Biliyorsunuz, Amazon dünyanın en büyük online perakende satış sitesi. Genel olarak şöyle bir algı var, çoğu insan Amazon’da bir şey satın aldıklarında, bu ürünü Amazon’un kendisinden satın aldıklarını düşünüyor. Halbuki, Amazon platformunda satılan ürünlerin nerdeyse %45’i üçüncü taraf satıcılar tarafından satılan ürünler. Yani nerdeyse Amazon’daki ürünlerin yarısı 3rd party dediğimiz üçüncü taraf kişi veya şirketler tarafından satılıyor.

Bu yazıda Amazon’da satış ipuçlarını ve Amazon’da nasıl satış yapılacağını inceleyeceğiz. 12 maddelik bir liste. Umarım faydalı olur.

Hadi başlayalım.

Profesyonel satıcı olarak kayıt yaptırın

Amazon’da satış yapabilmek için öncelikle bir Amazon Seller hesabı açmanız gerekiyor. İki tür satıcı hesabı mevcut Amazon’da;

 1. Professional Seller: Professional Seller adından da anlaşılacağı üzere Profesyonel Satıcı demek. Bireysel satıcının faydalanamadığı bazı özelliklerden faydalanma hakkına sahip. Yalnız aylık 39.99$ gibi bir ücreti var.
 2. Individual Seller: Bireysel hesap demek. Ücretsiz olan. Fakat kısıtlı özellikleri var. Örneğin ayda 40 üründen fazla satamazsınız bu hesapla.

Tabii eğer Amazon’da satış yapma noktasında ciddiyseniz, ve bütün işi gücü bırakıp buradan gelecek gelirle yaşamak istiyorsanız Profesyonel hesabı almanızı öneririm. Pro hesap tavsiye etmemin bir kaç nedeni var;

 • En önemli neden satabileceğiniz ürün miktarı. Pro hesapla sınırsız sayıda ürün satabilirsiniz. Bireysel hesapta ise aylık maksimum 40 ürün satabilirsiniz. Zaten 40’ın altında ürün satmak gibi bir hedefiniz var ise bu işe hiç girmeyin bile. Çünkü bir şey kazanmazsınız ve boşuna vaktinizi harcamış olursunuz.
 • İkinci önemli neden ise komisyon tutarları. Bireysel hesaplarda Amazon %15 satış komisyonu artı satış başına 0.99$ komisyon alıyor. Profesyonel hesapta ise satış başına ekstra 0.99$ ödemeniz gerekmiyor.
 • Pro hesabın bir diğer artısı da şu; Amazon’da satılmayan bir ürünü pro hesapla satmaya başlayabilirsiniz. Bireysel hesapla bunu yapamazsınız. Bireysel hesapla sadece Amazon’da olan ürünleri satabilirsiniz. Yeni ürün ekleyemezsiniz.
 • Pro hesapla satmanın bir diğer avantajı şu; Amazon’da belli başlı bazı kategorilerde (bunlara kısıtlı kategoriler deniyor, örneğin kıyafet, ayakkabı, mücevher ve araba parçları bu kısıtlı kategorilere giriyor) satış yapabilmeniz için ön başvuruda bulunmanız gerekir. Eğer Amazon başvurunuzu onaylarsa bu kategorilerde satış yapabilirsiniz. Pro hesabınız var ise, bu kategorilerde satış yapabilmek için başvuruda bulunabilirsiniz. Bireysel hesaplarda başvuru izniniz yok.
 • Pro hesapla envanterinize ürünleri toplu olarak excel veya başka şablonlar kullanarak yükleyebilirsiniz. Tek tek ürün eklemekle uğraşmazsınız. Bireysel hesapta bu özellik yok.
 • Pro hesapla promosyon, hediye servisleri ve diğer özel listeleme hizmetlerini kullanabilirsiniz.
 • Ve en en en önemlisi: sadece pro seller hesabı olanlar Buy Box kullanabilir. (Amazon’daki satışların %78’inden fazlası buy box ile oluyor)

Amazon FBA kullanın

FBA ya da tam açılımıyla Fulfillment by Amazon, “Amazon Tarafından Yerine Getirilme” anlamına gelir. Takip edenler bilir zaten. Bu sitede FBA ile çok fazla sayıda bilgi ve yazı var. Tekrar özetlemek gerekirse, FBA sayesinde ürünlerinizi Amazon’un ABD depolarına gönderebilir ve satabilirsiniz. Ürünlerinizi Amazon belirli bir komisyon karşılığında depolarında saklar ve sipariş geldiğinde paketleyip müşterilerinize gönderir. Ayrıca satış sonrası desteği verir. Bütün bunların karşılığında sizden belirli bir oranda komisyon alır.

FBA’ın dışında bir de FBM vardır. FBM’de paketleme ve kargolama işlemlerini satıcı yapar. Bazıları FBM’den FBA’ya geçtikten sonra satışlarının 5 kat arttığını söylüyor. Elbette FBA’de daha fazla komisyon ödersiniz ancak FBA yaptığınızda ürün satış hızınız daha yüksektir. Zira Amazon Prime program kapsamında ürünlerinizi hızlı bir şekilde kargolar. Müşterilerin çoğunluğu Prime’ı seçme eğilimindedir.

Ayrıca, FBM ile tüm gönderileri kendiniz paketleyip kargolamanız gerekiyor. Bunun kaybettireceği zamanı düşünün. Günde 20-30 sipariş için kaybedeceğiniz vakti düşünün. Bu vakti daha yüksek değerli işlerde kullanabilirsiniz, örneğin ürün araştırması ve reklam stratejilerine kafa yorarsınız bu vakitlerde.

İlgili Haber:  Pazarlama ile Satış Arasındaki Fark

Ayrıca buradaki yazıda Amazon FBA ile FBM arasındaki farkı detaylı inceleyebilirsiniz.

Amazon’un kurallarına uyun

Boşuna antin kuntin işlere girmeyin. Karşınızda Amazon gibi bir dev var. Farkedilmeyeceğinizi zannetmeyin. Ayrıca ne gerek var? Oyunu kurallarına göre oynayın. Madem Amazon size milyonlarca müşteriye erişim şansı veriyor, ve bununla birlikte bazı kurallar koyuyor, o zaman bize düşmek bu kurallara uymaktır. Yoksa Amazon’dan ban yediğinizde bir daha ömür boyu orada satış yapma şansı yakalayamazsınız.

Bununla birlikte Amazon’un kuralları stabildir. Sürekli değişiklik göstermez. Bir kere anlarsanız ve yaparsanız sonrası zaten kolaylaşır. İngilizceniz varsa ve okumak isterseniz Amazon’un politikalarına buradan erişebilirsiniz. Belki ayrı bir yazıda bu politikaları özet bir şekilde çıkarabilirim.

Spesifik bir konuda Amazon’un politikasını öğrenmek için Amazon Seller Central’e giriş yaptıktan sonra “Help” butonuna tıklayın ve aradığınız konuyu yazın. Arama sonuçlarında ilgili konuyla alakalı olarak Amazon’un politika sayfaları gelecektir. Buraları ziyaret ederek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Buy Box’ı Kazanmaya Çalışın

Buy Box konusu çok önemli. İstatistiklere göre Amazon’daki satışların %78’inden fazlası Buy Box üzerinden gerçekleşiyor. Bir müşteri herhangi bir ürün araması yaptığında karşısına birden fazla sonuç gelir. Müşteri bu sonuçlardan birine tıkladığında gelen ürün sayfasının en sağında beyaz bir kutu içinde hızlı satın alma butonları yer alır. Buna Buy Box denir. Her üründe bu kutu gelmez. Amazon kendi algoritmasına göre bu kutuyu belli başlı ürün sayfalarında gösterir. Bu Buy Box’a sahip olan bir ürünün satılma şansı diğerlerine göre daha yüksektir. Dediğim gibi, istatistiklere göre satın almaların %78’i buy box üzerinden gerçekleşiyor. Dolayısıyla bu kutuyu kazanmanız önemli.

Buy Box’ı her seferinde kazanmanın bir kaç yolu var.

 • Aynı ürün için nakliye dahil en düşük fiyatı veren satıcı olun. Eğer hesabınız sağlıklı ise (herhangi bir antin-kuntinlik yoksa) ve kargo dahil fiyatınız diğer satıcılardan düşük ise, büyük ihtimalle Buy Box’ı kazanırsınız. Şunu da not etmek gerekir; FBA satıcılarının kargo ücretini Amazon sıfır olarak kabul eder. Çünkü Amazon Prime üyeleri Prime programı kapsamında tüm ürünlerde 2-günde ücretsiz kargo hakkına sahiptir, Prime üyesi olmayan diğer müşteriler ise 35$ üzerindeki her satın aldıkları ürün için standart ücretsiz kargo hakkına sahiptir. Şöyle bir örnekle anlatayım: diyelim ki 49$’a çanta satıyorum. Bunun üzerine 9$ da kargo ücreti koyuyorum ve toplamda 49+9 = 58$’a kargo dahil çanta satıyorum. Aynı ürünü satan bir FBA satıcısı bu ürünü 57$’dan satıp Buy Box’ı kazanır, çünkü Amazon bu satıcının kargo ücretinin sıfır olduğunu varsayar. Aslında benim ürünümden 8$ fazla satıyor ama kargo ücreti olmadığından dip toplamda benden 1$ düşük fiyatla satmış oluyor. Bu durumda tabii ki Buy Box’ı ve müşteriyi o kazanır. Alın size FBA’in bir başka faydası daha.
 • Kimsede olmayan bir ürünü satın. Buy Box’ı kazanmanın bir başka yolu da bu. Amazon’da olmayan (ki nerdeyse imkansız) bir ürün bulun ve onu satın. Eğer Amazon’da kimsenin satmadığı orijinal bir ürün satarsanız, kimsede bu ürün olmadığı için her seferinde Buy Box’ı kazanırsınız. Bunu yapmanın bir diğer yolu da “private labelling” dediğimiz özel etiketleme yaparak kendi ürününüzü oluşturup kendi etikenizle satmanızdır.
 • Ürünleri setler halinde satarak orijinal ürün oluşturun. Eğer başka bir satıcı sizin satacağınız ürünü satıyorsa, o ürünleri yaratıcı yöntemlerle set haline getirip satmaya çalışın. Aslında aynı ürünü satıyorsunuz ama örneğin 2’si bir arada yapıp çanta ve cüzdan birlikte satarsanız orijinal bir set oluşturmuş olursunuz. Böylece Buy Box kazanabilirsiniz. Set ürün oluşturmak için istediğiniz tüm ürünleri birleştirebilirsiniz. Örneğin bıçak satarsınız, yanına bıçak kutusu eklersiniz. Önemli olan orijinal bir set oluşturmak.
 • Müşteri geri bildirimlerine önem verin. Bu konu da Buy kutusunu kazanmak için önemli. Fiyatınız diğer rakiplerinizden yüksek olsa bile, eğer müşteri yorumlarınız daha olumluysa Buy Box’ı kazanma şansınız daha yüksek. Dolayısıyla müşterilerinizi mutlu etmelisiniz. Müşterileri mutlu tutmanın yolu da kaliteli, düzgün ürünler satmaktan geçiyor.
İlgili Haber:  Amazon FBA Nasıl Yapılır - Yeni Başlayanlar için Rehber

Müşterilerinizin sorularını hızlı yanıtlayın

Bir müşteriden soru aldığınızda, Amazon sizin bu soruyu 24 saat içinde cevaplamanızı istiyor ve bunu yapmazsanız, hesabınıza bir eksi olarak yansıyor. Hesabınızın Amazon gözünde puanı düşüyor diyebiliriz. Çünkü Amazon müşterilerine çok önem veriyor ve her türlü sorunlarının mümkün olduğunca hızlı cevaplanmasını istiyor. Bunu yapmayan satıcıları da eğer devamlılık arz ederse ya ürünlerinizi aramalarda aşağılarda gösteriyor ya da hesabını askıya alıyor.

FBM yapıyorsanız ürünleri hızlı kargoya verin

FBM yapıyorsanız, yani siparişleri kendiniz işliyor ve kargoya veriyorsanız, siparişleri en fazla 1 iş günü içinde kargoya verin ve muhakkak kargo takip numarasını müşterilerinizle paylaşın. Amazon siparişlerin ne zaman kargoya verileceği bilgisini müşterilerinizle paylaşmanızı şart koşuyor. Bunu yapmazsanız ve hesabınızın sağlığı da kötüyse hesabınızı kaybedebilirsiniz.

Ürün listelerken UPC kodlarına güvenmeyin

Amazon kataloğuna ürün eklerken UPC kodunu girersiniz. Kodu girdiğinizde eğer bu ürün Amazon’da satlıyorsa o listeyi karşınıza getirir. Sattığınız ürünün karşınıza çıkan ürünle birebir aynı olduğundan emin olmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Ürünlerinizin açıklamasını doğru yazın

Bu çok basit bir şey gibi gözükebilir ama gerçekten önemli bir nokta. Eğer yazdığınız açıklama sattığınız üründen birazcık bile farklı bir şey içerirse, inanın müşterileriniz bunu farkeder. Bu da geri iadelere, müşteri memnuniyetsizliklerine, kötü yorumlara ve sonrasında hesabınızın Amazon tarafından kapatılmasına kadar gidecektir.

Müşterilerinizden geri bildirim isteyin

Amazon’da satış yapanlar müşteri yorumlarının önemini bilirler. Müşteriler satın aldıkları ürünler için siz istemediğiniz sürece genelde yorum yazmazlar. Müşteri geri bildirimlerini alabilmek için piyasada ücretli veya ücretsiz bazı araçlar var. Bu araçlar müşterileriniz bir ürün satın aldıktan sonra onlara otomatik e-mail gönderir ve yorum yazmalarını ister. Bu tool’lardan birini kullanabilirsiniz.

Büyük görseller kullanın

Ürünlerinizi listelerken kullanacağınız görsellerin öneminden bahsetmeye sanırım gerek yok. Amazon’da satış yapıyorsanız görsellerin ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Amazon yükleyeceğiniz ürün görselinin minimum 1000 dpi olmasını ister. Bunun nedeni müşterilerin ürüne zum yapabilmelerini ve detaylı inceleyebilmelerini sağlamaktır. Amazon ayrıca ürünlerin beyaz arka planda olmasını ister. Buradan bir ürüne nasıl görsel ekleyebileceğinizi inceleyebilirsiniz.

Envanter yönetimini iyi yapın

İlgilenenler bilir, Just in Time ya da Türkçe ifadeyle Tam Zamanında Envanter Yönetimi diye bir şey vardır. Yani ürününüz tükenmeden yeni ürünleri depoya gönderirsiniz. Bu şekilde Amazon’a ödeyeceğiniz depolama ücretlerini azaltabilirsiniz.

Amazon’un “Replenishment Alerts” diye bir özelliği var. Bu bir nevi “ikmal uyarısı”dır. Bu özellik sayesinde çok satan ürünleriniz için alarm kurabilirsiniz. Bu sayede ürününüz tükenmeden yenilerini sipariş geçer ve depoya gönderirsiniz. Dolayısıyla ürününüz “out of stock” yani “stokta yok” statüsüne düşmekten kurtulur.

Ortalama satış fiyatınızı arttırın

Ürününüzün ortalama satış fiyatını (average sales price) arttırarak, Amazon’un aldığı bazı ücretleri düşürebilir ve kâr marjınızı arttırabilirsiniz. Amazon FBA’in en temel ücretlerinden biri işleme ücreti (handling fee)’dir ve bu ücret standart boyutlarda bir ürün için 2.41$’dır. Diyelim ki ürününüzü 12.99$’a satıyorsunuz, işleme ücreti (2.41$) marjınızın %18’ini alır. Fakat bu ürünü 29$’dan satarsanız işleme ücreti kâr marjınızın sadece %8’ini almış  olur.

Gördüğünüz gibi satış fiyatınızı arttırırsanız, ödeyeceğiniz ücretler kâr marjınızın daha düşük bir kısmını almış olur. Dolayısıyla, ürün araştırırken yüksek fiyatlı ürünleri tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın