Amazon FBA programı ile Türkiye’den Amazon’da nasıl satış yapıldığını ve Amazon üzerinde ürün satışını deniyorum. Bunu şimdilik bir oyun ve bir hobi gibi görüyorum. Bir hedef koydum kendime ve ona ulaşmaya çalışıyorum. İlk kez yaptığım bir iş olduğu için adım adım ve yavaş ilerliyorum. Her adımda yeni bir şeyler öğreniyorum. Halen daha yolun başındayım. Aşağıda adım adım neler yaptığımı görebilirsiniz.

Ha bu arada, aşağıdaki bilgileri 10-15 ayrı kurs olarak ücretli veriyorlar. Benimki amme hizmeti : ). Kursa para vermenize gerek yok, google’a erişimi olan herkes bu işi yapabilir. Onu göstereceğim : )

Türkiye’den Amazon’da Satış Yapmak

Şimdi size başından itibaren yaşadıklarımı anlatayım. İlgisini çeken olursa yardımcı olabilir.

HEDEFİM ŞU: Minimum %10 kar marjlı bir ürün bulup bunu satabilmek. Zarar etmeden Amazon FBA hem öğrenmek hem deneyimlemek.

Riski de göze alıyorum. Bu iş için yaklaşık 20 bin TL gibi bir giderim olacak. Bu parayı tamamen kaybedebileceğimi düşünerek bu işe giriyorum. Bu parayı unuttum bile. Riski göze almadan bu işler olmuyor. Bir yerden başlamak gerek.

2018

Haziran

 • 12 Haziran 2018: Aylık 39$’a Amazon Seller Pro hesabı açtım. Fakat hesabım onaylandıktan sonra halen Amazon.com üzerinde ürün listeleyemediğimi gördüm. Meğer 39$ ödemek yetmiyormuş. Pasaport kopyanızı ve banka hesap hareketlerinizi de tarayıp göndermeniz gerekiyormuş. Dökümanların İngilizce‘sini istiyorlar. Pasaport kolay. Gönderdim ve hemen onaylandı. Ancak banka hesap hareketlerim onaylanmadı. Çünkü Türkçe göndermiştim. Bankaya gittim, İngilizce hesap hareketi dökümü istedim. Iıh. Olmadı. Hem Garanti hem QNB’ye gittim, iki bankadan da Amazon’un istediği şekilde İngilizce bir hesap dökümü alamadım. Son ihtimal olarak bankadan aldığım Türkçe hesap dökümünü yeminli tercümanda İngilizce’ye çevirdim ve sonra notere götürüp tasdiklettim. Toplam 250 TL tuttu. Daha sonra Amazon’a gönderdim. Anında onaylandı. Ve evet şimdi milyonlarca Amerikalı’ya ürün satma imkanım var. Ayda 39$. Yani yaklaşık 200 TL. Bu paraya hiç bir yerde milyonlarca müşteri bulamam.
 • 13 Haziran 2018: Ürün araştırması için Jungle Scout diye bir chrome eklentisi var. Onu satın aldım. Ürünlerin aylık satış rakamlarını, kar oranlarını vs gösteriyor. Toplam ücreti 97$. Pahalı ama lazım.
 • Haziran-Ağustos 2018: Hesabı açtım. İyi güzel ama ne satacağım? Bir ürün bulmam lazım. İşte bu 2 aylık süre ürün araştırması ile geçti. 2 ay boyunca pek çok kategoride pek çok ürün inceledim. Beğendiğim, satabileceğimi düşündüğüm ürünleri bir excele kaydettim. Ürün aramalarımı Alibaba üzerinde yaptım. Nihayet bir firma ile bir kadın cüzdanı üzerinde anlaştık. Ben adında bir Çinli. Hatta sohbetimiz baya ilerledi. Dünya kupasından falan konuştuk. Öncelikle bana demo göndermelerini istedim. Çin’den İstanbul’a demo ürün maliyeti 59$ tuttu. Ürünün üzerine “Sample” yani örnek yazmalarını istedim. Çünkü belli olmuyor, gümrüğe takılabiliyor. Tabii bu ürün henüz Amazon’da yok. İlk kez üretileceği için 1 hafta üretimi bekledim. 3 günde de Aramex ile ürün elime ulaştı. Alibaba’daki satıcılarla görüşürken şunlara muhakkak dikkat etmek lazım;
  • Açıkca ne iş yaptığınızı söyleyin. Ben Amazon FBA için ürün aradığımı söyledim. Zaten adamlar anlıyor. Ben demeden o söyledi.
  • Pazarlık yapın. Ürünün ilk fiyatı 4.50$ idi. Bunu pazarlıkla 3.50$‘a kadar indirdim. Bu fiyattan da aşağısına inemeyeceğini söyledi.
  • Alibaba tüm görüşmeleri kendi platformu üzerinde yapmamızı söylüyor güvenlik için. Doğru. Ama ben Whatsapp üzerinden yaptım. Sadece alım kısımlarını Alibaba’da yaptım.
  • Demo üründe birkaç yerde hoşuma gitmeyen şeyler vardı. Dikiş yeri mesela sağlam değildi vs.. Bunları muhakkak söyleyin. Toplu üretimde hepsini düzelteceğini söyledi.

Ağustos

 • 2 Ağustos 2018: Demo ürün elime geçti.
 • 3 Ağustos 2018: Ürün fotoğraf çekimi için birilerini bulmam lazım. Kendi çekeceğim fotoğraflar iyi olmaz. İnstagram’da ürün çekimi vs diye arattım, çıkan profillere mail attım teklif almak için ama dönen olmadı.
 • 6 Ağustos 2018: Bir an önce ürün fotoğrafı çekmem lazım ama internetten kimseyi bulamadım. Aklıma evin yakınındaki fotoğraf stüdyosu geldi. Şansımı deneyeyim dedim. Aldım cüzdanı yanıma ve fotoğrafçıya gittim. Ürün fotoğrafı çekiyorlarmış. 80TL ücreti. Boşuna internette aramakla zaman kaybetmişim. Bazen bazı şeyler hemen yanı başımızda. Neyse adamla anlaştık ama cüzdanın içinde kart vs olması lazım ki dolu gözüksün. Demo kartlar var onlardan bulmanız lazım dedi. Nereden bulabilirim? Bilmem dedi. Tamam dedim, cüzdanı fotoğrafçıda bıraktım ve yakındaki AVM’ye gittim. Koçtaş’ta demo kredi kartı benzeri kartlar aradım : ). Hiç bir yerde bulamadım. Tam ümidimi kaybetmişken karşıma D&R çıktı. Dur dedim belki burada oyun kartları vs vardır. Hakkaten de vardı. Tam aradığım gibi renkli renkli oyun kartları. 19TL paketi. Aldım ve fotoğrafçıya gittim. Adam sağolsun 20’ye yakın fotoğraf çekti. Fotoğrafları email adresime gönderttim ve eve geldim. Fotoğrafın bana toplam maliyeti 99TL oldu.
 • 6 Ağustos 2018: Elimdeki demo ürünü Amazon’a nasıl ekleyebilirim diye bir deneyeyim dedim. Create new product listing deyince aradığım ve ürünümü listelemek istediğim kategori (Clothing, Shoes & Jewelry) çıkmadı nedense. Google’da aratınca Amazon’da bazı kategorilerin hassas olduğu ve bir ön onay sonucunda ürün eklemeye izin verdiklerini öğrendim. Meğer Clothing, Shoes & Jewelry kategorisi de bu şekilde ön onay isteyen bir kategoriymiş. Diğer kategorilere de ekleyebilirdim ama Jungle Scout üzerinde gördüğüm tüm kadın cüzdanları bu kategorideydi. Dolayısıyla diğer kategorilerde çok iyi bir satış elde edemeyebilirim. Amazon destek ekibine mail attım. Bu kategoriye nasıl ürün ekleyebilirim diye. Dönüşlerini bekliyorum, bakalım ne diyecekler.
 • 7 Ağustos 2018: Cüzdan başına 3.5$’da kesin olarak anlaştık Ben’le. Barkodlar için de ekstra 10$ istedi. Ok dedim. Kutular ücrete dahilmiş. Şimdi barkod üretip ona göndermem lazım.
 • 11 Ağustos 2018: Çinli satıcı dostum Ben ürünlerin seri üretimine başlayabileceklerini söyledi. 400 tane üretecekler. Ödemeyi yaparsanız hemen başlayalım dedi. Ben barkodları hazırlayıp kendisine bilgi vereceğimi söyledim. Bugün barkodlarla ilgili biraz araştırma yaptım. Şimdi Amazon diyor ki benim depoma gönderdiğin her ürün için barkod kullanman lazım. ABD ve Kanada’da satılan ürünler için UPC kodu dedikleri koddan kullanmak gerekiyormuş. Google’da “how to buy UPC code” diye aratırsanız bir sürü site gelecektir. Tanesini birkaç dolardan eBay’de bile satıyorlar. Fakat şöyle bir durum var. Amazon diyor ki bana göndereceğin UPC kodlar muhakkak GS1 veritabanında olmalı. GS1 bu tür kodları üreten tabiri caizse TEKEL bir firma. Türkiye’de de şubeleri var. Amazon sadece GS1’den alınan kodları kabul ediyor. Yani ileride ürününüzü GS1 veritabanında kontrol edip o kodu bulamazsa sitesinden kaldırabilir ve hesabınızı askıya alabilir. Şu ana kadar Amazon’un bu konuda çok katı olmadığını ama ileride olacağını söylüyorlar. Ben şimdi işin başındayım. Madem bir iş yapıyorum, sağlam yapayım ve gidip GS1’den satın alayım dedim. Ama sonra vazgeçtim. Şundan dolayı, GS1’in websitesine girip satın al dediğinizde sizi IP’nizden ötürü Türkiye GS1 sitesine yönlendirin. Türkiye GS1 sitesi üzerinde de UPC kod alabilmek için bir başvuru formu doldurup, noterden imzalatıp 2000 liracık karşılığında kod alabiliyorsunuz. Düşünseniz dandik bir kod için noterden imza istiyorlar. Artı Türkiye’de kurulu vergi levhası olan bir firmanızın olması lazım. Yoksa alamıyorsunuz. İşte bildik bürokrasimiz. Bununla hayatta uğraşmam ben diyip VPN ile GS1 sitesine girdim. Kayıt başvuru formunu online dolduruyorsunuz ve sizden hiç bir ticaret sicil no, vergi levhası, noter onayı gibi saçma sapan şeyler istemiyorlar. Sadece formu dolduruyorsunuz ve çıkan sayfada kredi kartı bilgilerinizi girip kodu satın alıyorsunuz. Ben ödeme sayfasına gelince biraz düşündüm. Toplam 250$ istiyor. Yani bugünkü kurdan 1600 TL!. Henüz işin başındayım. Forumlarda biraz araştırma yaptım. Herkes eBay benzeri yerlerden birkaç dolara alıyor. İleride işi büyütürsem o zaman GS1’den alırım dedim ve kapattım. Sonra gidip https://speedybarcodes.com üzerinden 10$ karşılığında 5 tane UPC kod aldım. Şimdi 400 tane ürün için 5 kod yeter mi diyeceksiniz. Yetiyor. Hatta 1 tane bile yetiyor. Eğer aynı ürün ise hepsine aynı kodu kullanabiliyorsunuz, ama farklı renk ya da stil varsa onlar için ayrı bir kod kullanmanız lazım. Örneğin ben 400 tane cüzdan satacağım. Bunların 200’ü kırmızı, 200’ü mavi. Dolayısıyla benim sadece 2 tane UPC koda ihtiyacım var. Böyle yani. Şimdi gidip Amazon’a bu kodları yüklemem lazım. Gelişme olursa aktaracağım.

Bu arada Çinli satıcı ile de bir yandan görüşmelerim devam ediyor. Ben’e bugünkü görüşmemizde şunları söyledim;

 • Her bir cüzdan için kutu maliyeti ne olur.
 • Private labelling yapacağım için barkod maliyeti ne olur.
 • Bir de gönderimi DDP olarak yaparsam maliyeti ne olur. Ürünün Çin’den Amerika’ya 3 tür gönderim tipi var.
  • EXW: Tüm gönderim sorumluluğu sizde. (Önerilmiyor)
  • FOB: Ürünün gönderim sorumluluğu %50 sizde, %50 satıcıda. Yani satıcı ürünü Çin’deki fabrikadan Amerika’daki limana kadar gönderiyor. Amerika’daki limandan alıp Amazon depolarına göndermek sizin işiniz. (Öneriliyor)
  • DDP: Ürünün tüm gönderim sorumluluğu satıcıda. Yani satıcı ürünü Çin’deki fabrikadan Amerika’daki Amazon deposuna kadar götürmekle sorumlu. Tabi maliyeti diğerlerine göre daha fazla. (Öneriliyor – ben bunu seçeceğim)
 • 15 Ağustos 2018: Son güncellemeleri aktarayım. Ben ile görüşmemizde kutular için ek ücret almayacaklarını söyledi. Kutu da baya güzel. yalnız üzerinde başka bir firmanın logosu vardı. Onu kaldırmasını söyledim. Benden şimdi Amazon depo adres bilgisi bekliyor. Akşam ya da yarın ürünü Amazon’a yükleyip Ben’e gönderecem. Yalnız şöyle bir sorunum var: ben bu işe giriştiğimde dolar kuru çok düşüktü! Şimdi 7TL seviyelerinde! O yüzden biraz ağırdan alıyorum, düşerse benim için daha iyi.

Eylül

 • 03 Eylül 2018: Bu işe başladığımda dolar 3-4 civarlarındaydı. Şimdi ise neredeyse 7TL! O yüzden mecburen doların biraz düşmesini bekleyeceğim. Çinli üretici Ben ile de konuştum. O da Türkiye’deki ekonomik durumun farkında olduğunu, tekrar iş yapmak istersem her zaman yardımcı olabileceğini söyledi. Kendisine dolar düşünceye kadar projeyi bekleteceğimi söyledim. Dolar düşünce görüşmek üzere!
 • 30 Eylül 2018: Tekrar selam! Yaklaşık 1 haftadır Ben ile Whatsapp’tan yazışıyoruz. Çok güzel bir ürün gösterdi bana. Açıkçası bu çok daha içime sindi. Önceki ürünü bırakıp bunu satmaya karar verdim. Maliyeti diğerinden daha fazla ama olsun, eğer satarsa getirisi daha fazla olacak. Ürünün maliyeti 8.8$. Toplam 200 adet sipariş vereceğim. Toplam 1760$. Ekstra 20$ barkodlar için vereceğim. Deniz yoluyla olursa 650$, hava yoluyla olursa 1200$ kargo maliyeti var. Deniz yolunu seçiyorum. 30 günde gelecek. DDP olacak. Yani Çin’den çıkıp doğrudan Amazon deposuna gidecek, tüm gümrük vs giderleri bu rakama dahil. Ayrıca ürüne logomu basacaklar, poly bag içine koyacaklar. Ve bir de profesyonel fotoğraflarını çekip bana gönderecekler. Aşağıda gider tablosuna bakabilirsiniz. Gelişmelerle birlikte olacağız 🙂 Ürünü 39.99$’dan satmayı düşünüyorum. Bu durumda hepsini satarsam toplam kazancım 2508$ (15.000TRY) olmuş olacak. Bakalım 🙂

Ekim

 • 02.10.2018: Ben ile anlaştık. 1760$ gönderdim. Yaklaşık 10.600TL. Seri üretime yarın başlayacaklar. Toplam 200 adet. 100 adet mavi, 100 adet turuncu renk üretecekler. Üretim bittikten sonra kendisine UPC kodlarını göndereceğim paketlerin üzerine basması için.
 • 24.10.2018: Ben toplu üretimin en geç bu Cumartesi biteceğini söyledi. Sabırsızlıkla bekliyorum bakalım. Ödemeyi yaptıktan sonra üzerinden 22 gün geçmiş. Umarım bu hafta bitmiş olur. Ayrıca bugün Amazon Seller üzerinde ürünler için barkod üretmem gerekiyor, Ben istedi. Vakit bulabilirsem bugün barkodları üreteceğim.
 • 25.10.2018: Barkodları halen üretemedim çünkü önümde bir sorun var. Şöyle ki, şuna karar veremedim: Amazon’a ürünü eklerken “create new listing” mi demem lazım, yoksa var olan bir ürün sayfasını mı kullanmalıyım. Kararsız kaldım. Çünkü Amazon diyor ki, eğer satacağın ürün Amazon’da zaten varsa, yeni bir ürün sayfası oluşturma, var olan sayfaya kendi ürününü ekle. Ok, mantıklı. Lakin benim satacağım ürünün UPC yani barkod numarası farklı, artı şekli de biraz değişik ve rengi de değişik. Şimdi var olan başka bir ürünün sayfasını kullanırsam doğru olmayacak. Ama Amazon bu konuda katıymış. Var olan ürünün sayfası yerine kendi sayfanızı oluşturursanız banlanmaya kadar gidebilirmiş. Ben de işi garantiye alayım dedim. Amazon’a demin mail attım. Bakalım dönüşlerine göre buraya yazarım son durumu.
 • 26.10.2018: Amazon’dan gelen cevap ve yaptığım diğer araştırmalar neticesinde ürünlerim için varolan mevcut bir sayfayı kullanmak yerine yeni bir sayfa açmaya karar verdim. Zira eğer ürününüzün barkodu, logosu, renki ve şekli değişikse yeni açmak en idealiymiş. Bir de eğer Amazon bunu uygun görmezse sonradan başka bir sayfayla birleştirmeye izin veriyormuş. Dolayısıyla yeni sayfa oluşturacam. Ama gözümde çok büyüyor : ) Bu akşam oturup yapmam lazım artık, çünkü bir yandan da Çinli satıcı benden barkod bilgilerini bekliyor. Akşama bol kahve eşliğinde ürünü ekleyeceğim. Hadi hayırlısı. Not: Amazon’dan gelen cevap aşağıda. Özetle diyorlar ki; satacağınız ürün o örneğini verdiğiniz ürünle birebir aynı olmadığı için, rengi ve upc kodu ve logosu farklı olduğu için yani bir listing oluşturabilirsiniz. Ben iznimi almış olayım da, sonra sıkıntı çıkarmasınlar 🙂
 • 27.10.2018: Şu an ürün sayfasını oluşturmakla meşgulüm. Bu kısım önemli olduğu için biraz vakit alıyor. Çok fazla araştırma yapıyorum yanlış bir işlem yapmamak için. Ürün eklerken Amazon’un istediği bazı kurallar var. Onlara uymak lazım. Ürün sayfamı oluştururken bir yandan da bu kuralları sizler için Türkçe’ye çevirdim. Aşağıda bulabilirsiniz.
İlgili Haber:  6 Adımda Amazon FBA Nasıl Çalışır

Amazon’da Ürün Sayfası Oluşturma

Amazon eBay gibi değil. Daha farklı kuralları var. Ürün eklediğinizde ya da bir ürün sayfası oluşturduğunuzda bu kurallara uymanız gerekiyor. Bu kurallara uymadığınızda Amazon ürününüzü müşterilere göstermiyor ve dolayısıyla satış yapamayabiliyorsunuz, ya da hesabınızı askıya alabiliyor. Dolayısıyla sonradan başınızın ağrımaması için baştan işi doğru yapın. Hiç bir yere bakmanız gerekmiyor, sadece Amazon’un hazırladığı rehbere bakmanız yeterli.

Amazon’un ürün sayfası oluşturma ipuçlarını burada ingilizce bulabilirsiniz. Ben elimden geldiğince aşağıda Türkçe olarak ifade ettim. Lütfen ürün ekleyeceğiniz zaman bunlara dikkat edin.

Bir de şunu söylemeliyim, ürün sayfası gerçekten çok önemli. Müşterilerin alım gücünü etkileyen en büyük etken. Örneğin ürün başlığı düzgün olmalı, fotoğraflarınız iyi olmalı, ürün açıklamanız detaylı olmalı. Yoksa gerçekten çok zor.

Şimdi sırayla gidelim;

Ürün Başlığı

 • Her kelimenin ilk harfini büyük harf yapın.
 • Bağlaçları büyük harf yapmayın (and, or, ve, ile gibi..). Sayıları, belirteçleri büyük harf yapmayın (the, a, an, bir gibi..). 5 harften az edatları büyük harf yapmayın (örn: with, and, for, için, veya gibi..)
 • Sayıları numerik şekilde belirtin. (Örneğin iki yerine 2 yazın)
 • Bir paketin içindeki ürün sayısını belirtin (örneğin 10 paket)
 • 200 karakterin altında tutun, ancak kritik bilgileri eklediğinizden emin olun.
 • Sadece standart metin kullanın, çünkü özel karakterler veya © gibi semboller başlıkta görüntülenmez
 • Fiyat ve miktarı belirtmeyin.
 • BAŞLIĞIN TAMAMINI BÜYÜK HARFLE YAZMAYIN.
 • Kendiniz veya şirketiniz hakkında bilgi eklemeyin. Bir markaya sahipseniz, marka bilgilerinizi marka alanına ekleyin.
 • “Zararına Satış”, “patron çıldırdı” veya “ücretsiz gönderim” gibi promosyon amaçlı mesajlar eklemeyin. Patron çıldırıp hesabınızı askıya alabilir : )
 • Başlıkta satıcı adınızı veya markanızı –ürününüz private label değilse- kullanmayın.
 • “Best seller”, “çok satan”, “obama bile buradan alıyor” gibi öznel yorumlar kullanmayın.

Ürün başlığındaki kurallar bu şekilde. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey başlığınızı olabildiğince uzun ve anlamlı tutun. Mümkün olan ve ürününüzün sahip olduğu tüm özellikleri kullanmaya çalışın. Aşağıda güzel bir ürün başlığı örneği görebilirsiniz. Gördüğünüz gibi başlıkta ürünün sahip olduğu en başlıca özellikler vurgulanmış. Kelimeler büyük harfle başlıyor, edatlar küçük harf. Ayrıca Babysense markası başlığın en başına eklenmiş, çünkü zaten bu ürün private label. Yani kendi ürünlerini satıyorlar, dolayısıyla markalarını  başlığa eklemişler.

Şunu yapmayın sakın: ürününüzde olmayan bir özelliği varmış gibi eklemeyin. Hem müşterileri hem Amazon’u yanıltmış olursunuz ve sonucunda hesabınız askıya alınabilir.

Ürün başlığını bitirdiğimize göre şimdi ürün özellikleri ve açıklama kısmına geçelim.

Ürünün Ana Özellikleri – Maddeli Liste

Bakın bu kısım çok ama çok önemli. Sırf bu kısmı doğru yapmadığı için pek çok satıcının ürünü Amazon tarafından arama sonuçlarında tepelerde çıkmıyor.

 • Ürününüzün en önemli 5 özelliğini maddeli liste şeklinde belirtin.
 • Her maddenin ilk harfini büyük harf yapın.
 • Parçalar şeklinde yazın ve noktalama kullanmayın
 • Sayıları numerik şekilde belirtin. (Örneğin iki yerine 2 yazın)
 • Bir maddedeki tanımlamaları noktalı virgül ile ayırın
 • Ölçüm birimlerini olduğu gibi ve tam yazın. Örneğin santimetre, inç gibi..
 • Tire, sembol, nokta veya ünlem işareti kullanmayın.
 • Belirsiz ifadeler yazmayın; ürün özellikleri ile mümkün olduğunca spesifik olun.
 • Şirkete özgü bilgileri girmeyin; bu bölüm sadece ürün özellikleri içindir.
 • Promosyon ve fiyatlandırma bilgilerini eklemeyin.
 • Nakliye veya şirket bilgilerini eklemeyin. Amazon politikası satıcı, şirket veya gönderim bilgilerini de bu alana eklemeyi yasaklıyor.

Dediğim gibi burada 5 maddeli bir liste hazırlamanız çok önemli. Amazon’un çok satan ürünlerini incelediğinizde hepsinin bu kurallara uyduğunu görürsünüz. Amazon bu şekilde hazırlanmış sayfaları arama sonuçlarında daha yukarıda gösterir.

Ürün Açıklaması

Şimdi ürün açıklaması yazarken nelere dikkat etmeliyiz, ona bakalım.

 • Boyut, stil ve ürünün ne için kullanılabileceği gibi başlıca ürün özelliklerini tanımlayın.
 • Doğru boyutlar, bakım talimatları ve garanti bilgilerini dahil edin.
 • Doğru dilbilgisi, noktalama işaretleri ve tam cümleler kullanın.
 • Aşağıdaki bilgi türlerinden hiçbirini eklemeyin:
  • Satıcı adı
  • Email adresi
  • Web sitesi
  • Şirket bilgisi
  • Sattığınız başka bir ürünün özellikleri
  • “Zararına Satış”, “patron çıldırdı” veya “ücretsiz gönderim” gibi promosyon amaçlı mesajlar.

Ürün Görselleri

Şimdi burası zurnanın zırt dediği yer. İsterseniz dünyanın en faydalı ürününü en ucuz fiyata satın, 5 maddeli listeniz tam olsun, başlığınız kusursuz olsun ama ürün görselleriniz iyi değilse maalesef Amazon sizi arama sonuçlarında en dibe gönderecektir.

Ürün görselleriniz için gerekiyorsa paraya kıyın ve profesyonel hizmet alın. Çünkü bu bir yatırım ve getirisi de olacaktır.

Şimdi ürün görsellerinde dikkat etmeniz gerekenleri inceleyelim. Aslında Amazon’un görseller için istediği 3 ana özellik var.

Amazon’a göre en iyi ürün görselleri;

 • Saf beyaz arka plana sahiptir.
 • En az 1000 dpi’dir, böylece müşteriler görsele zoom yaptığında bulanık olmaz.
 • Tüm ürünü gösterir ve ürünün görüntü alanının en az yüzde 80’ini kaplamasını sağlar.

Yani özetle, ürün görselinizin arka planı saf beyaz olmalı, en az 1000 dpi olmalı, ürününün tamamını göstermeli ve ürün görselin %80’ini kaplamalı.

Görselinizde aşağıdaki öğelerin herhangi biri varsa, Amazon’dan uyarı alabilirsiniz:

 • Kenarlıklar, filigranlar, metin veya diğer süslemeler.
 • Renkli arka planlar veya yaşam tarzı resimleri.
 • Ürünün çizimleri.
 • Teklife dahil olmayan aksesuarlar veya ek ürünler.
 • “Görsel yok” yazıları.
 • “Zararına Satış”, “patron çıldırdı” veya “ücretsiz gönderim” gibi promosyon amaçlı yazılar.
 • Aynı ürünün birden fazla rengi.

İşte ürün ekleme kısmıyla ilgili genel bilgiler bunlar.

 • 28.10.2018: Nihayet ürünleri Amazon’a ekledim ve barkod etiketlerini oluşturup Çinli satıcıya gönderdim. Adam neredeyse 1 haftadır benden barkodları bekliyordu. Şimdi kısaca bu işlemi nasıl yaptığımı anlatacağım.

Amazon FBA için Barkod Etiketi Oluşturma

Öncelikle Amazon Seller Central’a giriş yapıyoruz. Sonrasında Inventory menüsünden Add a Product seçiyoruz.

Gelen ekranda Create new listing diyoruz.

Bir sonraki ekranda kategorimizi seçiyoruz.

Kategoriyi seçtikten sonra karşınıza ürün bilgilerini girmek için aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

Şimdi burası önemli. Bu kısmı anlayıncaya kadar epey vaktim gitti ama ben size bu deneyimi ücretsiz vereceğim şimdi.

Eğer satacağınız ürünün birden fazla varyasyonu varsa (renk, boy vs) yukarıdaki ekrandaki Vital Info yazan yerdeki bilgileri doldurmadan önce bir sonraki sekme olan Variations’a tıklayın.

Gelen ekranda ürününüz hangi varyasyonda ise onu seçiniz. Örneğin aynı üründen 2 farklı renkte satacaksanız Variation Theme kısmından Color’ı seçin.

Örneğin aşağıdaki gibi 2 renk eklemiş olalım. Gri’den 100 adet, Mavi’den 100 adet. Eğer barkodunuz UPC ise Product ID Type menüsünden UPC seçmelisiniz. Bunu seçtiğinizde Product ID kısmına daha önce satın aldığınız UPC kodunu girmelisiniz. Böylece kendi barkodlarınızı sisteme tanıtmış olacaksınız. Bu kısım çok önemli.

Sonrasında kaydet’e tıklayın ve ürünle ilgili diğer gerekli alanları girin. İlgili görselleri yükleyin, açıklamaları girin. Tamamdır!

Şimdi ürünü normal envanter şeklinde kaydettik. Fakat bunu FBA’ye çevirmemiz lazım.

Manage Inventory’e gelip ilgili üründe Edit butonuna tıkladığınızda Change to Fulfilled by Amazon seçeneğini göreceksiniz. Buna tıklayın.

Bir sonraki ekranda sizden barkod türünü girmenizi isteyecek. Eğer kendi barkodunuzu kullanacaksanız, ki biz öyle yapacağız Manufacturer Barcode seçili geliyor zaten onu seçip “Convert Only” diyoruz.

Bir sonraki ekranda sizden bu ürünün pil gibi tehlikeli ve patlayıcı bir ürün olup olmadığını teyit etmenizi isteyecek. Ekranda Add dangerous goods information yazan yere tıklıyoruz.

Çıkan ekranda bu ürünün pil olmadığını söylüyoruz. İki soruya da NO diyoruz.

Tekrar manage inventory kısmına geliyoruz ve ürünümüzün üzerinde Edit’e tıklıyoruz. Bu defa Print item labels (ürün etiketi yazdır) seçeneğinin aktif olacağını göreceksiniz. Ona tıklayın.

 

Çıkan ekranda size basılacak etiket boyutunu soracak. Burada standart 30-up seçebilirsiniz. Bu şu demek; tek sayfaya 30’a kadar barkod yazdırabilirsiniz. Seçtikten sonra Print item labels tıklıyoruz.

Tıkladığınızda barkod etiketlerinizi size pdf olarak verecektir. Bu PDF’leri Çindeki satıcınıza gönderecek ve ürünlerin üzerine yapıştırmasını isteyeceksiniz.

31.10.2018: Ürünler hazır! : ) Çinli satıcı dostum Ben bugün birkaç fotoğraf gönderdi. Beklediğimden çok çok daha güzel gözüküyor. Bayıldım resmen : ). Ürünlerin üzerinde kendi logom var : ) Resmen kendimin şekillendirdiği ve üzerine logomu bastığım bir ürünüm var şu an. İnanılmaz güzel bir duygu bu. Kesinlikle tatmanızı isterim. Evde çayımı içerek dünyanın bir ucunda (Çin) bir ürün ürettim, üzerine logo bastım ve şimdi dünyanın diğer ucuna (ABD) gönderip orada satacağım. Satmayı da başarabilirsem bu başarı bana yeter. İşin %50’sini tamamladım diye düşünüyorum. Ben bu hafta içi fotoğrafları çekip iletecek. Kendisine söylemedim ama eğer fotoğraflar istediğim kalitede olmazsa, oradan bana profesyonel bir fotoğrafçı bulmasını isteyecem. Ücreti neyse ödeyecem. Çünkü şu ana kadar okuduklarım ve araştırmalarım ürün fotoğrafının çok ciddi bir etken olduğunu gösteriyor. Bakalım Ben’in göndereceği fotoğraflara göre karar vereceğim.

31.10.2018: Şimdi işin en alengirli kısmındayım. Ürünler hazır ve paketlenip ABD’deki Amazon deposuna gönderilmeyi bekliyorlar. Aşağıda adım adım bunu nasıl yapacağınızı göstereceğim. Ben de ilk kez yapıyorum. Dolayısıyla birlikte öğreneceğiz : )

Ürünleri Amazon Deposuna Göndermek

Öncelikle Amazon Seller Central üzerinden Inventory menüsü altında “Manage FBA Inventory” tıklıyoruz.

Çıkan ekranda ürünümüzü seçip “Send/Replenish Inventory” tıklıyoruz.

Çıkan ekranda ürünleri nasıl göndereceğimizi soracak. Eğer ürünleri tek pakette ve karışık gönderiyorsanız Individual seçmelisiniz. Ben ayrı ürünleri ayrı kutularda göndereceğimden case-packed seçiyorum. Büyük ihtimal siz de bunu seçmelisiniz. Bu ekranda ayrıca ürünün nereden gönderileceği soruluyor. Ship from kısmına Çinli satıcınızdan aldığınız adresi yazmalısınız. Ürün Çin’den gittiği için Çin’deki adresi yazmak lazım. Ürünü Türkiye’den gönderecekseniz kendi adresinizi yazmalısınız.

Bir sonraki ekranda gönderimizi hazırlamak için toplamda 5 adımdan geçeceğiz.

Bu adımlar aşağıdaki gibi;

 • Set Quantity: Bu aşamada ürün sayılarını gireceğiz.
 • Prepare Products: Bu aşamada ürünlerimizin ağırlık, boy, kaç koli gibi detaylarını belirteceğiz.
 • Label Products: Bu aşamada ürünlerimizi etiketleyeceğiz.
 • Review Shipments: Bu aşamada önceki aşamalarda girdiğimiz bilgileri gözden geçireceğiz.
 • Prepare Shipment: Bu aşamada ürünü ne şekilde göndereceğimizi, kaç koli vs göndereceğimizi belirteceğiz.

Şimdi sırayla bu adımlara bakalım.

Set Quantity – Miktar Belirleme

Bu aşamada toplamda kaç adet ürün göndereceğimizi belirteceğiz.

Ben 100 tane mavi, 100 tane gri göndereceğim. Dolayısıyla 2 ayrı ürün gönderiyorum. Bir koliye 20 tane koyacak Çinli satıcı. Dolayısıyla 5×20 = 100. Yani 5 koli mavi, 5 koli gri gönderecem. Aşağıdaki gibi giriyorum bilgileri ve devam diyorum.

Prepare Products – Ürünleri Hazırlama

İkinci adımımız prepare products. Bu adımda ürünleri kimin hazırlayacağını belirtiyoruz. Who preps? yani kim hazırlayacak sorusuna “Merchant” yani satıcı cevabını veriyoruz. Ben amazon’un hazırlamasını istemiyorum, çünkü bunun için ek ücret talep ediyorlar. Çinli satıcıya barkodlarımı gönderecem ve o hazırlayacak herşeyi ücretsiz.

Label Products – Ürünleri Etiketleme

Bu adımda ürünleri kimin etiketleyeceğini belirtmemiz lazım. Burada yine Amazon’u seçmiyorum çünkü etiketleme için de ek ücret isteyecekler. Gerek yok. Barkodları Çinli satıcıya göndereceğim o etiketleyecek ücretsiz. Bu ekranda Who labels? sorusuna Merchant cevabı veriyoruz ve en altta Print label diyip barkodları basıp satıcıya gönderiyoruz.

View Shipments – Gönderileri Görüntüleme

Sonraki adımımız gönderilerin detayı. Bu ekranda Amazon size gönderileri ABD’de hangi Amazon deposuna göndereceğinizin bilgisini verecek.

Aşağıda detayları görebilirsiniz. Çin’den gönderiyorum. Case-packed gönderiyorum. Toplam 2 farklı ürün gönderiyorum. Hazırlama ücreti sıfır. Etiketleme ücreti sıfır. Ship to kısmında Amazon depo adresini görebilirsiniz. Ben Çinli satıcıya bu adrese göndermesini söyleyeceğim.

Prepare Shipment – Gönderiyi Hazırlama

Şimdi en son ve en önemli adıma geldik. Gönderimizi hazırlayacağız.

Bu adımda Amazon gönderinin türünü ve hangi kargo firmasıyla göndereceğimi soruyor. Ben bu kısmı henüz netleştiremedim. Benimki SPD (küçük parsel mi) yoksa LTL mi bilemedim. Bunu netleştirmem lazım. UPS veya Fedex gibi hava kargo ile göndermeyeceğim pahalı olduğu için. Deniz yoluyla göndereceğim. Fiyat neredeyse yarı yarıya fark ediyor. 1 ayda varacak ABD’ye.

Bir sonraki yapmamız gereken şey, ürünün nasıl paketleneceği bilgisi.

İlgili Haber:  Amazon Seller Hesabının Kapanmasını Önleme Yolları

İşte ben burada takıldım. Nasıl yapacağımı bulamadım. Amazon müşteri hizmetlerine yazdım, dönüşlerine göre burayı güncelleyeceğim.

Kasım

 • 01.11.2018: Çinli satıcı Ben, ürünlerin fotoğrafını çekip gönderdi. Hepsi minimum 1000dpi. Fotoğrafları çok profesyonel bir şekilde çekmiş. Beklediğimden daha iyi. O yüzden ekstra profesyonel bir fotoğrafçı talebinde bulunmayacağım. Hatta biraz ileri gittim, ürünü bir kadın manken üzerinde çekebilir misin diye sordum. Evet dedi, ofiste çalışan kadın iş arkadaşından rica etmiş, o da ok demiş, yarın çekip gönderecekler : )
 • 03.11.2018: Şimdi. Son durumla ilgili bilgi vereyim. Ürün hazır. Etiketlendi. Kolilere kondu. Gönderilmeyi bekliyor. Koliler için de etiket üretip göndermem gerekiyor ama henüz yapamadım onu. Bazı sorunlar var. Çinli satıcıya 1 koliye 20 tane ürün koymasını söylemiştim. Böylece 5×20=100 toplamda 5 koli olacaktı. Diğer renkten de aynı şekilde 5. Toplam 10 koli olması gerekiyordu. Amazon da bunu istiyor. Her bir kolide eşit sayıda olması gerekiyor. Halbuki Çinli satıcı 5×17 = 85 yani 5 koliye 17 tane koymuş, geri kalan 15 taneyi de ayrı bir koliye koymuş. Genel toplamda 12 koli ediyor ve kolilerde eşit miktarda olmuyor. Bunun olmayacağını söyledim. Başka büyük koli bulmasını ve her koliye 20 tane koymasını istedim. Haber bekliyorum.

Bu arada ürünün listelenmesiyle ilgili de bir sorun yaşadım. Benim ürünümün benzerini Amazon’da satan diğer satıcılar belli bir kategoride satıyor. Ben de ürünümü o kategoride satmak istiyorum ve ona göre seçmiştim. Fakat dün benim seçtiğim kategoriden çok farklı alakasız bir kategoride ürünümün listelendiğini gördüm. Biraz araştırma yaptım. Burada benzer şikayetleri gördüm. Biraz daha araştırınca şunu öğrendim; siz ürünü listelerken kendiniz bir kategori seçmiş olsanız bile Amazon’un botları bu kategorileri kendilerine göre değiştirebiliyormuş. Bazıları da komplo teorileriyle şunu iddia ediyor; rakip satıcılar sizin aynı kategoride satmamanız için Amazon’a sizi şikayet edip kategorinizi değiştirebiliyormuş. Açıkcası buna pek imkan vermiyorum. Bot seçeneği daha makul geliyor.

Neyse, ürünümün farklı kategoriye alınması canımı sıktı. Ben de gittim Amazon destek hattına bir mail döşedim. Ürünümü neden farklı kategoriye koydunuz dedim, müşterileri yanlış yönlendiriyorsunuz dedim, ürünümün o kategoriyle hiç alakası yok dedim. Gelen cevap şu oldu;

Yani diyor ki; böyle bir şey yaşadığınız için üzgünüz ama ürününüzün o söylediğiniz kategoride yer alabilmesi için bu ürünü üreten firmanın web sitesinde o kategoride olduğunda dair bize bir delil göstermeniz lazım.

Haydaaaa.

Tamam ulen dedim. Madem delil istiyorsunuz, ben de size delil sunacağım. Ürünü satacağım isimde bir domain almıştım çok önceden. Gidip bu domain üzerine küçük bir html sayfası oluşturdum ve ürünün fotoğraflarını koydum. Ürün açıklaması yazdım. “Category:” diye bir başlık yazdım ve Amazon’da olmasını istediğim kategoriyi buraya yazdım. Web sayfasını hazırlamam 10 dakikamı aldı.

Sonra gidip Amazon destek ekibinden gelen maili cevapladım.

Dedim ki buyrun size üreticinin web sitesindeki açıklama. Sonuçta burada üretici ben oluyorum. Alın bakın dedim. Doğru kategori burada yazandır dedim. Lütfen bir an önce düzeltim dedim.

Bir kaç saat sonra Amazon’da aşağıdaki cevap geldi, kategoriyi düzeltmişler : )

Yani diyor ki, durumu inceledik ve ürününüzün kategorisini düzelttik. Fakat siteye yansıması biraz uzun sürebilir çünkü Amazon botları dakikada 100.000 talebi işliyormuş.

Şimdi kontrol ettim ve gerçekten düzeltmişler 🙂

İlla maille uğraştıracaklar : )

Neyse.. Şimdi Çinli satıcıdan kolileri ayarlamasını bekliyorum. Hallolunca geriye ürünlerin kargoya verilmesi kalacak.

 • 04.11.2018: Nihayet kolilerin etiket olayını çözdüm. Etiketleri basıp Ben’e gönderdim. Ürünler deniz yoluyla gelecek ve 1 ayda varacak.
 • 04.11.2018: Ürünlerimin sayfaları hazır. Fotoğrafları yükledim. Hepsi çok güzel gözüküyor. Ürün başlıklarını da optimize ettim. Geriye sadece 5 adet maddeli liste ve ürün açıklamasını yazmak kaldı. Dün bu işi başkalarına yaptırmaya karar verdim. Freelancer üzerinde bir iş ilanı oluşturdum. Amazon ürün açıklaması yazacak birilerini arıyorum diye. Bütçeyi de 20$ tuttum. 100 TL yaklaşık. 20’ye yakın başvuru oldu. En çok pozitif oy almış biriyle anlaştım. Ürünün linkini gönderdim. Rakip ürünleri gönderdim. Bunları referans alabilirsin dedim ama asla birebir copy-paste bir yazı istemiyorum dedim. Orijinal olmalı dedim. 3 gün içinde hazırlayıp gönderecek. 100 lira bir şey değil bence, ürün açıklaması çok önemli. Sağlam olsun istiyorum.

Search Terms – Anahtar Arama Kelimeleri

Satacağınız her ürün için anahtar arama kelimelerini girmeniz gerekiyor. Bu kısım önemli çünkü Amazon bu kelimelere göre sizi aramalarda gösterecek.

Arama kelimelerini ürünü editlerken aşağıdaki ekranda girmeniz gerekiyor.

Forumlarda vs okuma yapmadan önce Amazon’un kendi yönergelerini incelemek daha sağlıklı her zaman.

Amazon’un arama kelimeleriyle ilgili yönerge ve önerilerini buradan ingilizce olarak görebilirsiniz. Ben ingilizce bilmeyenler için önemli kısımları aşağıda çevirdim.

Amazon her bir anahtar kelimenin boyutunu maksimum 250 byte tutuyor. Bu limiti aşarsanız ürününüz Amazon tarafından indekslenmeyecektir.

Öneriler şunlar;

 • 250 byte limitini aşmayın.
 • Eş anlamlı kelimeleri kullanın.
 • Yazım varyasyonlarını kullanın, yazım hatalarını dahil etmenize gerek yok.
 • Kısaltmaları ve alternatif adları dahil edin.
 • Hepsini küçük harfle yazabilirsiniz.
 • Noktalama işaretlerine ihtiyacınız yoktur, örneğin: “;”, “:”, “-“.
 • Kelimeleri boşlukla ayırın.
 • Aynı kelimeleri tekrar tekrar yazmayın.
 • Başlık veya Marka Adı gibi diğer alanlarda kullandığınız kelimeleri tekrarlamayın.
 • Markanızı veya diğer marka adlarını arama terimlerine dahil etmeyin.
 • ASIN’leri yazmayın.
 • “Bir, ve, veya, için vb..” gibi edatları kullanmanıza gerek yok.
 • Tekil veya çoğul kullanın, her ikisine de gerek yok.
 • “Yeni” veya “şimdi satışta” gibi geçici ifadeler kullanmayın.
 • “En iyi”, “en ucuz”, “harika” vb. gibi öznel iddiaları kullanmayın.
 • Uygunsuz veya rahatsız edici terimler eklemeyin.
 • Farklı dillerde yazmanıza gerek yok. İngilizce yazarsanız sistem bu kelimeleri otomatik olarak diğer dillere çevirecektir.

Anahtar kelimeleri çıkarırken 250 byte sınırını aşmamaya dikkat edin. Bunun için ben byte counter kullandım.

Tek yapmanız gereken anahtar kelimelerini girmek. Bu basit araç size kaç byte kullandığınız gösterecek. Zaten 1 byte 1 karakter buna ne gerek var demeyin. Bazı özel karakterlerden daha fazla yakabiliyor : )

Aşağıda örnek bir arama kelimeri çalışması görebilirsiniz. Bu örnek chair yani sandalye için yapılmış. İlgili ve önemli tüm anahtar kelimeler kullanılmış ve boyut 250 karakteri geçmemiş.

 • 05.11.2018: Ve işte o an. Ürünler paketlendi : ) Gönderimi 2 gün içinde yapacaklar.
 • 05.11.2018: Bu arada freelancer.com’da ürün açıklaması yazmasını istediğim kişiden mesaj geldi. 5 maddeli listeyi ve 300 kelimeden oluşan açıklamayı bitirmiş. Kontrol ettim, bir kaç düzenleme yapıp geri göndermesini istedim. Ürün açıklamam ve 5 maddeli listem de hazır şu an.
 • 14.11.2018: Çinli tedarikçi 12 adet koliyi UPS ile deniz yoluyla gönderdi. Yaklaşık 1 ayı bulacak ABD’deki depoya ulaşması. Bu 1 ay içerisinde ben pazarlama ile ilgili araştırmalar yapacağım.

Bu arada yorumlarda birisi vergi konusunu sormuş. Ben de bilmediğim için gidip en sağlıklı yöntemi uyguladım ve Amazon destek hattına yazdım. Henüz bu işe yeni başladığımı ve vergi konusunu netleştirmek istediğimi söyledim. Ve şunu sordum; dedim ki ben ABD vatandaşı değilim ve ABD’de yaşamıyorum. Amazon FBA ile ABD’de yaptığım satışların vergisini ödemem gerekiyor mu? Eğer gerekiyorsa nasıl ödeyeceğim?

Gelen cevapta herhangi bir vergi ödemem gerekmediği yazıyor. Fakat siz yine de bir vergi uzmanına bu konuyu sorun.

 • 23.11.2018: Bizim ürün yolda. Okyanusta bi yerlerde şu an. ABD’ye doğru gidiyor. Bari biraz erken varaydı da şu Black Friday denilen şeyden bizden nasiplenseydik : ). Herhangi bir aksilik çıkmazsa 14-15 Aralık gibi ürünlerin varmış olması gerekiyor. Beklemedeyiz merkez : )
 • 24.11.2018: Nasıl olsa ürün yolda. Yapacak çok bir şey yok. O zaman siteye faydalı yazılar eklemeye devam edeyim dedim. Ürünler Amazon depolarına vardıktan sonra kısmetse satışlar başlayacak. Amazon Seller hesabımı nasıl sağlıklı tutabilirim diye biraz araştırma yaptım. Edindiğim bilgileri Amazon Seller Hesabının Kapanmasını Önleme Yolları adlı yazımda paylaştım. Umarım faydalı olur. Ürünler depoya varıncaya kadar değişik konularda araştırmalarım devam edecek.
 • 25.11.2018: Vergi konusuyla ilgili bir güncelleme yapayım. Amazon Seller hesabı oluştururken sizi bir adet vergi görüşmesine sokuyor. Vergi görüşmesi dediğim aslında size bir kaç soru soruyor hesap oluştururken ve verdiğiniz cevaplara göre size bir vergi formu düzenliyor. ABD vergi dairesi IRS, ABD vatandaşı olmayan satıcıların Amazon’da satış yapabilmeleri için Form W-8BEN adında bir formu doldurmasını zorunlu tutuyor. Bu formu doldurarak IRS’in vergi mükellefiyetinden muaf olmuş oluyorsunuz.

Aşağıda ilgili kısmı kırmızı çerçeve içine aldım.

Aralık

 • 01.12.2018: Ürünler halen yolda. Okyanusta bir yerde. Tahminlerime göre 15 Aralık gibi ABD’ye varması gerekiyor. Ben de ürünlerin gelmesini beklerken boş durmayayım bir şeyler yapayım dedim. Bu site -Limenya- benim göz bebeğim. 3 yıldan fazladır yayında. Sürekli ilgimi çeken şeyleri paylaşıyorum. Her sene görüntüleme sayısı katlanarak artıyor. Toplamda 2.5 milyona yakın görüntüleme almışım. Çok seviniyorum tabi.. Fakat şunu farkettim, en son paylaştığım FBA yazılarım ve özellikle bu yazı, inanılmaz ilgi topladı. Pek çok yorum ve e-mail aldım. Hepsine tek tek dönmeye çalıştım, dönemediklerim lütfen affetsin. Şimdi FBA deneyimlerimi ingilizce olarak da yayınlama kararı aldım. Bununla ilgili yeni bir domain aldım ve ingilizce olarak orada da yayınlayacağım. Bakalım yabancıların ilgisi bizimkiler kadar olacak mı. Başarılı olmazsa kapatırım zaten. Önemli olan denemektir. Başarısız olunca tekrar denemektir. Hiçbir şey yapmamak en kötüsüdür.
 • 02.12.2018: İngilizce site fbaexperiment.com hazır.
 • 02.12.2018: Oha! İngilizce site linkini bir kaç yerde paylaştım. Siteye binlerce kullanıcı geldi. İlk kez sitede bu kadar kullanıcı görüyorum. Hacker News’te bir numara oldu ve resmi Twitter hesaplarından paylaştılar. Wow!
 • 09 Aralık 2018: BÜYÜK GÜN GELDİ! Gönderilerim ABD’ye ulaştı! Hemen hemen her gün UPS’in sayfasını refresh ediyordum, gönderim vardı mı diye. 2 gündür bakmıyordum, bugün bakayım dedim veee varmış! Şu an Amazon depolarına doğru yola çıkmış.
 • 14 Aralık 2018: Ve ürünler Amazon deposuna ulaştı! Şu an Amazon üzerinde satışa hazır!
 • 16 Aralık 2018: Evet Amazon’un reklam kampanyası toolunu denemeye karar verdim. Oldukça basit bir kullanımı var. Günlük bütçe olarak 5$ belirledim ve 3 gün boyunca reklamlar gösterilsin dedim. Benim ürünleri ilgili keywordlerle arama yapıldığında sponsor ürün olarak gösterecek. Bakalım performansı nasıl.
 • 19 Aralık 2018: Şimdi neredeyse 1 haftadır ürünlerim Amazon depolarında ve Amazon’da yayınlanıyor. Fakat aynı kategoride binlerce ürün olduğu için arama sayfalarında çok gerilerde çıkıyor. Organik arama henüz bir hayal. İnorganik aramadan ürün satıp, yorum kazanmam lazım. Geçenlerde 5$ bütçeyle yayınladığım reklam da fos çıktı. Kampanyayı doğru oluşturmam lazım. Araştırmalarım devam ediyor. Keyword targeting üzerine odaklanmam lazım.

Güncelleme oldukça bu yazıyı sürekli güncelleyeceğim.

Sevgiler.

Amazon FBA Giderleri

Şu ana kadar yaptığım harcamalar. Bu liste de sürekli güncellenir.

Kalem Tutar (USD) Durum
Amazon Seller Pro Hesabı 39$ (Aylık) Ödendi
Jungle Scout Chrome Eklentisi 97$ (1 defalık) Ödendi
Ürün maliyeti 1760$ Ödendi
UPC 10$ Ödendi
Kargo 650$ Beklemede
Ürün açıklama yazısı (Freelancer) 20$ Beklemede
Toplam 2440$  

 

2 yıl sonra gelen güncelleme

26.08.2020: Siz pek çok şey planlarken hayat da sizin için planlar yapıyor. 2018’de Amazon FBA deneyimime başladığımda her şey normaldi. Ta ki Aralık 2018’e kadar. Ciddi bir sağlık sorunu baş gösterdi ve bu konuyla ilgilenemedim. 2 yılda anca toparladım diyebilirim. Satışlar ne oldu diye sorabilirsiniz? Takip bile edemedim ama bir kaç ay içinde tüm ürünler satıldı. Parayı Payoneer üzerinden çektim. Araya sağlık sorunu girdiği için haliyle ne ilgilenebildim ne de üzerinde çalışabildim. Bu deneyimi tam sonuna kadar detaylı yazmak isterdim ama olmadı.

Bu konuyla ilgili verebileceğim son tavsiye şu olacak; lütfen piyasada bu işi büyük şatafatla pazarlayıp satanlara paranızı kaptırmayın. Bolca araştırın, okuyun ve kendiniz karar verin.

Umarım bu uzun yazı ve deneyimlerim size faydalı olmuştur. En azından bir fikir bile verdiyse ne mutlu bana.

Peki biz de bu işi yapalım mı diye soracak olursanız, iş modelinde potansiyel olduğunu ve disiplinli bir çalışma ile kazanç sağlayabileceğinizi düşünüyorum. Yazının başında da dedim. Dropshipping’den uzak durmanızı tavsiye ederim. Dropshipping’de siz birilerinden alıp gönderiyorsunuz. En ufak bir iade sürecinde başınız çok ağrır. Üstüne olumsuz yorumlar da geldi mi bir daha toparlayamazsınız. Tavsiyem FBA’ye odaklanmanız olur.

Son olarak;

Bu iş ile ilgilenenlere referans olması açısından sattığım ürünün linkini buraya koyuyorum. Ürün artık piyasada olmadığından ve ben de artık bu işle ilgilenmediğimden linki koymamda artık sakınca yok. Ayrıca ürüne gelen bazı yorumları da aşağıda bulabilirsiniz.

Facebook Yorumları

69 YORUM

 1. Merhaba,
  ayrıntılı bilgi için çok teşekkürler, çok faydalı bir yazı. Ben de şu anda satış için ürün araştırıyorum. Amazon’dan bir mail aldım Türkiye’deki bankalara transfer yapamadıklarına dair, bu durumda satış yaptığımızda bize nasıl transfer yapacaklar, Amazona’a soracağım ancak öncesinde bilginiz varsa diye size de yazmak istedim.
  Kolaylıklar dilerim.

 2. selamaleyküm kardes bende düsünüyorum ama nasil yapacagima karar veremedim siz baskasindan kurs falan aldinizmi biliyorsnuz birileri parayla kurs veriyor bende kislik ürünler ariyorum simdilik ama birsey bulamadim senin ürününde tam zamaninda giris yapacak yilbasi geliyor o zaman amazonun cok satisi oluyor bende Almanyada Amazonda calisiyorum bana da yardimci olursan sevinirim tesekkürler.

 3. Umut bey merhaba öncelikle açık ve dürüst bir şekilde paylaşmanız gerçekten çok güzel. Bende amazonda dropshopping olarak başlamak istiyorum. Yolun en başındayım bakalım kısmetimizde varsa olacak 🙂

 4. Valla yazi super olmus elinize saglik 😀 Bircok merak ettigimiz konuyu aydinlattiniz. Ben de size Alibaba’ daki saticiyi bulma surecinizi soracaktim anladigim kadariyla o sitede guvenilir olmayan bir cok satici var, siz anlasirken hangi kriterlere baktiniz acaba guvenilirlik icin😁

 5. Öncelikle bu sektöre girmek isteyenlere yuksek miktarda danışmanlık ücreti istendiği bu günlerde böyle bir yazi paylastiginiz icin teşekkür ederim. Size bi sorum olacak benim satmayi düşündüğüm ürün beni zorlamayacak bir fiyatta ancak amazonun deposuna ödenen meblağ ve kargo ücreti ödeme süresi açısından da alternatifimiz mevcut mu

  • Amazon dışında da depolama hizmeti veren firmalar var ABD’de. Onları bulup fiyat teklifleri alabilirsiniz ama bu durumda FBA değil FBM yapmış olursunuz. Fiyatların Amazon’dan daha uygun olacağını pek tahmin etmiyorum ama siz yine de bir bakın.

 6. Umut bey gerçekten faydalı bir yazı olmuş. İngilizce ve Türkçe bir çok video ve yazıda bulunmayan detaylara yer vermişsiniz. Teşekkürler, Allah razı olsun.

  İlave abirkaç hususta siz veya tecrübesi olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim:
  1. Yerli üretim ürünleri Amazon’da FBA yöntemiyle satma konusunu acaba araştırdınız mı? Alibaba’dan alıp Amazon’a gönderme ile farkı nedir?
  2. Jungle Scot üyeliği almışsınız ama halen Amazon’da bulunmayan medelde bir cüzdan seçmişsiniz. Üyelik faydalı olmadı mı acaba? Yoksa genel olarak cüzdanların satış bilgilerine mi baktınız? Mesela Türkiye’de bir atölyede üretilen cüzdan aynı satış hedefini yakalayamaz mıyız?
  3.1. Amazon’nun FBA kurallarını dikkate alırsak; Çinli üretici her bir ürünü özel paketine koyup gerekirse üzerine renk-barkod vs yazarak sevke hazır halde mi paketlemek zorunda? (Bu durumda Amazon hazır kutulu ürünü alıp sevke edecektir.)
  3.2. Sevk maliyetinden istifade açısından diğer bir alternatif olarak; her bir ürünün üzerinde barkod yapışılı olarak tek bir kolide toplu olarak Amazon depolarına gönderilebilir mi? Bu durumda ürün sipariş edilince, Amazon’un ürünü toplu sevk kolisinden çıkarıp, kendi sevk kutularına koyarak sevketmesi gerekir. Acaba bu süreç nasıl oluyor?
  4. Logo ve markanızı siz mi belirlediniz, Çinli üreticinin elindeki örneklerden mi seçtiniz?

  Biraz uzun oldu kusura bakmayın. İnşallah Yılbaşı öncesi tüm ürünleri satarsınız.

  • Merhaba Fatih Bey,

   Cevaplar şöyle;

   1. Hiçbir farkı yok. Ha Çin’den alıp Amazon’a göndermişsiniz ha Türkiye’den. Amazon için önemli değil. FBA yaparken ürünü buradan gönderebilirsiniz.
   2. Jungle scout faydalı bence. En azından satış rakamlarıyla ilgili fiyat veriyor. Ben orada araştırma yaparken cüzdana denk geldim. Gerçi cüzdandan sonradan vazgeçtim. Yukarıda yazmıştım. Farklı bir ürün buldum.

   3. Hayır. FBA yaparken bunları belirtebiliyorsunuz. Çinli satıcı değil de Amazon ürünlerimi paketleyip, barkodlayıp etiketlesin diyebiliyorsunuz ama Amazon bunun için sizden ek ücret alıyor. Ben Amazon’a bırakmadım ki bence siz de bırakmayın, direkt satıcıya etiketleri gönderirseniz o basacak ve hazırlayacaktır ücretsiz.

   4. Hayır her ürünü ayrı ayrı barkodlamanız lazım. Daha sonra bu ürünleri eğer ortak bir koliye koyuyorsanız o koliyi de barkodlamanız lazım.

   5. Logomu https://www.freelogodesign.org/ sitesi üzerinde 5 dakikada basit bir şekilde hazırladım. Sadece şirket adını yazdım. Sade olsun istedim. Sonra satıcıya jpg halini gönderdim. Çok güzel olmuş diyebilirim : )

   İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

 7. Umut bey öncelikle ellerinize sağlık çok faydalı bir içerik oluyor.
  Benim de kısa bir sorum olacaktı; UPC kodları ile hiç uğraşmadan ürünü ve kutusunu ham halde Amazona gönderip barkodlamayı tamamen onlara bırakabiliyor muyuz? Bir yerde sizin kod girdiğinizi hatırlıyorum orayı atlayıp amazona bırakabiliyor muyuz?

  • Merhaba. Evet gönderebilirsiniz ama Amazon forumlarından anladığım kadarıyla çok sevmiyorlar bu seçeneği ve ürününüzün satışa hazır olması çok daha fazla zaman alabilir diyorlar. Yine de her halükarda amazona UPC kodlarını göndermeniz lazım barkodsuz kabul etmiyorlar.

 8. Çindeki Tedarikçimizin kendi adına kestiği fatura ile bu işi yapabiliyorsak firma olmamıza gerek var mıdır?Firma ya da vergi mükellefi olmak FBA için önkoşul diye biliyorum ama yapılan satış sırasında kendi şirketimize ihtiyaç duyulmuyor diye anlıyorum bu durumda.

 9. Selamlar,

  Öncelikle tebrik ediyorum , başarılar diliyorum.Şu verdiğiniz bilgiler için millet ‘internet gurusu’ adı altında kurslar da binlerce dolar talep ediyor 🙂
  Benim sorum size; ‘payoneer’ sadece yetiyor mu?Pro satıcı hesabı için ABD şirketi , banka hesabı, EIN no(vergi no) vb gereksinimleri ile ilgili bir bilginiz var mıdır?Bunu sorma nedenim ‘payoneer’ gibi ödeme sistemleri ülkemiz de sadece bankamatik ten 1.000-1.500USD arası ödeme veriyor.Gelir artar ise +10.000USD aylık gibi bu sistemler de büyük sıkıntı yaşanabilir.Artı olarak bu işler de vergilendirme gibi konular %30 ABD gelir vergisi!İşte benim beynim de erime yaratan tüm bölüm bu 🙂 Geri kalan tüm anlattığınız konular da size katılıyorum ve sistemim hazır ama işte bu resmi ve sıkıntılı bölüm beni engelliyor.
  Şimdiden teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.

  • Selamlar,

   Vergi konusuyla ilgili Amazon destek ekibiyle görüştüm. ABD vatandaşı olmayanlar için böyle bir vergi yok diye cevap döndüler. Yazıya ekran görüntülerini koydum.

   Payoneer konusunda meblaglar yüksek olunca nasıl olacak bakmak lazım. Bununla ilgili bir araştırma yapıp paylaşacağım.

 10. Amazon’da satis yapmak icin haftalardir arastirma yapiyorum ve bugune kadar karsilastigim en detayli, doyurucu icerik olmus. Bu nedenle cok tesekkur ediyorum oncelikle.

  Benim sirket kismi ile ilgili sorum var. Sahis ya da limited sirketiniz mi var? Muhasebe konusunu nasil halletmeyi dusunuyorsunuz. Yurt disinda yasayan birisi olarak tr de sirket kurup, satis yapmak istedim fakat kanunen bagkur odemem gerekiyormus ki bu da aylik muhasebe giderleri ile birlikte sahis şirketi icin 1200 tl lik gider demek oluyor. En azindan gorsutugum muhasebecinin verdigi bilgi bu sekilde. Acikcasi beni en cok dusunduren de bu maliyetler. Deneyip gorelim dedigim bir is icin her ay 1200 tl sabit gider pek makul gelmedi.

  Bireysel satici olarak FBA yapamiyoruz diye biliyorum ki Amazon’a kayit esnasinda bireysel satici secenegi bende en azindan hic cikmadi.

  • Anladığım kadarıyla siz Türkiye’de satış düşünüyorsunuz. Bu durumda evet doğru firma kurmanız gerekiyor. Amazon Türkiye vergi levhası ve yasal bir firmayı şart koşuyor. Amazon ABD mağazasında satmak içinse böyle bir şart yok.

 11. Cevabiniz icin tesekkir ederim. Ben de Amazon US’de satmayi planliyorum ama soyledigim gibi seller account olusturma asamasinda bireysel satici secenegi cikmadi. Tek secenek pro seller idi. Ayni sekilde Alibaba’da kayit esnasinda sirket bilgileri talep ediyor. Sizde farkli miydi her iki sitede de?

  Amazon seller supporta bu konuda yazdim fakat israrla once hesap acma islemini tamamlamaniz gerek diyorlar ki sorun zaten istedigim turde hesap acamamak.

 12. Merhaba,
  İnternette Amazon FBA’in vergi boyutuyla ilgili bir bilgi kirliliği mevcut. IRS’ten(Amerikan vergi dairesi) birtakım numaralar almak gerektiğini ve bunun için de belli formların doldurulup gönderilmesi gerektiğini sanıyorum. Eğer tecrübe ettiyseniz işin vergi boyutuyla ilgili aydınlatmanız mümkün mü? Vergi konusuna dikkat edilmediği takdirde muhtemel cezalar ödemenin mümkün olduğunu gördüm çoğu yerde. Teşekkürler.

  • Vergi konusuyla ilgili Amazon destek ekibine sordum, verdikleri cevap herhangi bir vergi zorunluluğu doğmadığı yönünde. Ama tam tatmin olmadım. Yukarıda yazıya ekledim. Biraz daha araştıracağım bu konuyu.

   • Öncelikle teşekkürler. Araştırmalarınız sırasında karşınıza EIN (Employer Identification Number) diye bir şey çıktı mı? Her zaman olmamakla beraber kargo firmalarının Amerika’ya mal sokmak için bu numarayı talep edebileceklerini okudum. SS-4 isimli bir form doldurup IRS’e vermek gerekiyor bu numarayı alabilmek için.

 13. Merhaba,

  Öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim. Türkiye’den Amazon Almanya da satış yapmak istiyoruz. Bu mümkün müdür. Neler gerekli bilgi verebilirmisiniz.

 14. Ben de henüz yeni başlayacağım
  1- Amazon da lityum pilli ürünlerle ilgili bilginiz var mı? Satışta sorun çıkarırlar mı?
  2-diyelim ki barkod işini tamamen Amazona bıraktık Amazona göndereceğiniz kolilere hangi barkodu yapıştırtacağız Amazon bize ürün listeleme sayfasında barkod mu belirliyor?
  3-bu işe yönelip harçlığını yatırıp emek harcayanlar pişman olur mu?
  (Bilgili makale için teşekkürler)

  • Pil konusu biraz sıkıntılı diye biliyorum. Ekstra şartlar vs var sanırım.

   Amazona göndereceğiniz kolilere her halükarda barkod basmanız lazım.

   Risk olmadan olmuyor bu işler ama siz bana güvenip bu işe harçlığınızı yatırmayın. Kendi araştırmanızı yapın.

 15. Emeğinize sağlık bukadar detaylı bilgiyi sayenizde öğrenmiş olduk, bunları öğretmek için para istiyorlar. Benimde yukarıda bazı arkadaşlarında sorduğu gibi işin türkiye kısmındaki ve amazondaki fatura durumlarını öğrenmek istiyorum. Öncelikle benim bildiğim kesinlikle şirket sahibi olmamız gerekiyor, çünkü amazondan yapılan satışların bize para transferleri buradaki banka hesabımıza olacak, bundan dolayı mutlaka mali kontrole girer. Ben firma kurarak yapıcam zaten ama çinden direkt amazona giden ürünler için burada kdv vs.ödeyecekmiyim, amazonda satılan ürünlerimin vergisini nasıl ödeyeceğim,amazon bize fatura gönderiyordur sanırım, bu gibi konularada değinirseniz sevinirim, buarada keşke bu konuları telegram gibi ortamlarda grup kurup konuşabilsek, deneyimleri paylaşabilsek daha iyi olur, bol kazançlar, teşekkürler.

 16. Umut bey merhaba bu değerli bilgiler için teşekkürler. Merakla bekliyorum devamını. Alibabaya ödemeyi nasıl yaptınız acaba ? Kredi kartı mı yoksa western union gibi seçeneklerle mi ?

 17. merhaba umut bey
  benim tek sorum olacak zamanın olur da cevaplayabilirsen sevinirim.
  Amazon FBA ürün başı ücreti ne kadar tuttu ve neye göre hesaplanıyor bildiğim kadarıyla ürün ebatları ve kg na göre benim kendi hesabıma göre kendi ürünümde 13-17dolar arası tutuyor acaba sizin ki koli başı ücret mi yoksa ürün başı ücret mi hesaplandı?

 18. Umut Bey merhaba,

  Öncelikle bu kadar açıklayıcı ve ayrıntılı bilgi veren herhangi birine henüz rastlamadım. Emeğiniz için çok teşekkür ederiz… Size kilit bir sorum olacak cevap verebilirseniz çok sevineceğim… Çinde üretimini yaptırmış olduğunuz cüzdanların tekstilde dünya çapında isim yapmış olan ülkemiz Türkiyede çok daha uygun fiyatlara üretimi yaptırılabilir miydi? Tüm maliyetlerinizi hesaplarken aynı işlemleri türkiyede yapsaydım şu kadar maliyeti çıkardı diye fizibilte çalışmanız oldumu? Hem zaman.. Hem üretim avantajı… Hemde birebir muhatap olma açısından daha mantıklı olabilirmiydi?

  • Selamlar Gökhan Bey. Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. Açıkcası ilk başta düşündüm bunu. Türkiye’den alıp ABD’ye satayım diye. Fakat biraz araştırma neticesinde gümrükten çıkarırken çok fazla prosedür ve maliyet olduğunu öğrendim. O yüzden Çin’e yöneldim. Ancak bu denemede başarılı olursam kesinlikle Türkiye pazarından bir ürünü nasıl gönderebilirim diye araştıracağım.

 19. Umut Bey tekrar merhablar,
  İhracat olarak mikro ihracat yapmanız herhangi bir prosedür ile uğraşmıyor olurusnuz üstelik 7,500 euro ve 150 kg lık ürünü geçmemeniz durumunda her şey çok daha basit ilerliyor. Bunu yapan yetkili yurtdışı firmaları mevcut. Sadece kargonuzu veriyorsunuz gerisini onlar hallediyorlar. Bende Amazonda satış yapmayı hedeflediğimden sizi gün ve gün takip ediyorum. Umarım en kısa zamanda başarılı olursunuz. Çok emek sarfetmişsiniz. Ürününüzün linkini atarsanız destek olmak isterim satın alarak. Bu kadar emeğin karşılığında bende katkı sağlamak isterim. Saygılarımla…

 20. Merhabalar
  Amazon FBA ya şahıs olarak ürün gönderemiyormuyuz, mutlaka en azından şahıs firmasımı gerekli

  Bir firma üzerinden Amazonda ürün satıp bu ürünün kazancını x bir şahsın payoneer hesabına almakta sakınca varmıdır

 21. Umut Selam
  Yaklaşık olarak 20 gün geriden takip ediyorum seni. Benim üründe Çinde üretildi şu an yolda
  Satış bence en zor tarafı. Reklam konusunda bende yoğun bir çalışma içersindeyim

  Naçizane tavsiyem ürününün bulunduğu kategoride en iyi satış yapan (best seller) rakiplerin ürün ASIN lerini çıkarıp, Reverse ASIN tekniğiyle en iyi match eden Keyword leri çıkarmak
  Sonrada bu keyword ler üzerinden reklam kampanyasını yürütmek

  Reklam deyincede hakikatten para harcamadan para kazanılmıyor
  benim anladığım bu reklam olayı ilk aşamada bayağı bir zorlayıcı ve satış garantisi yok

  Konuya hakim birçok uzmandan edindiğim bilgiye göre Otomatik Reklam kampanyasını hiç durmadan devam ettirmen gerekiyor. Bütçeyi düşük tut ama sakın bırakma. Bırakırsan tüm masrafların boşa gidiyor.
  Otomatik Kampanyanın asıl amacı ilk başta veri toplamak ve bu veriler dahilinde otomatik kampanyayı optimize etmek ve Manuel Kampanya için hazırlık yapmak
  Türkçe Bloğunda yok ama ingilizce bloğunda paylaşmışsın
  3 günlük Auto Reklamda 700 impression ve 6 Click yani CTR (Click Through Rate) = %0,85
  bence fena değil. Zaten en ideali CTR’ın %3-3,5 olması
  Kampanyanın raporunu çıkarıp orda hangi Keyword lerin çıktığını ve hangilerin click lendiğini görebilirsin
  CTR yükseltmek için Title ve Bullet Point leri içeriğini bu keyword lerle zenginleştirmen gerekiyor
  Auto kampanya için son bir tavsiye Negative Keyword kesinlikle kullanman gerekiyor. Tavsiye edilen iki hafta Auto Kampanya yap, tıklanan ama satışa dönmeyen keyword leri zaman içersinde negatife at

  Anladığım kadarıyla henüz satış olmamış, moralini bozma derim , büyük ihtimal aynı durum benim başıma da gelecek
  Satış olmadığı için Conversion Rate ve ACoS dan bahsedemiyoruz.

  Ancak işin uzmanlarının söylediğine göre Amazonun A9 algoritmasının senin ürününü öne çıkarabilmesi için birkaç hususa dikkat et diyorlar
  – Sales Velocity ( Zararınada olsa satış yap diyor. Bu yüzden Giveaway kampanyaları öne çıkıyor)
  – Review konusu. ( Sanırım benide bu konu çok zorlayacak. Satış yapmak için Review lazım, Review için satış yapmak lazım. yumurta – tavuk misali. )
  – Son olarakda Out of stock düşmemekte önemliymiş. Sanırım bu husus bizi şu an için ilgilendirmiyor

  Başarılı sonuçlarını umarım yakında duyarız
  kolay gelsin
  volkan

  • Selam Volkan. Çok teşekkürler, verdiğin bilgiler gerçekten çok değerli. Reklam konusunda biraz yanlış yaptım sanırım. Önce otomatik yaptım, sonra onu kapattım, manuel yaptım, sonra onu da kapattım tekrar otomatik yaptım falan. Şu an impression çok az. Dediğin gibi biraz bekleyeceğim ve asin reverse deneyeceğim. ayrıca negatif keyword de dediğin gibi önemli. bu arada http://sonar-tool.com/us/ adresinde ücretsiz bir tool buldum. girdiğin asin’in keywordlerini veriyor. ondan da faydalanarak bir tane oto bir tane manuel kampanya oluşturdum bakalım ne olacak.

   • umut bir de Amazon’a dışardan trafik çekerek satış yapmak Ranking açısından çok etkili olduğunu öğrendim
    Bunuda başarmanın yolu Facebook reklamları deniyor
    Taktik de şu;
    Super URL diye yöntem var, Amazon sayfana yönlendiren bir link oluşturuyorsun. Bu linkin içersinde ürünün ile ilişkilendirmek istediğin keyword leri de yerleştiriyorsun
    Facebook dan reklam verip , verdiğin uzantı üzerinden müşteriyi amazondaki sayfana çekebilir, birde satış yaparsan Amazon algoritmasında BSR puanın ( Best Seller Rank ) hızla yükseliyor.
    Organik satışların sırrı bu deniyor
    Kolay gelsin

 22. Umut bey çok teşekkürler.Harika bir yazı burası
  Bende amazonda ve payoneerde şahsıma hesap açtım
  Fba ya ürün göndermek istiyorum ama sanırım fba sadece şirketlerden faturalı ürün kabul ediyor doğrumu?
  Dolayısı ile en azından bir şahıs şirketi kurmalıyım veya bir şirketten benim adıma ürünü fba ya göndermesini mi istemeliyim.

  Amazon bir sorun yaparmı diye düşünüyorum
  Yani ürünler x firmasından gelecek, ürünler satıldıkça paralar payoneer Y hesabına yatıcak

  • Amazon’un öyle bir gereksinimi ya da kontrolü yok. Şirket olup olmadığına bakmıyor. Ama eğer amazon Türkiye’yi kastediyorsanız evet Türkiyedeki için şirket gerekiyor.

 23. Öncelikle geçmiş olsun. Bir işin nasıl yapılır ını anlatan bu kadar güzel az şey gördüm. Şu yorum bölümünün karakter sayısını arttirisaniz sevirinirim. Yeterince ovemedim bu işi.

 24. Öncelikle çok büyük geçmiş olsun. Yazınızı bir solukta okudum. Azminize, araştırma ruhunuza ve tuttuğunu koparan karakterinize hayran kaldım. Amazon fba ile ilgili birçok konuya değinmişsiniz ve tecrübelerinizi paylaşmışsınız. Şahsım adına çok faydalandım çok teşekkür ederim. Lakin benim en çok takıldığım noktalar kategori ve ürün bulma konusu (Helium10 kullanıyorum). Bu konu ile alakalı bir tavsiye yada nasıl ürün bulunacağı konusunda paylaşım yapma imkanınız olur mu?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here