. Benim kişisel deneyimlerime göre private label yöntemi en yüksek kâr getiren ve öngörülebilen satış yöntemidir.

Private Label ile ne kadar kazanabilirim?

Elbette private label ile elde edilen kazançlar kişiden kişiye göre değişir. Fakat kabaca bir hesap yapalım. Ürün başına net 10$ kâr ettiğinizi düşünelim. Ve bu üründen günde 10 tane satıyor olun. Ayda 300 satış demektir. Bu da 10$’dan ayda 3000$ kâr demektir. Bunu 1 yıla yayalım. Yılda 36.000$ kâr demektir. Bu da bugünkü kur ile yılda yaklaşık 190.000 TL demektir. Hiç fena değil, değil mi? Tek ürün için kazancımız bu kadar. Ürün yelpazenizi genişletirseniz bu rakam daha yükseklere çıkacaktır.

Private Label ne kadar zamanımı alır?

Ben haftada 4 saatimi ayırıyorum. Hepsi bu kadar.

Bir defa ürününüzü Amazon’a gönderip satmaya başladıktan sonra ekstra herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Sadece reklam, promosyon ve stok kontrolü yapmanız yeterli olacaktır.

Haftada sadece 4 saatinizi ayıracaksınız ve ayda 3000$ kazanmış olacaksınız.

İlk Private Label ürünümü nasıl oluşturabilirim?

5 basit adımda private label yapabilirsiniz.

 1. Ürün araştırma
 2. Ürün tedarik etme
 3. Ürün listeleme
 4. Ürün kargolama
 5. Ürün lansmanı

Şimdi bu 5 adıma sırayla bakalım.

 1. Ürün araştırma: Yüksek talep/düşük rekabet olan ürünleri araştırıp bulun.
 2. Ürün tedarik etme: Sizi binlerce Çinli tedarikçi ile bir araya getiren AliBaba’yı kullanarak kendinize tedarikçi bulun ve ürünü tedarik edin.
 3. Ürün listeleme: Ürününüzü Amazon’da listeleyin. Bu işlem zaten çok kolay. 40 dakikada halledebilirsiniz.
 4. Ürün kargolama: Tedarik ettiğiniz ürünleri FBA programı ile Amazon depolarına gönderin.
 5. Ürün lansmanı: Ürününüzün ve markanızın lansmanını ve reklamını yapın. Bu iş için Amazon’un reklam sistemini kullanabilirsiniz.

Bundan sonrası işin meyvelerini toplama kısmı. Arkanıza yaslanın ve kazançları toplayın.

Kâr garantisi olan bir ürün nasıl bulabilirim?

Şimdi ürün bulmamız lazım. Bize para kazandıracak private label yapabileceğimiz bir ürün. Tabii bu kısımda epey bir araştırma yapmamız lazım. Amazon’da ne çok satıyor, ne az satıyor bilmemiz lazım. İnanmayacaksınız ama Amazon kataloğundaki ürünlerin popülerlik verilerini paylaşıyor. Ürün araştırması yaparken kullanacağımız metrik: BSR yani Best-Seller Ranking yani Türkçe ifadeyle Çok Satanlar Sıralaması.

Çok satanlar sıralaması nedir?

Yukarıdaki görselde kırmızı çerçeve içine aldığım yere bakın. Amazon her ürünü bulunduğu kategoriye çok satanlar listesine ekler. Örneğin yukarıdaki ürün “Kılıflar ve Çantalar” kategorisinde çok satanlar sıralamasında 1. sırada yer alırken, “Kameralar ve Fotoğraf Makineleri” kategorisinde 93. sırada yer almış.

Bu veriyi Amazon her ürün için sağlıyor. Dolayısıyla sadece bu sıralama verilerine bakarak bile Amazon’da neyin çok satıp satmadığını bilebilir, ona göre satacak ürün araştırması yapabilirsiniz. Bir ürünün BSR’si yani sıralama rakamı ne kadar küçükse o kadar çok satıyor demektir.

Piyasada ürün araştırması işini yapan çeşitli tool’lar var. En bilineni Jungle Scout. Kullanıp deneyebilirsiniz. Jungle Scout ile ilgili diğer yazılarımı okuyabilirsiniz. Buna ek olarak AliBaba’dan ürün bulma ile ilgili de diğer yazılarıma bakabilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik. Umarım Amazon FBA nasıl kullanılır, nasıl private label yapılır bir fikriniz olmuştur.

Facebook Yorumları