Aslında Amerikan salatası diye birşey yok. Var olan şey Rus salatası. Fakat ilginçtir sadece Türkiye’de Rus salatasının değişik birkaç türevi Amerikan salatası olarak bilinir. Bunun nedenleri arasında çok ilginç bir teori var: derler ki soğuk savaş yılları döneminde Türkiye’nin ABD ile çok yakın ilişkileri ve ülkeye Rus ideolojileri ihraç korkusundan dolayı dönemin sağ iktidarının da empoze etmesiyle Rus salatası yerine Amerikan salatası yaygınlaştırılmış. Bu tabi üst düzey Rus diplomatların teorisi. Fakat tarihi kayıtlar da bu gerçeği ortaya koyuyor. Hüseyin Çelik Soğuk Savaş dönemindeki durumu, “O zamanlarda yemek listesinde “Rus salatası” yer aldığı lokantanın sahibi hapsedilirdi. Lokantaların sahiplerinin bu salatayı “Amerikan salatası” olarak adlandırmaları tavsiye ediliyordu.” sözleriyle tasvir etmiştir. Gerçekten de Google’da küçük bir araştırmayla Amerikan salatası diye birşeyin olmadığını görebilirsiniz. Rus salatası ya da ingilizce adıyla Olivier salad olarak biliniyor.

 

Rus salatası ya da Amerikan salatası veya olivye salatası küp şeklinde kesilmiş patates ve diğer sebzeleri mayonezle karıştırarak yapılan bir salatadır. Bunun bazen sosisli olanına Amerikan salatası denir fakat hayır bu da aslında Rus salatasıdır.

Özetle bu iki salata aynı şeydir ve ismi Rus salatasıdır. Fakat günümüzde bu ikisi şöyle ayırtedilir: Rus salatasının içinde soğuk et olmaz, mayonez, havuç, patates, bezelye olur. Amerikan salatasının içinde ise salam ve sosis olur. Aradaki fark birinde et olmasıdır.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın