5 Temmuz 2022, Salı
20.7 C
İstanbul

Amerika’nın İlk Yasal DAO’su Wyoming’de Onaylandı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 12 ay önce

Binance indirim kodu

Merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO), küresel ölçekte yayılmaya devam ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • EOS blok zincirini kullanan American CryptoFed DAO, Wyoming’de yasal onay alan ilk DAO’dur.
  • Wyoming, 1 Temmuz’da DAO’lara yasal statü veren bir yasa çıkardı.

Pazar günü yapılan bir duyuruya göre, ABD eyaleti Wyoming, merkezi olmayan özerk bir organizasyon (DAO) olan American CryptoFed DAO’yu yasal olarak onayladı. Yeni bir para sistemi oluşturmayı misyon edinen kuruluş, ABD’de yasal olarak tanınan ilk DAO oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Wyoming eyaleti, DAO’ların eyalette resmi olarak tescil edilmesine izin veren bir yasayı 1 Temmuz 2021 tarihinde kabul etti.

Wyoming’in Kripto Para Tutkusu

DAO yasası ayrıca Wyoming’in kripto dostu bir eyalet olarak itibarını da sağlamlaştırıyor. Wyoming, geçen yıl ABD’de kripto bankaları için bir devlet tüzüğü yayınlayan ilk eyalet idi. Eyalette şimdiden iki adet lisanslı kripto bankası bulunuyor: Kraken ve Avanti.

American CryptoFed DAO CEO’su Marian Orr, duyuruya eşlik eden bir basın açıklamasında, “Wyoming, ABD’de kripto para desteği açısından en önde gelen eyalet idi ve şimdi bu DAO yasası ile birlikte tartışmasız bir şekilde dünyadaki en iyi blockchain destekçisi yer oldu.” dedi.

American CryptoFed DAO, misyonunun yerel algoritmik istikrarlı tokeni Ducat aracılığıyla ücretsiz ticaret ile yeni bir para sistemi oluşturmak olduğunu belirtiyor. CEO Orr ise yasal statüsünün artık güvence altına alınmasıyla birlikte “topluca kabul gören gerçek bir dijital para birimi oluşturmanın artık mümkün olduğunu” söylüyor.

Ducat ve CryptoFed’in yönetim tokeni Locke, American CryptoFed DAO’nun açıklamasına göre, SEC Komisyoneri Hester Pierce tarafından açıklanan Safe Harbor 2.0 (Güvenli Liman) yasalarına uygun olarak yayınlanacak.

İlgili Haber:  Ripple, SEC Davasında Bitcoin ve Ethereum'u da Ateşe Atıyor

Ethereum Yerine EOS Blok Zinciri Tercih Edildi

Bununla birlikte, topluluğun ihtiyaç duyduğu ölçeklenebilirliği ve güvenliği elde etmek için CryptoFed, yaygın olarak DAO’larla ilişkilendirilen Ethereum yerine EOS protokolü üzerine kuruludur.

Ekip bu kararla ilgili, “Blockchain işimizi neden Ethereum yerine EOS üzerine kurduk” başlıklı bir makale yayınladı. Makaledeki, “Yüksek ölçeklenebilirlik, düşük gecikme süresi ve sıfır işlem ücreti ile blockchain kullanarak kurumsal düzeyde bir finansal ürün oluşturmak için EOS bizim seçimimizdi.” ifadeleri dikkat çekti.

Amerika’nın ilk DAO’su olarak EOS tabanlı bir projenin seçilmesi tartışmalı olabilir. Geçen yıl, EOS yatırımcıları tarafından blok zincirinin “oldukça merkezileştiğini ve halihazırda kullanımda olan diğer blok zincirlerinden daha geride olduğunu” iddia eden bir toplu dava açılmıştı. EOS geliştiricileri, geçen ay dava kapsamında 27 milyon Dolarlık ödeme yapmak zorunda kaldı.

Belki de yeni yasa, geleneksel iş dünyası ile kontrolü ademi merkezileştirmeye çalışan birçok blockchain projesi arasında bir tür köprü olarak görülebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar