1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Anketlere Göre El Salvador Halkının Yarısı Mevcut Hükümetin Bitcoin Hamlesine Şüpheci Yaklaşıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

El Salvador’daki bir üniversitenin gerçekleştirdiği küçük bir ankete göre El Salvador halkının büyük çoğunluğu Bitcoin’in nasıl çalıştığını anlamıyor ve başkan Nayib Bukele’nin Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi yapması hamlesi hakkında da şüpheci bir yaklaşım sergiliyor.

Binance indirim kodu

Francisco Gavidia Üniversitesi ile bağlantılı bir bilim ve teknoloji yayını olan Disruptivia, El Salvador genelinde 1.233 kişilik bir anket düzenledi. 1-4 Temmuz arasında düzenlenen anketin hata payı %2.8 olarak açıklandı.

Binance indirim kodu

Katılımcıların Yalnızca Küçük Bir Azınlığı Bukele’nin Bitcoin Hamlesini Haklı Bulunuyor

Ankete göre katılımcıların %54’ü ülkenin Bitcoin adaptasyonu hamlesini doğru bulmazken %24’ü ise “sınırlı ölçüde” doğru buluyor. Katılımcıların yalnızca %6.5’i Bukele’nin Bitcoin hamlesini çok haklı bulduğunu söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ayrıca katılımcıların %48.7’si, El Salvador’un Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi haline getirmesi hamlesini “belirsizlikle” karşıladığını söylerken %19.8’i iyimserlik, %29’u korku duyduğunu aktardı. Katılımcıların %2.6’sı ise soruya cevap vermedi.

Anket ayrıca ülke vatandaşlarının kripto paralar ile ilgili bilgi seviyesinin oldukça düşük düzeylerde kaldığını da gözler önüne serdi. Birçok vatandaşın bu hamleye şüpheyle yaklaşmasının arkasında bu durum olabilir. Katılımcıların %13.10’u Bitcoin’in ne olduğunu bilmediklerini belirttiler.

Bitcoin hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz şeklindeki soruya ise katılımcıların %48.2’si biraz bilgiye sahibim, %46’sı hiçbir bilgiye sahip değilim cevabını verirken yalnızca %4.9’u çok fazla bilgiye sahip olduğunu aktardı. Katılımcıların yalnızca %18.2’si Bitcoin’in bu anket yapılırkenki fiyat aralığını doğru şekilde tahmin etmeyi başardı. Bitcoin fiyatı bir süredir 30.000 dolar bandında seyrediyor.

Ancak birçok katılımcı Bitcoin’in yasasının uygulanmaya başlanmasıyla beraber iş yerlerinin artık BTC kabul etmek zorunda kalacağının farkında olduğunu söyledi.

El Salvador’da Halkın %23.5’inin İnternete Erişimi Yok

Yeni Bitcoin yasasındaki yedinci maddeye göre ülkedeki her bir ekonomik katılımcı Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etmek zorunda olacak. Eleştirmenlere göre bu durum El Salvador vatandaşlarının özgürlüklerini kısıtlıyor ve yeni bir tür para birimini benimsemek zorunda bırakıyor.

İlgili Haber:  JPMorgan'a Göre El Salvador'un BTC Hamlesi Bitcoin Ağı İçin Tehlikeli Olabilir

Anket ayrıca ülkedeki teknoloji eksikliğini de gözler önüne serdi. Katılımcıların %23.5’i internet kullanabilmek için herhangi bir cihazlarının olmadığını belirtti. İnternet kullanımı Bitcoin ile ödemeler ve alım satımlar açısından kritik bir öneme sahip.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar