Analiz: Pandemi Süreci, Dijital Paraya Gösterilen İlgiyi Artırdı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 3 hafta önce

blank

Yeni veriler, Covid-19 salgınının dijital para birimlerini benimseme eğilimini hızlandırdığını gösteriyor.

blank

Haberin Özeti

  • Economist Intelligence Unit tarafından hazırlanan bir rapora göre, Covid-19 pandemi süreci küresel ölçekte dijital paraya gösterilen ilgiyi artırdı.
  • Söz konusu artış, hem hükümetlerin CBDC çalışmaları özelinde hem de tüketicilerin dijital para kullanma deneyimleri üzerinde gözlemlenebiliyor.

Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından hazırlanan ve Crypto.com tarafından da onaylanan bir rapora göre, Covid-19 pandemi sürecinde dijital para birimlerine gösterilen ilgide keskin bir artış gerçekleşti.

CBDC Çalışmaları

Tüketiciler, hükümetlerin de merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC) ilgi gösterdiği bu süreçte nakitsiz ödeme yöntemlerini giderek daha fazla benimsiyor. Çin, 2014’ten bu yana CBDC teknolojisi üzerinde çalışıyor ve bu anlamda küresel ölçekte başı çekiyor. Bu yılın başlarında İngiltere de aynı şekilde CBDC çalışmalarını hızlandırdığını duyurdu.

Söz konusu raporu hazırlayan EIU editörü Jason Wincuinas konu ile ilgili, “Para hızla gelişiyor. Sadece birkaç yıl önce, dijital para birimi fikri için çok az ticari ve popüler destek vardı. Ancak geçtiğimiz yıl, bazı hükümetlerin para birimlerinin dijital versiyonlarını oluşturmak için yeni planlar açıkladığını gördük.” dedi.

Rapora göre, nakitsiz ödemelere yönelik eğilim 2021’den önce de mevcuttu; ancak pandemi süreci bu eğilimi güçlendiren temel etken oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Dijital Para ile İlgili Veriler

2020’de, EIU nakitsiz ödemelere ilişkin ilk raporunu yayınladığında, ankete katılanların yalnızca %72’si ülkelerinin nakitsiz bir topluma geçme olasılığının yüksek olduğunu söylemişti. Bu değer 2021 anketinde ise %81’in üzerine çıktı.

Bir başka pozitif veri olarak; ülkelerinin “asla” nakitsiz bir toplum olamayacağına inanan kişilerin oranı ise 2020’de %28 iken 2021’de %19’a geriledi.

Ayrıca ankete katılanların %27’si nakit para yerine her zaman dijital ödemeleri kullandıklarını dile getirdi. Bu oran, geçen yıl yapılan araştırmada ise %22 seviyesinde idi.

Öte yandan, kurumsal yatırım şirketi yöneticilerinin %76’sı Covid-19 pandemi sürecinin dijital para birimlerine olan talebi ve bunların benimsenmesini hızlandırdığını doğruladı. Raporda, özellikle “dijital altın” rolünü oynayan dijital para birimlerinin yöneticiler arasında kabul görmeye başladığı belirtildi.

Dijital para birimlerinin artan popülaritesine paralel olarak, ankete katılanların %55’i, onlara yatırım yapmamış olsalar bile günden güne gelişen kripto para sektörünün de farklında olduklarının altını çizdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend