29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Amerikan Adalet Bakanlığı Bitcoin’i Güvenlik Riski Olarak Görüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Teröristler, haydut ülkeler ve diğer suçlular tarafından Bitcoin ve kripto para kullanımı son yıllarda arttı. Yüksek profilli saldırılar uluslararası dikkatleri üzerine çekti.

Binance indirim kodu

Bitcoin ve kripto para biriminin yasadışı kullanımı, kara para aklama ve vergi kaçırmadan haraç almaya kadar değişiyor. Siber suçlular, bilgisayar sistemlerine yapılan fidye yazılımı saldırılarında giderek daha fazla bitcoin ve kripto ödemeleri talep ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Şimdi, ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), bitcoin ve benzeri kripto para birimlerinin ortaya çıkması konusunda uyarıda bulundu. Başsavcı William Barr’ın Siber-Dijital Görev Gücü, onu “yaklaşmakta olan bir fırtınanın ilk yağmur damlaları olarak nitelendirdi.”

Siber-Dijital Görev Gücü, bitcoin ve kripto para birimlerinin yasa uygulama faaliyetlerine karşı yeni bir zorluk teşkil ettiğini tespit eden bir raporda, “Kripto para biriminin mevcut terörist kullanımı, yaklaşmakta olan genişletilmiş bir kullanım fırtınasının ilk yağmur damlalarını temsil edebilir” dedi. “Kripto para birimi aynı zamanda kötü oyunculara ve haydut ulus devletlere kar elde etme araçları da sağlıyor.”

Cryptocurrency: An Enforcement Framework başlıklı ve geçen hafta Başsavcının Siber-Dijital Görev Gücü tarafından yayınlanan DOJ raporu, bitcoin ve kripto para birimlerinin terörizmi desteklemek, yasadışı öğeler satın almak, şantaj ve gasp yapmak, kripto kaçırma ve aklama fonları için kullanıldığını ortaya çıkardı.

Araştırmacılar ayrıca, bitcoin ve kripto para birimlerinin “uluslararası finans sisteminin güvenliği ve istikrarı için zararlı” olabileceğini söylediler.

ABD ve uluslararası kolluk kuvvetlerinin tepkisi, ülkeden ülkeye tutarsız düzenlemelerle engellendi. “Bakanlığın yanıt stratejilerinin ana hatlarını açıklayan” belgeye göre, DOJ son iki yılını bu sorunları en iyi nasıl ele alacağını belirlemek için harcadı.

Barr raporun yanında yaptığı açıklamada, “Kripto para birimi, insanların nasıl etkileşimde bulunduğunu ve toplumu nasıl organize ettiğimizi temelden dönüştürebilen bir teknolojidir. Güvenlik, Amerika ve müttefikleri için hayati derecede önemlidir” dedi.

İlgili Haber:  Ethereum Madencileri %51 Saldırısı Düzenleyebilir

Rapor, ABD ve diğer uluslararası güçlerin bitcoin ve kripto para birimi geliştirme ve benimseme konusundaki artan ciddiyetinin altını çiziyor.

Daha Öncesi

Bu yılın başlarında, Pentagon belgeleri, ABD Savunma Bakanlığı’nın “düzeni” baltalamak ve ondan kaçmak için bitcoin kullanan bir Z Kuşağı isyanını içeren savaş senaryolarını ortaya çıkardı. Pentagon savaş oyununda, 1990’ların ortaları ile 2010’ların başları arasında doğan gençler, para çalmak ve onu bitcoin’e dönüştürmek için siber saldırıları kullanıyor.

Geçen yıl ABD Başkanı Donald Trump’ın Bitcoin ve kripto para birimleri hakkındaki eleştirilerini yineleyen Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bitcoin’in on yıl sonra yaygın olarak kullanılmayacağı ve ABD ulusal güvenlik riski olarak kabul edilebileceği konusunda uyardı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar