5 Temmuz 2022, Salı
20.7 C
İstanbul

Analist Bitcoin Rallisinin Başlayabileceği Kritik Seviyeyi Açıkladı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin fiyatı son zamanlarda düşük volalite seviyelerinde seyrediyor. BTC 36.000 doların altında sıkışık bir aralıktan işlem görüyor. Dünyanın en büyük kripto parası geçtiğimiz yıla oranla çok yüksek seviyelerde olsa da, Nisan ayında kırdığı kendisine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekorundan %40 daha düşük bir değere düşmüş bulunuyor.

Binance indirim kodu

Analizcilere göre Bitcoin fiyatının üstüne çıkması gereken kritik seviye 38.000 dolarda bulunuyor, vadeli işlemler piyasasının çok fazla yığılmadığı bu bölgeden bir yukarı çıkış durumunda BTC rallisi tekrardan ateşlenebilir.

Binance indirim kodu

Kripto para dünyasındaki pek çok yatırımcı Bitcoin fiyatını günlük grafiğine göre değerlendiriyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

TeddyCleps takma adlı yatırımcının altta paylaştığı grafiğe göre, Bitcoin fiyatının 38.000 doları aşması durumunda kritik bir teknik formasyon yapısı oluşacağı düşünülüyor.

bitcoin

Ancak Bitcoin fiyatı, bu tür bir atağın aksine ufak bir aralıkta işlem görmeye devam ederken aşağı ve yukarı doğru bir çıkış gerçekleştirmeyi reddediyor.

Bitcoin Fiyatı 38.000 Dolar Üstüne Nasıl Çıkabilir?

Analizcilere göre Bitcoin fiyatını 38.000 doların üstüne çıkarabilecek iki faktör bulunuyor.

Bunlardan ilki madenci kapitülasyonunun getirdiği dip sinyali olarak tanımlanıyor. Madenci kapitülasyonu, Bitcoin madenciliğinin artık karlı olmaktan çıkmasıyla gerçekleşiyor. Kısa bir süre önce Çin’in yerel madencilik sektöründeki baskılarını arttırmasıyla Bitcoin hashrate’i çok düşük seviyelere gerilemişti.

Tarihe bakıldığında hashrate’in çok düştüğü durumlarda birçok kez madenci kapitülasyonu oluşarak fiyatın dip yaptığını işaret etmiş.

Analizcilere göre 38.000 doların üstüne çıkılabilmesi için gereken ikinci faktör ise vadeli işlemler piyasasından gelebilecek devamlı bir satış baskısı olabilir.

Büyük borsalar arasında Bitcoin vadeli işlemler fonlama oranları son haftalarda sık sık negatif değerlere düşmüştü. Bu, kripto türev piyasasındaki birçok yatırımcının Bitcoin satın almak yerine short pozisyonu açtığı ya da BTC’lerini sattıkları anlamına geliyor.

İlgili Haber:  Ünlü Uzman Bitcoin ile Ethereum İçin Fiyat Tahminlerini Açıkladı ve İki Diğer Altcoine Dikkat Çekti!

Satış baskısı çok arttığında short pozisyonu sıkışması denilen (short squeeze) bir olgunun da ihtimali artmış oluyor. Bu durumda da fiyatlar ani şekilde yükselişe geçebiliyor. 

Bitcoin vadeli işlemlerde fonlama oranı denilen bir mekanizma bulunuyor. Bu fonlama oranı mekanizması sayesinde borsalar piyasada azınlıkta bulunan kesimi ödüllendirebiliyor.

Örneğin, piyasada satıcılardan çok alıcılar bulunuyorsa vadeli işlemler fonlama oranı tipik olarak %0.01’in üstüne çıkıyor. Bu, alıcıların her 8 saatte bir pozisyonlarının %0.01’ini satıcılara verdiğini ya da piyasa dengesine göre tam tersi bir durum oluştuğunu ifade ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar