8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Andre Cronje’nin Kriptoyu Bırakmasıyla Birlikte DeFi Tokenleri Düşüşe Geçti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Ünlü geliştirici Andre Cronje, Fantom Vakfı’nda kıdemli bir çözüm mimarı olan meslektaşı Anton Nell’in dün yaptığı bir açıklama ile herhangi bir sebep göstermeden kriptodan ayrıldığını duyurdu.

Binance indirim kodu

Cronje ile ilişkili kripto paralar bu sürpriz duyurunun ardından keskin bir düşüş yaşadı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

yearn.finance (YFI) %13 düşüşle neredeyse 20.000 dolardan 17.000 dolara düştü. YFI bugün bir nebze toparladı ve bu haberin girildiği sırada 18.405 dolardan işlem görüyordu.

Fantom ise son 24 saatte %15 değer kaybetti ve bu haberin girildiği an itibariyle 1.36 dolardan işlem görüyordu. Daha geçen hafta piyasaya sürülen Solidly (SOLID), %64.73 düştü ve şu an 1.73 dolar değerinde. SOLID bundan iki hafta önce 16 dolara kadar çıkmıştı.

Anton Nell dün attığı tweet ile “Andre ve ben, defi/kripto alanına katkıda bulunma defterini kapattık. Yaklaşık 25 uygulama ve hizmeti 03 Nisan 2022’de sonlandıracağız” dedi.

blank

Anton Nell ve Andre Cronje’nin kapatmaya karar verdiği en büyük projeler arasında yearn.fi, keep3r.network, multichain.xyz, chainlist.org, solidly.exchange, bribe.crv.finance var.

Burada şöyle bir not düşmemiz gerekir; bu ikili bahsettikleri projelerin sadece front-end web uygulamalarını kapatıyor olacak. Bu projelerin akıllı sözleşmeleri değiştirilemez olduğundan başka bir url adresinde farklı bir arayüzle aynı şekilde kullanılmaya devam edebilecekler.

Cronje ile bağlantılı projelere katkıda bulunan bazı kişiler, piyasanın bu habere tepkisine şaşırdıklarını dile getirdiler.

Yearn geliştiricilerinden banteg adlı Twitter kullanıcısı, “YFI’yi gömen insanlar, Andre’nin zaten bir yıldan fazla bir süredir bu proje üzerinde çalışmadığının farkında mısınız? Andre olmasa bile bu projeyi desteklemek için 50 tam zamanlı ve 140 yarı zamanlı katkıda bulunan kişi var” dedi.

DeFi, kredi verme, borçlanma vs gibi finansal hizmetler için Ethereum gibi blok zincirlerini kullanan finansal uygulamalar için kullanılan genel bir terimdir. DeFi uygulamaları, doğası gereği değiştirilemez ve orijinal geliştiricilerin müdahalesi olmadan çalışmaya devam edebilen blok zinciri tabanlı akıllı sözleşmeler üzerine kuruludur.

İlgili Haber:  Trump’ın Hastaneden Çıkması ile Küresel Piyasalar Yükselişe Geçti Ancak Kripto Dünyası Temkinli

Eski bir Ethereum core geliştiricisi olan James Hancock, “Sözleşmeler değişmez olduğu veya Andre’nin değişiklikler için onayını gerektirmediği sürece, konuşlandırıldıkları şekilde çalışmaya devam edeceklerdir. Cronje’nin kapattığı şey, bu sözleşmelere bağlanan web sayfaları. Teknik olarak, herkes bu hizmetlere bir web arayüz bağlayabilir” dedi.

DeFi teknik olarak “trustless” bir sistem olmasına rağmen, yatırımcılar güven için uygulamaların arkasındaki kişilere bakar. Hancock, “Bir kullanıcı arayüzünü herkes bu akıllı sözleşmelere bağlayabilir, ancak onu kullanmak isteyen herkesin de bunun güvenli olduğuna inanması gerekir” diye ekledi.

Ocak ayı sonlarında Fantom, DeFi ekosistemi genelinde 12.2 milyar doların üzerinde TVL ile Avalanche ve Solana’yı geride bırakarak dördüncü en büyük zincir olmak olmuştu. Artışta, Cronje’nin Fantom üzerinde hayata geçireceği yeni projesi Solidly’nin de etkisi olmuştu.

Cronje ile ilişkili projelere yatırım yapanlar için, bu duyuru elbette büyük bir hayal kırıklığı oldu. Ancak Cronje’nin geçmişte de bu şekilde ayrılıp geri geldiği durumlar oldu. Cronje pek çok defa DeFi’yi kastederek bu alanda bir şeyler inşaa etmeye çalışmanın anlamsız olduğunu dile getirdi.

Çoğu kişi Cronje’nin tekrar geri döneceğini düşünüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar