2 Ekim 2022, Pazar
21.3 C
İstanbul

Analiz: DeFi Endüstrisi, Küresel Finansı Dönüştürebilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Wharton İşletme Okulu yayınladığı analizde, DeFi endüstrisinin çok fazla potansiyele sahip olduğunu ancak hâlâ olgunlaşmamış bir sektör olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Wharton İşletme Okulu, ademi merkeziyetçi finans (DeFi) endüstrisi hakkında bir analiz yayınladı.
  • Analizde, DeFi’nin “küresel finansı dönüştürme” potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekildi.
  • Öte yandan sektörün karşılaştığı çeşitli engellerin de altı çizildi.

Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Wharton İşletme Okulu, Wharton Blockchain ve Digital Asset Project tarafından Dünya Ekonomik Forumu ile işbirliği içinde hazırlanan “Hype’ın Ötesinde DeFi” başlıklı bir rapor yayınladı.

Binance indirim kodu

Rapora göre, DeFi endüstrisi küresel finansı dönüştürme potansiyeline sahip; ancak henüz olgunlaşmamış bir yapısı var.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Raporda, “DeFi’nin küresel finansı dönüştürme potansiyeli olsa da; bugüne kadarki faaliyetler, mevcut dijital varlık sahipleri topluluğu arasında spekülasyon, kaldıraç ve getiri yaratmaya odaklandı.” ifadeleri yer aldı. Ayrıca endüstrinin birçok risk barındırdığının da altı çizildi.

DeFi’nin Geleceği

DeFi’nin büyümesini izleyen bir veri platformu olan DeFi Pulse, sektörde halihazırda kilitlenmiş 54 milyar Dolardan fazla kripto varlığı olduğunu ortaya koydu. Bu rakam geçen yıl 1 milyar Doların altında idi.

Büyüyen endüstrinin ortasında gelen Wharton raporu ise sektörde altı ana kullanım alanı olduğunu belirtiyor: Stablecoinler, merkezi olmayan borsalar (DEX’ler), kredi, türevler, sigorta, varlık yönetimi, cüzdanlar ve oracle’ları kapsayan yardımcı hizmetler.

Rapora göre, sektörün başlıca faydalarından biri, finansal varlıkların ticareti ve dağıtımı için oldukça düşük işlem maliyetleri sunması olarak gösteriliyor. Ek olarak rapor, DeFi’nin daha fazla şeffaflık, paydaş kontrolü, gelişmiş piyasa erişimi ve geleneksel finans piyasalarından daha hızlı uzlaşma olanağı sağladığını öne sürüyor.

DeFi Endüstrisi ile İlgili Riskler

Phuture’un büyüme müdürü Charles Storry konu ile ilgili verdiği demeçte, “DeFi henüz genç; ancak bu yeni teknolojiyi kucaklamanın ve özel bir şeyin parçası olmanın zamanı.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Bitcoin 40.000 Doların Üzerinde Direnç Gördüğü İçin DeFi Büyük Bir Düzeltme Yaşıyor

Ancak tüm bu ilerlemeye rağmen rapor, sektörün önündeki bazı engellerin de altını çiziyor. Raporda bu konu ile ilgili, “Blockchain teknolojisi gibi DeFi’nin de verimlilik, şeffaflık, yenilikçilik ve finansal katılım potansiyelini teşvik eden coşkulu bir tabanı var. Ancak aynı zamanda, tüm kripto endüstrisinde olduğu gibi eleştirmenleri, riskleri ve pek çok bilinmeyeni de var.” kullanıldı. Söz konusu riskler arasında; dolandırıcılık, yasal belirsizlik ve olgunlaşmamış teknolojinin öne çıktığının altı çizildi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar