Analistler Bitcoin Fiyatının 30 Bin Dolara Düşmesinin Sağlıklı ve Gerekli Olduğunu Söylüyor

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 9 ay önce

blank

Kripto para piyasasındaki coşku, Bitcoin fiyatının keskin bir şekilde düşmesiyle birlikte altcoinlerin çoğunluğunun fiyatlarının %20’den fazla inmesi sonucu dün itibariyle bastırıldı.

blank

10 Ocak’ta 40.000 dolarlık destek seviyesinin altına düştükten sonra Bitcoin (BTC) için satış baskısı bir gecede arttı ve yumuşak bir destek seviyesine ulaşılmadan önce en iyi kripto paranın fiyatı 30.229 dolara kadar düştü.

Fiyattaki hızlı düşüş, 2.7 milyar dolardan fazla vadeli işlem sözleşmesinin tasfiye edilmesine yol açtı ve Bitcoin fiyat tablosundaki uzun çizgiler, fiyatın 41.000 dolardan 32.229 dolara düşmesiyle tasfiye basamaklarının hızla gerçekleştiğini ortaya koydu.

Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban, piyasadaki gerilemenin, kripto para piyasasının 1990’lardaki internet borsa balonuyla aynı olduğuna işaret etti.

Cuban, kripto ticaretini izlemenin, internet borsa balonu gibi kusursuz olduğunu ancak Bitcoin’in, Ether’in ve birkaç başka paranın büyük olasılıkla Amazon’un ve eBay’in yolunu izleyeceğini belirterek bu paraların değerlerinin yükselmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Celsius CEO’su Alex Mashinsky gibi oyunda biraz daha fazla paya sahip olanlar, son düşüşü sağlıklı bir fiyat düzeltmesi olarak gördü ve Mashinsky, BTC’nin yükseliş hareketine devam etmeden önce 16.000 dolara kadar düşme olasılığının bulunduğunu ima etti.

Geleneksel pazarlar baskıyı hissediyor

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki siyasi durum, ülkenin ve ekonominin geleceği hakkında gerginlik ve belirsizlik yaratmaya devam ederken geleneksel finans sektörü de pazartesi günü kendisini baskı altında buldu.

Büyük teknoloji ve FAANG hisse senetlerinin 26 Kasım’dan bu yana en düşük seviyelerine ulaşmasıyla S&P 500, Dow ve NASDAQ günü sırasıyla %0.66’lık, %0.29’luk ve %1.55’lik düşüşlerle kırmızı renkte tamamladı.

Analistler, piyasanın düzeltme yapması gerektiğini söylüyor

BTC fiyatının binlerce dolarlık düşüşlerinin her birinde Bitcoin için ölümü çağrısı yapmak üzere çok sayıda kıyamet senaristi ve coin karşıtı ortaya çıktı.

ExoAlpha’nın CIO’su David Lifchitz, Bitcoin fiyatının 11 Aralık’ta 17.586 dolardayken bir aydan kısa bir süre içinde 41.950 dolara yükseldiğini göz önünde bulundurarak bu geri çekilmeyi “BTC’yi 20.000 dolardan 30.000 dolara kadar satın alan akıllı kurumlar tarafından yapılan sağlıklı bir düzeltme” olarak gördüğünü açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Endişe verici işaretin, Bitcoin fiyatının yükseldiği seviye değil de yükselme hızı olduğunu belirten Lifchitz, aralık ayının ortasından Aralık 2020’nin sonuna kadar Bitcoin’deki günlük hareketlerin medyan genliğinin ikiye katlanarak %8.1’e çıktığına ve ardından 1 Ocak 2021’den 10 Ocak’a kadar %15.3’e yani neredeyse iki katına ulaştığına dikkat çekti.

Genlik ne kadar büyükse, alıcıların ve satıcıların arasında gün içinde o oranda daha fazla alışveriş gerçekleştiğini ifade eden CIO, yaşananların, son 10 gündeki aşırı büyümeyi temizlemek amacıyla gerçekleşen sağlıklı bir düzeltme olduğunu ve Bitcoin’in 50.000 dolar ve üstüne doğru yeni bir temel oluşturmasına izin vereceğini söyledi.

Altcoinler de düşüşe geçti

Sosyal medyada ortaya çıkan kalıplar analiz edildiğinde son fiyat hareketlerinin arkasındaki itici güçle ilgili başka ipuçları da ortaya çıktı.

Alternatif bir veri sosyal analitiği platformu olan TheTie’nin CEO’su ve kurucusu Joshua Frank, Aralık 2020’de Twitter’da Bitcoin’den bahsedilmemesinin, fiyat artışlarını az sayıda büyük yatırımcının yönlendirdiğini gösterdiği şeklinde yorumladı.

3 Ocak’ta hem Bitcoin’in hem de 24 saatlik kripto tweet hacminin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını ve perakende ilgisinin ocak ayının ikinci haftasında devam ettiğini belirten Frank, Bitcoin ile ilgili aylık ortalama Twitter konuşmalarının şu anda ocak ayında tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğuna dikkat çekerek şaşırtıcı olmayan bir şekilde Twitter etkinliğindeki bu artışın, Bitcoin’de yerel bir zirveye denk geldiğini söyledi.

Ethereum (ETH) fiyatı da destek bulmadan önce 914 dolara kadar düşerek bugünün gerilemesinden ağır bir darbe aldı. %16.33’lük bir düşüş yaşayan ETH, 1.033 dolardan işlem görmeye başladı. En iyi 50 kripto para projesinden, şu anda yeşil piyasada işlem gören tek token ise %1.5’luk artışla 22.52 dolardan işlem gören Neo (NEO) oldu.

Genel kripto para piyasa değeri şu anda 847 milyar dolara indi ve Bitcoin’in hakimiyet oranı %68.9’da kaldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Dogecoin Fiyatı, Elon Musk’ın Tweetinden Sonra Yükselişe Geçti

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, ilk "Dogecoin trilyoneri" mi olacak? Piyasa, Musk'ın tweetine olumlu tepki veriyor. Haberin Özeti Dogecoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend