13 Ağustos 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Analistler Hâlâ Bitcoin Fiyatının 20 Bin Dolar Olacağını Öne Sürüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin (BTC) fiyatı bu hafta 20.000 dolar seviyesini geçemedi ancak 19.484 dolara kadar olan yolda kazandığı hacimle ve gördüğü açık ilgiyle ilgili önemli ölçüde gelişme kaydetti. Dikkate değer bir başarı, birleştirilmiş vadeli işlem sözleşmelerindeki açık pozisyonların türev borsalarında 7.4 milyar dolara ulaşmasıydı.

Binance indirim kodu

Son 6 ayda %110’luk bir artış yaşandı ve Chicago Ticaret Borsası’nın şu anda bu sözleşmelerden 1.1 milyar dolardan fazlasını elinde tuttuğu belirtildi. Bu veriler, BTC piyasalarında artan kurumsal katılımın tartışılmaz kanıtı olarak sunuldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Hacim yeni zirvelere yükselirken BTC fiyatı da onu takip edecek mi?

Toplam kripto para birimi piyasa hacmi, 24 Kasım’da rekor seviyeye ulaştı. Bazı yatırımcılar bunun bir yükseliş olayı olduğu sonucuna varsa da her ticaretin bir alıcısı ve bir satıcısı olması gerektiği için büyük satıcıların girişinin boğa olarak kabul edilip edilemeyeceği tartışıldı.

Tüm spot borsalardaki toplam hacim bu hafta 285 milyar dolara ulaştı ancak bu borsaların bazılarının, hacimlerini şişirmiş olma ihtimalinin her zaman mevcut olduğu kaydedildi. Buna rağmen 285 milyar dolar, 13 Mart zirvesine kıyasla %11’lik bir artışı temsil etti.

Bitcoin opsiyon piyasaları da dün itibariyle yeni bir yüksek açık pozisyon oluşturmuş bulunuyor. Bunlar, bir alıcının gelecekte önceden belirlenmiş bir fiyattan satış veya alış işlemleri için peşin ödediği sözleşmeler olarak kabul ediliyor.

BTC opsiyonlarının şu anki 5 milyar dolarlık açık ilgisinin, sadece altı ay önceki 1.2 milyar dolar seviyesinden nasıl %316 artış gösterdiğine dikkat etmek gerekiyor. Bu, hem alım hem de satım opsiyonlarını içermesine rağmen etkileyici likidite artışı olumlu bir olay olarak görülüyor.

Opsiyon işlemleri açık pozisyonları özel ilgiyi hak ediyor

Daha yüksek açık pozisyon, dikkatleri yeni arbitraj bölümlerine çekme ve daha büyük kurumsal müşteriler için kapılar açma eğilimi anlamına geliyor. Yine de profesyonel tüccarların mevcut boğa koşusuna devam etmek için nasıl fiyatlandırdıklarını daha iyi değerlendirmek için %25 delta çarpıklık seçeneklerini analiz etmek gerekiyor.

İlgili Haber:  IRS, Kripto Analiz Araçları İçin 250.000 Dolar Değerinde Harcama Yaptı

Grafiklerde yer alan pozitif %25’lik bir delta eğimi, satış opsiyonlarının benzer alış opsiyonlarından daha pahalı olduğunu ve dolayısıyla düşüş eğilimini gösteriyor. Öte yandan, olumsuz bir çarpıklık ise yükselişe işaret ediyor.

Bu hafta yayımlanan grafikler, 24 Kasım miktarının -%27.5 ile neredeyse tüm zamanların en düşük seviyesiyle eşleştiğini belirtiyor. Bu, tartışmasız olarak son derece yükselişli bir durum olarak kabul ediliyor ve veriler, opsiyon tüccarlarının yukarı yönlü korumalarını satmak istemediklerini gösteriyor.

Bu nedenle, 20.000 dolar seviyesi henüz kırılmamış olsa da aşırı kaldıraç veya azalan yatırımcı ilgisi belirtileri olmadığı için hali hazırdaki piyasayı “sağlıklı” olarak nitelendirmek için yeterli gerekçe bulunuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar