Amerikan Bankaları Stablecoin Rezervi Tutabilecek

0
88

Amerika Para Birimi Denetleme Ofisi (Comptroller of the Currency – OCC), ulusal bankalara ve federal tasarruf kurumlarına stablecoin rezervi tutmaları için yeşil ışık yaktı.

Habere girmeden evvel temel kavramların üzerinden hızlıca bir geçelim:

Stablecoin, genellikle ABD doları gibi itibari para değeri olan başka bir varlık tarafından desteklenen dijital varlıklardır, böylece değerleri nispeten sabit kalır (stabil kripto para). Dolar destekli stablecoinlere örnek olarak Tether, Gemini doları ve USD Coin verilebilir.

ABD Hazine Bakanlığı’nın bir parçası olan Para Birimi Denetleme Ofisi OCC, Amerika’da banka tüzüklerini düzenlemekle ve bankaların faaliyetlerini düzenlemekle yükümlü bir birim.

OCC, bugün yaptığı yazılı açıklama ile ulusal bankaların ve federal tasarruf kurumlarının stablecoin ihraççıları için rezerv tutabileceğini resmen doğruladı.

OCC’ye göre rezerv hesapları stablecoin ihraççılarından veya stablecoin sahiplerinden gelen mevduatlar yoluyla finanse edilebilir.

Birkaç stablecoin üreticisi bir süredir ulusal bankalarda rezerve sahipti. OCC’nin bu yazılı açıklamaları, stablecoin üreticilerine ve müşterilerine, ulusal bankalara rezerv fonları koymanın yaygınlaştırılmasının, “paraların sunucu cüzdanlarda olması” koşuluyla devam edebileceğini güvence altına almak anlamına geliyor.

OCC tarafından yapılan bu yazılı açıklama, rezerv hesaplarının ya stablecoin üreticisinden gelen mevduatlar yoluyla, ya da bireysel stablecoin sahiplerinden gelen mevduatlar ile finanse edilebileceğini de içeriyor.

Dijital doların altyapısı mı hazırlanıyor?

Dolar destekli USDC stablecoin’in arkasındaki şirket olan Circle’ın CEO’su Jeremy Allaire, “bu yapılan açıklama, internette dijital doların kullanımı için esnek, güçlü ve açık bir standart oluşturmak için aldığımız yaklaşımı doğrulamaktadır” dedi.

Circle için hiçbir şey değişmese de, Allaire açıklamanın kripto para endüstrisini olumlu yönde etkileyeceğine inanıyor. Allaire konu ile ilgili yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan, Bankaların stablecoin üreticileri adına rezervleri tutmaları için standartları bildiren bu açıklama ile, her büyüklükteki işletme, fintech firmaları ve bankalar bu yeniliğe daha fazla güvenebilir ve aynı zamanda ABD bankacılık sisteminden beklenen desteklerin ve risk yönetiminin bu yeni internet parası çağına ayak uydurması sağlanabilir.”

İlgili Haber:  USDC Stablecoin Arzı 2020 Yılında %250 Artış Gösterdi. İşte Nedeni!

Temmuz ayında OCC, ABD bankalarının kripto para koruyucuları olarak hareket edebileceğini açıklayan başka bir yazılı açıklama daha yayınlamıştı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın