Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Amerikan Adalet Bakanlığı (DOJ) belgeleri, uluslararası bir grup para aklayıcının, bir gizli anlaşmanın parçası olan Latin Amerika uyuşturucu kartellerinin ABD’de gelişmesine yardımcı olmak için Tether kullandıklarını iddia ediyor.

Binance indirim kodu

Adalet Bakanlığı büyük bir uyuşturucu kaçakçılığı davasıyla ilgili belgeleri açtı. Altı kişi, kara para aklama, rüşvet ve diğer yasadışı faaliyetlerle suçlandı. Ayrıca grubun ABD hükümet yetkililerine rüşvet vermek için Tether kullandığı da iddialar arasında yer alıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı dün, kısmen ABD Doları ile sabitlenmiş Stablecoin olan Tether aracılığıyla kolaylaştırılmış bir Latin Amerika uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama baskını hakkında belgeler açtı.

Bu kişilerden altısı tutuklandı, bunların beşi Çin’de doğdu ve Latin Amerika ya da ABD’de yaşıyordu, bir diğeri ise Hong Kong’da yaşıyordu. Bir Virginia Mahkemesi Xizhi Li, Jianxing Chen, Jiayu Chen, Jingyuan Li, Eric Yong Woo ve Tao Liu adlı kişilere karşı suçlamalarda bulundu.

24 Eylül tarihinde açılan bu belgeler, bu altı kişinin son 12 yılını uyuşturucu kartelleri adına “milyonları” aklamak için harcadığını iddia ediyor. İddiaya göre bu kişiler, başkalarının otoparklarda ve otellerde kokain satarak kazandıkları parayı aldılar ve bu parayı daha sonra banka hesapları, kumarhaneler ve işletmeler arasında taşıdılar.

Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi’nden gizli bir özel ajan, Tao’ya ABD pasaportlarını parça başına 150.000 dolarlık bir fiyata satın almayı teklif ettiğinde suçlular yakalandı. Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi ajanı, Tao’nun 10.000 dolar ödenmesi halinde takdirde bunu yapacak birini tanıdığını söyledi. Fakat gerçekte, bu kişi de başka bir Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi ajanıydı…

Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi ajanı, bu hayali hükümet yöneticisini ikna etmek için maliyeti Tao ile bölmeyi kabul etti. Ödeme yapmak için Tao, ikinci ajanın hesabına tam 1,000dolar değerinde ABD Doları ile sabitlenmiş Tether stablecoin’i gönderdi. İddianameye göre de bunu dört kez tekrarladı.

İlgili Haber:  Bitcoin Madencileri Neden Daha Fazla Yenilenebilir Enerji Kullanmıyor?

Mahkeme, suçlananların en az 30 milyon dolar ile cezalandırılmalarını istiyor. İddia edilen kripto para aklama ekibinin üyeleri, diğer suçların yanı sıra kara para aklama, rüşvet, kimlik sahtekarlığına teşebbüs suçlamasıyla da karşı karşıya.

Suçlamalar devam ederse, bu kişilerin her biri en az 10 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?