Analistler Hâlâ Bitcoin Fiyatının 20 Bin Dolar Olacağını Öne Sürüyor

Son güncelleme: 2 ay önce

Bitcoin (BTC) fiyatı bu hafta 20.000 dolar seviyesini geçemedi ancak 19.484 dolara kadar olan yolda kazandığı hacimle ve gördüğü açık ilgiyle ilgili önemli ölçüde gelişme kaydetti. Dikkate değer bir başarı, birleştirilmiş vadeli işlem sözleşmelerindeki açık pozisyonların türev borsalarında 7.4 milyar dolara ulaşmasıydı.

Son 6 ayda %110’luk bir artış yaşandı ve Chicago Ticaret Borsası’nın şu anda bu sözleşmelerden 1.1 milyar dolardan fazlasını elinde tuttuğu belirtildi. Bu veriler, BTC piyasalarında artan kurumsal katılımın tartışılmaz kanıtı olarak sunuldu.

Hacim yeni zirvelere yükselirken BTC fiyatı da onu takip edecek mi?

Toplam kripto para birimi piyasa hacmi, 24 Kasım’da rekor seviyeye ulaştı. Bazı yatırımcılar bunun bir yükseliş olayı olduğu sonucuna varsa da her ticaretin bir alıcısı ve bir satıcısı olması gerektiği için büyük satıcıların girişinin boğa olarak kabul edilip edilemeyeceği tartışıldı.

Tüm spot borsalardaki toplam hacim bu hafta 285 milyar dolara ulaştı ancak bu borsaların bazılarının, hacimlerini şişirmiş olma ihtimalinin her zaman mevcut olduğu kaydedildi. Buna rağmen 285 milyar dolar, 13 Mart zirvesine kıyasla %11’lik bir artışı temsil etti.

Bitcoin opsiyon piyasaları da dün itibariyle yeni bir yüksek açık pozisyon oluşturmuş bulunuyor. Bunlar, bir alıcının gelecekte önceden belirlenmiş bir fiyattan satış veya alış işlemleri için peşin ödediği sözleşmeler olarak kabul ediliyor.

BTC opsiyonlarının şu anki 5 milyar dolarlık açık ilgisinin, sadece altı ay önceki 1.2 milyar dolar seviyesinden nasıl %316 artış gösterdiğine dikkat etmek gerekiyor. Bu, hem alım hem de satım opsiyonlarını içermesine rağmen etkileyici likidite artışı olumlu bir olay olarak görülüyor.

Opsiyon işlemleri açık pozisyonları özel ilgiyi hak ediyor

Daha yüksek açık pozisyon, dikkatleri yeni arbitraj bölümlerine çekme ve daha büyük kurumsal müşteriler için kapılar açma eğilimi anlamına geliyor. Yine de profesyonel tüccarların mevcut boğa koşusuna devam etmek için nasıl fiyatlandırdıklarını daha iyi değerlendirmek için %25 delta çarpıklık seçeneklerini analiz etmek gerekiyor.

  Ünlü YouTuber, Bitcoin ve Ethereum'a 100.000 Dolarlık Yatırım Yaptı

Grafiklerde yer alan pozitif %25’lik bir delta eğimi, satış opsiyonlarının benzer alış opsiyonlarından daha pahalı olduğunu ve dolayısıyla düşüş eğilimini gösteriyor. Öte yandan, olumsuz bir çarpıklık ise yükselişe işaret ediyor.

Bu hafta yayımlanan grafikler, 24 Kasım miktarının -%27.5 ile neredeyse tüm zamanların en düşük seviyesiyle eşleştiğini belirtiyor. Bu, tartışmasız olarak son derece yükselişli bir durum olarak kabul ediliyor ve veriler, opsiyon tüccarlarının yukarı yönlü korumalarını satmak istemediklerini gösteriyor.

Bu nedenle, 20.000 dolar seviyesi henüz kırılmamış olsa da aşırı kaldıraç veya azalan yatırımcı ilgisi belirtileri olmadığı için hali hazırdaki piyasayı “sağlıklı” olarak nitelendirmek için yeterli gerekçe bulunuyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın