30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Analiz: Ethereum 2021’de Bitcoin’den Daha İyi Performans Gösterdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin 2021’de %58’lik bir büyüme kaydederken, Ethereum’daki büyüme %100’ü aştı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin ve Ethereum’un bugün dünyanın en büyük iki kripto parası olduğu tartışılmaz bir gerçektir.
  • Lider kripto para Bitcoin 2021 boyunca %58’lik bir büyüme kaydetti.
  • Bu etkileyici getiriye rağmen Bitcoin’in performansı, başta Ethereum olmak üzere diğer pek çok kripto para ile karşılaştırıldığında neredeyse önemsiz kaldı.

Bitcoin ve Ethereum’un bugün dünyanın en büyük iki kripto parası olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Geçen yıl boyunca bu iki kripto para arasındaki savaş ve her iki varlık arasındaki sessiz rekabet kripto para dünyasını şekillendirmeye devam etti.

Binance indirim kodu

Ethereum vs. Bitcoin

Spesifik olmak gerekirse, birden fazla metriğe dayalı olarak, Bitcoin şu anda dünyadaki en büyük kripto paradır ve yıl içinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.000 Dolara kadar yükselmiştir. Bu, varlığın 2020’ye kıyasla %58’lik bir değer artışı kaydettiği anlamına geliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ancak bu etkileyici getiriye rağmen Bitcoin’in performansı, başta Ethereum olmak üzere diğer pek çok kripto para ile karşılaştırıldığında neredeyse önemsizdir.

Verilere göre, Ethereum aynı dönemde %140’ın üzerinde bir büyüme kaydetti. Bu rekor büyümenin üç aylık getirilere dayalı bir analizi, geçen yılın dört çeyreğinde de ETH’nin BTC’den daha bir iyi performans sergilediğini gösteriyor.

Ethereum’un Performansına Katkıda Bulunan Faktörler

Pek çok analistin sormaya çalıştığı önemli bir soru, Ethereum’un Bitcoin’den nasıl daha iyi performans gösterdiğidir. Cevap, pazarın çoğunluğu için çok zor veya şaşırtıcı değil…

Bunun en büyük nedeni, geçen yıl boyunca çok sayıda faktörün en büyük altcoin olan ETH lehine hareket etmesidir: NFT çılgınlığı gaz ücretlerini göklere çıkarırken, ayrıca milyarlarca kullanıcının fonunu çeken DeFi alanı da rekor büyümelere sahne oldu.

İlgili Haber:  Bitcoin ve Ethereum’un Liderliğinde Kripto Para Piyasasının Toplam Değeri 2 Trilyon Doları Aştı

Buna ek olarak Ağustos ayındaki EIP-1559 güncellemesi de Ethereum’u “deflasyonist” bir yapıya dönüştürerek fiyat artışına ciddi katkı sağladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar