8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Anchor Protocol’un Verdiği %20’lik Faiz Oranları Sürdürülebilir mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

DeFi uygulaması Anchor Protocol hakkında son günlerde sosyal medyada soru işaretleri artıyor. Protokol, stabil coin yatırma işlemlerine %20’ye yakın faiz vermesiyle biliniyor. Terra ve Anchor’un kurucusu Do Kwon ise oranların makul olduğunu savundu.

Binance indirim kodu

Geleneksel finans ve bankacılıkta %20’ye yakın bir faiz oranı gelişmiş ülkelerde duyulmamış bir durumdur. Bu ülkelerde faiz oranları genelde %1 ile %5 arasındadır. Ancak Anchor Protocol, kripto para birimi UST’yi protokolüne yatırmak isteyen insanlara tam da bunu vaat ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Paranızı mevduat hesabınıza park edip %1-5 arası faiz oranlarından faydalanabilirsiniz. Türkiye’de bu oranlar %15-20 arasındadır. Ancak hem Anchor hem de UST stablecoin’ine güç veren Terra blok zincirinin arkasındaki kurucu Do Kwon’a göre, yüksek faiz oranı, DeFi’nin yatırımcılara sunabileceği mevcut getiri seviyesinin bir yansıması.

Kwon bir röportajda, “Büyüyen ekonomilerin para birimlerinin olgun, istikrarlı ekonomilerinkinden daha yüksek faiz oranları sunması aslında çok normal. Bence bu, Terra ekosisteminin neye benzeyeceği ve para politikası konusundaki tezini de belirleyecek” dedi.

Anchor’ın mevcut %19.45’lik faiz oranı, hızlı büyümesi ve bir gecede milyarderler üretmesi ile tanınan kripto endüstri için bile oldukça iddialı bir vaat. Bazı DeFi projeleri, yalnızca bir veya iki yıl önce yaşanan DeFi patlaması sırasında daha da yüksek oranlar sunuyordu, ancak pek çok kişi bu oranların sürdürülebilir olup olmadığını sorgulaya geldi. Bu oran, akredite yatırımcılara USDC stabilcoin mevduatları için %3 ila %5.5 faiz sunan Circle dahil olmak üzere benzer ürünler sunan protokollerden çok daha yüksek. Ayrıca, oranın düşmesi durumunda ciddi sonuçlar doğabilir.

Terra’nın TVL rakamlarına baktığımızda Ethereum’dan sonra ikinci sırada olduğunu görüyoruz. 348 protokollü BSC ve 187 protokollü Avalanche, 26 protokollü Terra’nın gerisinde kalmış durumda.

Terra TVL rakamlarında ikinci sırada. Terra TVL rakamlarında ikinci sırada.

Terra üzerinde en fazla TVL’ye ise 14.4 milyar dolar ile Anchor Protocol sahip. Onu Lido ve Astropot takip ediyor.

Terra üzerinde en fazla TVL'ye Anchor Protocol sahip. Terra üzerinde en fazla TVL’ye Anchor Protocol sahip.

Anchor’ın yüksek faiz oranı, 15 milyar dolar değerindeki en büyük merkezi olmayan stablecoin olan UST için talep yaratmada hayati bir rol oynuyor ve ani bir düşüş UST’nin ABD doları ile olan 1:1 dengesini bozabilir ve olası bir çökmeye neden olabilir. Tether veya USDC gibi merkezi stabil coinlerin aksine, UST herhangi bir fiat para birimi tarafından desteklenmez ve 1:1 şekilde dolara sabitlenmesi Terra blok zincirinin tokeni LUNA tarafından sağlanır. Oluşturulan her yeni UST için, Terra blok zincirinde 1$ değerinde LUNA yakılır.

Teorik olarak Anchor, mevduat sahiplerine, teminatlarına ödül vermenin yanı sıra borç verenlere de UST ödünç vermekten kazanılan para ile ödeme yapar. Ancak son zamanlarda Anchor topluluğu, protokolün vaatlerini yerine getirmek için yield rezervlerini daha hızlı yakmaya başladığını fark etti. Rezervlerinin tükenebileceği endişesi toplulukta artarken, LUNA vakfı tarafından 450 milyon dolarlık UST sübvansiyonu geldi.

Anchor, UST talebinde bir düşüşe yol açacak şekilde oranlarını düşürürse, UST’nin ABD doları ile olan 1:1 dengesi risk altına girebilir. Benzer bir durum Ocak ayında yaşanmış ve Terra %20 değer kaybetmişi.

Kripto hedge fonu Galois Capital bu ayın başlarında tweet atarak, LUNA’yı “Başarısızlığa mahkum en büyük ve en tehlikeli proje” olarak nitelendirdi. Galois, LUNA’nın başta değil de çok sonra çökmesinin tüm kripto para piyasasını soğuk bir kışa sokacağını belirtti.

Terra blok zinciri bu anlamda çok fazla eleştiriye maruz kalıyor. Ancak platformun Güney Kore’li kurucusu Do Kwon Twitter’da bu eleştirilere -biraz da öfkesini dizginleyemeyerek- cevap yetiştirmeye çalışıyor.

Twitter’da “Sensei Algod” adlı bir kullanıcının Terra’nın ponzi şeması olduğuna dair tweetlerinin ardından, Do Kwon bu kullanıcıyla LUNA fiyatının gelecek sene 88 doların üzerinde olacağına dair 11 milyon dolarlık bir bahse girdi. LUNA bu haberin girildiği esnada 94 dolardan işlem görüyordu.

Sensei Algod adlı kullanıcı, Anchor’un yüksek faizlerinin “havadan basıldığını” ve bir kez çöktüğünde, UST talebinde keskin bir düşüş olacağını iddia ediyor.

Kwon, Bloomberg’e yaptığı açıklamada bu bahse girdiğini çünkü UST’nin büyümeye devam edeceğine “son derece yüksek” güveni olduğunu söyledi.

Kwon yaptığı açıklamada, “UST büyümeye devam ederse, LUNA fiyatı şimdi olduğundan daha yüksek olacak” dedi. Kripto araştırma firması Messari’ye göre, bu yıl şimdiye kadar LUNA, stabilcoin’ler hariç, piyasa değerine göre ilk 10 kripto para birimi arasında kâr elde eden tek token oldu.

Kwon, DeFi pazarı olgunlaşıp geleneksel finansa daha yakın bir şeye benzemeye başladığında, nihayetinde Anchor’un faiz oranlarının %7.5 ila %12’ye düşeceğini söylüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar