25 Mayıs 2022, Çarşamba
25.6 C
İstanbul

Avrupa Merkez Bankası Başkanı, Kripto Paralar ile İlgili “Şüpheli” Bir Açıklama Yayınladı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin ve diğer kripto paraların fiyatı geçtiğimiz yıl boyunca bir patlama yaşadı ve kripto para piyasasının toplam değeri 2.1 trilyon doları aştı.

Binance indirim kodu

Bitcoin fiyatı, 6 aylık inanılmaz bir rallinin ardından neredeyse 65.000 dolar ile zirve yapmıştı. Bitcoin fiyatı şu sıralar 50.000 dolar civarında seyrediyor. Bununla birlikte Ethereum fiyatı ise BTC’ye göre bile daha iyi bir performans gösterdi ve kendisine rakip olan yeni altcoinlerin fiyatını da olumlu etkiledi.

Binance indirim kodu

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Kripto Paralara Yüklendi

Şimdi ise, Cardano, Binance Coin, XRP, Solana ve Dogecoin gibi daha küçük altcoinlere olan ilgi çok yüksek seviyelere çıkmışken, Avrupa Merkez Bankası (AMB) başkanı Christine Lagarde, “kripto paraların birer para birimi olmadığı ve ‘çok spekülatif’ ve ‘şüpheli’ varlıklar olarak değerlendirilmesi konusunda uyarılarda bulundu: “Bence dijital varlıklar arasında çok spekülatif, zaman zaman şüpheli ve enerji tüketimi yüksek varlıklar varlıklar olarak ayrım yapmalıyız, ancak yine de bu varlıklar para birimi değildir. Kripto paralar para birimi değildir, o kadar. Kripto paralar, para birimi olarak ün salmış, fakat para birimi olmayan spekülatif varlıklardır. Para birimi değillerdir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin’in büyük rallisinin yanında Ethereum, Cardano, Binance Coin, XRP, Solana ve Dogecoin gibi altcoinler de, yatırımcıların dijital tokenlerin bu yükselişi sırasında ralli lehine yatırımlar yapmasıyla beraber üç haneli oranlarda yükseliş göstermişlerdi. Açık ara farkla dünyanın en değerli coini olan Bitcoin ise, El Salvador’un ülkede ABD doları ile birlikte BTC’yi de resmi para birimi olarak kabul etmesinin ardından hem bir para birimi hem de bir değer birikimi aracı olarak kullanılıyor.

Dijital varlıklar ile ilgili bu sert açıklamalarından sonra Lagarde, stablecoin’leri de ağır bir şekilde eleştirdi. Tether gibi stablecoin’ler, geleneksel para birimlerine, gerçek dünya varlıklarına ya da merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC) bağlı bir şekilde çalışıyorlar. Lagarde bu coinler ile ilgili şunları söyledi: “Bir de her taraftan fırlayan, büyük teknoloji şirketlerinin tanıtımını yaptığı stablecoin’ler bulunuyor. Bu alanda denetime tabii tutulması gereken çok vahşi bir sektör. Bu kripto paraların, aslen kullanıldıkları iş alanları ile birlikte denetime tabii tutulması gerekiyor.”

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar