Analistler Bitcoin Fiyatının 32 Bin Dolarda Sabitlenmesiyle Kurumsal Tükenme Konusunda Uyarıda Bulundu

Bitcoin (BTC) fiyatı, 28.850 dolara kadar düştükten sonra son iki gün içinde toparlandı. Bununla birlikte hızlı toparlanmanın ardından BTC, dün itibariyle 33.000 dolarlık ağır direnci kırmayı başaramadı ve bugün 32.000 doların altına geriledi.

Coinbase prim iadesi yükselişe geçtikten sonra ne olacak?

Bitcoin’in fiyatı daha önce 32.000 doların altına düşmeye başladığında BTC, Coinbase’de Binance’e kıyasla çok daha düşük işlem görüyordu.

Coinbase’deki prim eksikliği iki ana nedenden dolayı endişe vericiydi: İlk olarak Bitcoin, Tether’in küçük primi nedeniyle Coinbase’de doğal olarak daha yüksek işlem görüyordu.

İkincisi ise Coinbase’in diğer borsalardan daha düşük bir fiyat görmesi, ABD pazarında yüksek satış baskısı olduğunu anlamına geliyordu.

ABD pazarında Bitcoin üzerindeki satış baskısı artmaya başladıkça BTC’nin fiyatı kısa sürede dik bir hissiyat yarattı.

Ancak BTC’nin 30.000 dolardan toparlanmasının hemen ardından Coinbase primi yeniden ortaya çıktı. Bugün itibariyle BTC, Coinbase’de Binance’e göre yaklaşık 40 dolar daha yüksek değerden işlem görmeye başladı.

Yaklaşık 12 saat sonra yeniden ortaya çıkan Coinbase primi, potansiyel bir trendin tersine dönmesinin olumlu bir işareti olarak değerlendirildi.

Kurumsal tükenme belirtileri

Ancak yakın vadede herkesin yükselişten uzak bir performans sergilediği görüldü. Asya’daki bir tüccar ekibi olan QCP Capital’deki analistler, “kurumsal tükenme”nin birkaç işaretinin göründüğünü açıkladı.

Yakın zamandaki ana anlatının ABD’den gelen Bitcoin için kurumsal talep olduğu düşünüldüğünde BTC’ye yönelik kurumsal iştahın yavaşlaması halinde rallinin tehlikeye girebileceği kaydedildi.

Kurumsal tükenme belirtilerini inceleyen ve BTC hareketlerini Asya saatlerine karşı ABD saatlerine (her biri 12 saat) ayıran bir saat dilimi analizi yapan ekip, geçen yılın mart ayından bu yana, Asya balinaları ve madenciler teklifte bulunurken ABD’nin amansız alımlarının net model olduğunu belirtti.

  Bitcoin'in 1 Saat İçerisinde Aniden %3 Düşüp Ardından Toparlanmasının 3 Nedeni

Tüccarlar, ABD ticaret seansındaki gücün ilk kez ivme kaybettiğini söyledi.

Aslında geçtiğimiz hafta boyunca BTC’nin satış baskısının çoğunun Asya’dan gelmesi, piyasa duyarlılığında önemli bir değişime işaret etti.

2 hafta önce BTC’nin zirvesinden sonra ABD saatlerinin gücünün ilk kez ivme kaybettiğini belirten analistler, bunun, bu boğa koşusunun başlıca itici güçleri olan ABD kurumları ve şirketlerinin talebinin tükendiğinin açık bir işareti olduğunun altını çizdi.

Bitcoin için sıradaki hamle ne olacak?

BTC’ye yönelik kurumsal talebin azalması durumunda Bitcoin’in 2021’in ilk çeyreği boyunca bir düzeltme aşaması riski altında olduğu kaydedildi.

Grayscale gibi çeşitli kurum odaklı platformların ve araçların, sağlam kurumsal talebin göstergesi olan büyük girişler görmeye devam ettiği belirtilirken MicroStrategy, her düşüşte Bitcoin satın alma politikasını cuma günü toplam 10 milyon dolarlık son satın alma ile sürdürdü.

Dijital varlıklar sermaye piyasası şirketi Crosstower’ın ticaret müdürü Chad Steinglass, geçtiğimiz gün 31.000 dolarlık güçlü bir desteğin yaşandığını ve bu nedenle en azından herkesin satış gerçekleştirmediğini söyledi.

Bu duvarın varlığını koruyup korumadığını veya kurumların biriktirmeye devam edip etmediğini görmek için biraz daha zaman geçmesi gerektiğini belirten Steinglass, aksi takdirde, eğilimin yeniden yerleşerek devam edeceğini ve daha fazla düzenleyicinin rehberlik bekleyip kenara geçmesi halinde daha sonra satın alma akışlarındaki eksikliklerin hızla hissedileceğini ifade etti.

Aynı zamanda, ABD piyasasının BTC biriktirme iştahında genel bir düşüş görmeye devam etmesi durumunda özellikle de doların 2021’de toparlanmaya devam edeceği ve daha geniş bir düzeltme olasılığının devam edeceği söylendi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın