Analiz: DeFi Endüstrisi, Küresel Finansı Dönüştürebilir

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Wharton İşletme Okulu yayınladığı analizde, DeFi endüstrisinin çok fazla potansiyele sahip olduğunu ancak hâlâ olgunlaşmamış bir sektör olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

blank

Haberin Özeti

  • Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Wharton İşletme Okulu, ademi merkeziyetçi finans (DeFi) endüstrisi hakkında bir analiz yayınladı.
  • Analizde, DeFi’nin “küresel finansı dönüştürme” potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekildi.
  • Öte yandan sektörün karşılaştığı çeşitli engellerin de altı çizildi.

Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Wharton İşletme Okulu, Wharton Blockchain ve Digital Asset Project tarafından Dünya Ekonomik Forumu ile işbirliği içinde hazırlanan “Hype’ın Ötesinde DeFi” başlıklı bir rapor yayınladı.

blank

Rapora göre, DeFi endüstrisi küresel finansı dönüştürme potansiyeline sahip; ancak henüz olgunlaşmamış bir yapısı var.

Raporda, “DeFi’nin küresel finansı dönüştürme potansiyeli olsa da; bugüne kadarki faaliyetler, mevcut dijital varlık sahipleri topluluğu arasında spekülasyon, kaldıraç ve getiri yaratmaya odaklandı.” ifadeleri yer aldı. Ayrıca endüstrinin birçok risk barındırdığının da altı çizildi.

DeFi’nin Geleceği

DeFi’nin büyümesini izleyen bir veri platformu olan DeFi Pulse, sektörde halihazırda kilitlenmiş 54 milyar Dolardan fazla kripto varlığı olduğunu ortaya koydu. Bu rakam geçen yıl 1 milyar Doların altında idi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Büyüyen endüstrinin ortasında gelen Wharton raporu ise sektörde altı ana kullanım alanı olduğunu belirtiyor: Stablecoinler, merkezi olmayan borsalar (DEX’ler), kredi, türevler, sigorta, varlık yönetimi, cüzdanlar ve oracle’ları kapsayan yardımcı hizmetler.

Rapora göre, sektörün başlıca faydalarından biri, finansal varlıkların ticareti ve dağıtımı için oldukça düşük işlem maliyetleri sunması olarak gösteriliyor. Ek olarak rapor, DeFi’nin daha fazla şeffaflık, paydaş kontrolü, gelişmiş piyasa erişimi ve geleneksel finans piyasalarından daha hızlı uzlaşma olanağı sağladığını öne sürüyor.

DeFi Endüstrisi ile İlgili Riskler

Phuture’un büyüme müdürü Charles Storry konu ile ilgili verdiği demeçte, “DeFi henüz genç; ancak bu yeni teknolojiyi kucaklamanın ve özel bir şeyin parçası olmanın zamanı.” ifadelerini kullandı.

Ancak tüm bu ilerlemeye rağmen rapor, sektörün önündeki bazı engellerin de altını çiziyor. Raporda bu konu ile ilgili, “Blockchain teknolojisi gibi DeFi’nin de verimlilik, şeffaflık, yenilikçilik ve finansal katılım potansiyelini teşvik eden coşkulu bir tabanı var. Ancak aynı zamanda, tüm kripto endüstrisinde olduğu gibi eleştirmenleri, riskleri ve pek çok bilinmeyeni de var.” kullanıldı. Söz konusu riskler arasında; dolandırıcılık, yasal belirsizlik ve olgunlaşmamış teknolojinin öne çıktığının altı çizildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend