Anketlere Göre El Salvador Halkının Yarısı Mevcut Hükümetin Bitcoin Hamlesine Şüpheci Yaklaşıyor

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

El Salvador’daki bir üniversitenin gerçekleştirdiği küçük bir ankete göre El Salvador halkının büyük çoğunluğu Bitcoin’in nasıl çalıştığını anlamıyor ve başkan Nayib Bukele’nin Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi yapması hamlesi hakkında da şüpheci bir yaklaşım sergiliyor.

blank

Francisco Gavidia Üniversitesi ile bağlantılı bir bilim ve teknoloji yayını olan Disruptivia, El Salvador genelinde 1.233 kişilik bir anket düzenledi. 1-4 Temmuz arasında düzenlenen anketin hata payı %2.8 olarak açıklandı.

blank

Katılımcıların Yalnızca Küçük Bir Azınlığı Bukele’nin Bitcoin Hamlesini Haklı Bulunuyor

Ankete göre katılımcıların %54’ü ülkenin Bitcoin adaptasyonu hamlesini doğru bulmazken %24’ü ise “sınırlı ölçüde” doğru buluyor. Katılımcıların yalnızca %6.5’i Bukele’nin Bitcoin hamlesini çok haklı bulduğunu söyledi.

Ayrıca katılımcıların %48.7’si, El Salvador’un Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi haline getirmesi hamlesini “belirsizlikle” karşıladığını söylerken %19.8’i iyimserlik, %29’u korku duyduğunu aktardı. Katılımcıların %2.6’sı ise soruya cevap vermedi.

Anket ayrıca ülke vatandaşlarının kripto paralar ile ilgili bilgi seviyesinin oldukça düşük düzeylerde kaldığını da gözler önüne serdi. Birçok vatandaşın bu hamleye şüpheyle yaklaşmasının arkasında bu durum olabilir. Katılımcıların %13.10’u Bitcoin’in ne olduğunu bilmediklerini belirttiler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bitcoin hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz şeklindeki soruya ise katılımcıların %48.2’si biraz bilgiye sahibim, %46’sı hiçbir bilgiye sahip değilim cevabını verirken yalnızca %4.9’u çok fazla bilgiye sahip olduğunu aktardı. Katılımcıların yalnızca %18.2’si Bitcoin’in bu anket yapılırkenki fiyat aralığını doğru şekilde tahmin etmeyi başardı. Bitcoin fiyatı bir süredir 30.000 dolar bandında seyrediyor.

Ancak birçok katılımcı Bitcoin’in yasasının uygulanmaya başlanmasıyla beraber iş yerlerinin artık BTC kabul etmek zorunda kalacağının farkında olduğunu söyledi.

El Salvador’da Halkın %23.5’inin İnternete Erişimi Yok

Yeni Bitcoin yasasındaki yedinci maddeye göre ülkedeki her bir ekonomik katılımcı Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etmek zorunda olacak. Eleştirmenlere göre bu durum El Salvador vatandaşlarının özgürlüklerini kısıtlıyor ve yeni bir tür para birimini benimsemek zorunda bırakıyor.

Anket ayrıca ülkedeki teknoloji eksikliğini de gözler önüne serdi. Katılımcıların %23.5’i internet kullanabilmek için herhangi bir cihazlarının olmadığını belirtti. İnternet kullanımı Bitcoin ile ödemeler ve alım satımlar açısından kritik bir öneme sahip.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend